Georg Magnus Sprengtporten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Georg Magnus Sprengtporten
1. Generální guvernér Finského velkoknížectví
Ve funkci:
1. prosince 1808 – 1809
Předchůdcenikdo
NástupceMichail Barclay de Tolly
Stranická příslušnost
Členstvížádná

Narození16. prosince 1740
Porvoo Švédsko
Úmrtí13. října 1819 (ve věku 78 let)
Petrohrad
Místo pohřbeníSmolenský luterský hřbitov
PříbuzníJacob Magnus Sprengtporten (sourozenec)
Profesepolitik a voják
Oceněnírytíř Řádu meče (1761)
Řád sv. Alexandra Něvského s brilianty (1801)
Řád sv. Anny 1. třídy (1801)
Řád svatého Jana Jeruzalémského
CommonsGöran Magnus Sprengtporten
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georg Magnus hrabě Sprengtporten nebo (jak sám sebe nazýval) Göran Magnus Sprengtporten (16. prosince 174013. října 1819) byl švédský, finský a ruský politik, první generální guvernér Finského velkoknížectví v historii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Georg Magnus Sprengtporten se narodil v Porvoo. Vstoupil do armády a během sedmileté války dosáhl hodnosti kapitána. V roce 1772 pomáhal svému bratrovi během revoluce Čepců a Klobouků, v roce 1775 se stal plukovníkem a velitelem brigády ve východním Finsku. V podstatě se již zde stal správcem této oblasti, když založil vojenské školy v Haapaniemi a Kuopio.

Osvobozování Finska[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako jeho bratr dospěl Sprengtporten k názoru, že jeho služby nebyly dostatečně oceněny, a v roce 1779 přišel do Petrohradu, čímž popudil švédského krále Karla XIII. Po příští dva roky sloužil ve Francii, v roce 1781 se vrátil do Finska. Sprengtporten měl kontakty s Benjaminem Franklinem, a oba se vyslovili pro nezávislost Finského velkoknížectví od Švédska, případně pod ochranou Ruska.

Během setkání v Riksdagu v roce 1786 se otevřeně postavil proti Gustavu III., současně se spojil s ruskými ministry s cílem osvobodit Finsko silou.

V následujícím roce přišel na pozvání Kateřiny Veliké do Ruska a do jejích služeb. Když započala Rusko-švédská válka, Sprengtporten přijal velení ruského armádního sboru. Vyzval své stoupence, aby pracovali pro dobro této země a její nezávislost, ale neobdržel dostatečnou odpověď. Přesto načrtl plán obležení města Hämeenlinna, který by oddělil Finsko od Švédska. Navíc připravil propagační brožury, určené pro finskou populaci s názvem "K vlasti". Sprengtportenův plán však ztroskotal. V únoru 1790 ho soud v Turku odsoudil v nepřítomnosti k trestu smrti za velezradu.

Guvernér a pozdější léta[editovat | editovat zdroj]

V roce 1793 byl nucen opustit Rusko a žil v Teplicích v Čechách. Seznámil se s Valdštejnským knihovníkem a svůdníkem Giacomem Casanovou a oba si pravidelně dopisovali.

V roce 1800 byl rehabilitován u cara Pavla I. Po jeho smrti však Sprengtporten upadl opět v nemilost, ale roku 1808 byl opět ospravedlněn. Dne 1. prosince 1808 byl jmenován prvním generálním guvernérem Finska, ale byl tak nepopulární, že musel z tohoto postu odstoupit v následujícím roce. Poté již žádnou významnou funkci nezastával a zemřel v Petrohradu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Спренгтпортен, Георг Магнус na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]