Georg Christoph Biller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georg Christoph Biller
Georg Christoph Biller.jpg
Základní informace
Narození 20. září 1955 (65 let)
Nebra
Povolání kapelník, sbormistr, pedagog a vysokoškolský učitel
Hlasový obor baryton
Ocenění Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georg Christoph Biller (* 20. září 1955, Nebra, Německo) je německý dirigent a kantor v Lipsku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1955 jako syn pastora v Nebře. První hudební vzdělání získal v letech 1965–1974 v legendárním Thomanerchoru v Lipsku u Erharda Mauersbergera a Hanse-Joachima Rotzsche. Již jako sborový prefekt získal zkušenosti při dirigování. Po maturitě v roce 1974 studoval v letech 19761981 dirigování u Rolfa Reutera a Kurta Masura a zpěv na Vysoké školy hudební a divadelní v Lipsku. V roce 1976 založil Leipziger Vocalensemble.

V letech 19801991 vedl sbor Gewandhausu v Lipsku. Současně působil jako odborný asistent sborového dirigování na Kirchenmusikschule v Halle. V roce 1982 založil mužský vokální sextet „Arion-Collegium“. V témže roce získal diplom v oboru dirigování na Letní akademii Mozartea v Salzburgu. Od roku 1983 je členem Akademie umění v Berlíně. V roce 1985 mu byla udělena hudební cena města Ósaky. V letech 19911992 působil jako odborný asistent na sborové dirigování na Vysoké škole múzických umění ve Frankfurtu nad Mohanem a Akademii múzických umění v Detmoldu.

V roce 1992 se stal kantorem u sv. Tomáše v Lipsku a je tedy šestnáctým tomášským kantorem po Johannu Sebastianu Bachovi. Prací s Tomášským sborem pokračuje v hudební tradici svých předchůdců. Ta klade velký důraz na liturgickou strukturu motet a koncertních programů, kde je vidět celá chorální tradice od gregoriánského počátku po moderní církevní hudbu. Pracuje s mnoha současnými skladateli, a dokonce i sám komponuje. Hostuje jako dirigent s významnými orchestry, jako je New York Philharmonic Orchestra, Berlin Konzerthaus Orchestra, Sydney Symphony Orchestra.

S úctou k práci svého velkého předchůdce Johanna Sebastiana Bacha začal v roce 1992 věnovat pozornost uvedení celého cyklu Bachových kantát v chronologickém pořadí u svatého Tomáše s Gewandhaus orchestrem. Roku 1994 byl jmenován profesorem sborového dirigování na Vysoké školy hudební a divadelní v Lipsku. Od roku 2009 vyučuje jako profesor dirigování. Již několik let se věnuje práci na budování tzv. Forum Thomanum, centra pro výchovu při Tomášském sboru a škole Sv. Tomáše.V roce 2015 ze zdravotních důvodů z funkce kantora u sv. Tomáše odstoupil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georg Christoph Biller na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]