Gabriele Possanner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gabriele Possanner
Gabriele Possanner (Desetiletí od 1890)
Gabriele Possanner (Desetiletí od 1890)
Narození27. ledna 1860
Budín
Úmrtí14. března 1940 (ve věku 80 let)
Vídeň
Místo pohřbeníVídeňský ústřední hřbitov
Alma materVídeňská univerzita
Curyšská univerzita
Povolánílékařka
RodičeBenjamin Freiherr Possanner von Ehrenthal a Pauline Possanner von Ehrenthal
PříbuzníKamilla Possanner, Marie Possanner von Ehrenthal a Benno Possanner von Ehrenthal (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gabriele Barbara Maria Possanner von Ehrenthal [1] (27. ledna 1860, Budapešť14. března 1940, Vídeň) byla rakouská lékařka. Velmi bojovala, aby mohla jako první žena v Rakousko-Uhersku promovat na Univerzitě.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Gabriele Possanner von Ehrenthal se narodila v Budapešti jako dcera Benjamina barona Possanner von Ehrenthal. Z důvodu častého přemísťování svého otce musela Gabriele Possanner snášet neustálé stěhování (bydleli v šesti různých městech) až do roku 1880, kdy se její otec usadil jako vedoucí oddělení na ministerstvu financí ve Vídni.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Nejprve absolvovala učitelský ústav a maturovala v roce 1887 na Akademickém gymnáziu ve Vídni. Jako externistka, coby žena, se nemohla dostat v podunajské monarchii ke studiu na univerzitě. V letech 1888-1893 studovala v Ženevě a Curychu lékařství. Právní stav ve Švýcarsku však vyžadoval švýcarskou maturitu, než povolil 1. státní zkoušku. Dne 28. června 1890 složila Gabriele Possanner svou druhou maturitu. Když v roce 1894 promovala jako doktorka lékařství a dostala oprávnění pracovat jako praktická lékařka ve všech švýcarských kantonech, vrátila se ale zpátky do Vídně.

Odborná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jediná možnost, která se otevírala v dunajské monarchii pro práci lékařky, bylo přijetí jako úřední lékařky do Bosny a Hercegoviny, kde mohamedánské ženy odmítaly pracovat s mužskými lékaři. Ona ale chtěla praktikovat ve Vídni.

Následovaly četné žádosti a prosby o zaměstnání na nejrůznější místa, další žádosti a prosby na ministerstvo vnitra, na ministerstvo kultury a školství, na rektory a děkany lékařské fakulty a naposledy osobní žádost u císaře Františka Josefa I. (1830-1916), Ten zmocnil ministra vnitra k povolení přijmout ji jako ženu lékařku na porodnictví, pokud to pravomocně schválí přednosta 1. porodnické kliniky.

Dne 19. března 1896 vstoupilo v platnost nařízení, kterým je umožněna nostrifikace zahraničního doktorského diplomu. Gabrielle Possanner žádala na děkanátě lékařství uznání nostrifikace jejího švýcarského diplomu a obdržela kladnou odpověď. Ovšem musela znovu absolvovat všechny teoretické a praktické zkoušky.

Pamětní deska Gabriely Possanner

Dne 29. března 1897 ukončila třetí rigorózní zkoušky a 2. dubna 1897 promovala jako první žena v rakousko-uherském mocnářství. Dne 10. května zahájila svou praxi praktické lékařky. Roku 1902 dostala místo aspirantky v „nemocnici korunní princezny Štefánie“ ve Vídni-Ottakring, Thaliastraße 44 v 16. vídeňském okrese. Do roku 1903 byla jedinou ženskou lékařkou v c. a k. nemocnici.

Při následujících volbách do rakouské lékařské komory se ukázalo, že nemá oprávnění volit. Její stížnost byla zamítnuta s odůvodněním, že jí jako ženě právo volit nepřísluší. V dalších volbách 1904 byla však již oprávněná volit a byla dokonce i zvolena jako náhradník.

Gabriele Barbara Maria Possanner von Ehrenthal zemřela 14. března 1940 ve svém domě ve Vídni, Alser Straße 26.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

  • Ve věku 68 let jí byl propůjčen od roku 1912 platný titul "lékařský rada".
  • V roce 1960 byla po ní pojmenována ulice ve Vídni-Hietzing, „Possannergasse“ ve 13. vídeňském okrese. Na jejím bývalém domě v Alser Straße 26 byla umístěna pamětní deska.
  • Ministerstvo věd propůjčuje od roku 1997 Cenu-Gabriele-Possannger za vědecké práce ve službě šlechetné demokracie.
  • V roce 2004 byl na náměstí Zimmermannplatz v 9. vídeňském okrese pojmenován park Gabriele-Possanner-Park.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gabriele Possanner na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]