Garde Républicaine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jezdecký pluk na oslavách Bastily (2008)

Garde Républicaine (česky Republikánská garda) je francouzská policejní jednotka národního četnictva se sídlem v Paříži. Tvoří ji dva pluky pěchoty, jeden pluk jezdectva a vojenský orchestr a celkové síle 3200 mužů. K jejím činnostem patří ochrana francouzského prezidenta a reprezentativní a protokolární úkoly.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Republikánská garda byla založena 5. května 1848, den po vyhlášení Druhé republiky nově zvoleným Národním shromážděním. Nahrazovala rozpuštěnou Garde Municipale de Paris, která existovala od roku 1802.

Garda se skládala ze dvou pluků se 118 důstojníky, 2200 pěšími vojáky a 600 jezdci. Financována byla napůl městem Paříží a napůl francouzským státem. Jejími úkoly bylo zajišťovat bezpečnost v Paříži. Během Druhého císařství (1852-1870) se nazývala Garde de Paris a v období Třetí republiky do roku 1940 se nazývala Garde Républicaine de Paris.

Během Prusko-francouzské války 1870/1871 a za Pařížské komuny 1871 utrpěla garda ztráty v bojích. Za druhé světové války byla část gardy převelena do Vichy na ochranu představitelů Vichistického režimu, druhá část zůstala v Paříži. V roce 1978 prezident Valéry Giscard d'Estaing udělil gardě její současný název a předal jí úkoly národní policie.

Členění[editovat | editovat zdroj]

1. pěší pluk[editovat | editovat zdroj]

1er Régiment d'infanterie má 830 mužů. Skládá se ze tří čestných rot s celkovým počtem 400 osob, jedné roty o 240 mužích k ochraně francouzského prezidenta, fanfárové jednotky a jedné speciální jednotky. Dále k ní náleží mj. motocyklová jednotka, která slouží při Tour de France a účastní se kaskadérských představení. Členové stráží Elysejský palác v ulici Rue du Faubourg-Saint-Honoré.

2. pěší pluk[editovat | editovat zdroj]

2e Régiment d'infanterie má 1350 mužů. Dvě roty ochraňují ministerstva a čtyři roty obě komory Francouzského parlamentu. Čestná rota má stálou službu v parlamentu, při zvláštních příležitostech mohou být roty roty přiděleny i na velké veřejné akce jako zasedání Francouzské akademie nebo při Filmovém festivalu v Cannes. Dále existuje oddělení k ochraně významných hostů francouzského státu.

Jezdecký pluk[editovat | editovat zdroj]

Régiment de cavalerie má 560 vojáků a 500 koní. K jeho úkolům patří doprovod francouzského prezidenta a čestná stráž u státních návštěv. Pluk se rovněž účastní historických vojenských přehlídek.

Orchestre de la garde républicaine[editovat | editovat zdroj]

Orchestr se skládá ze dvou těles s 80 a 40 hudebníky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Garde Républicaine na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]