Přeskočit na obsah

Friedrich Spee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Friedrich Spee
Narození25. února 1591
Düsseldorf
Úmrtí9. srpna 1635 (ve věku 44 let)
Trevír
Příčina úmrtímor
Povoláníbásník, spisovatel, vysokoškolský učitel, teolog a pedagog
Tématateologie, školství a poezie
Významná dílaO Heiland, reiß die Himmel auf
Vom Himmel hoch, o Engel, kommt
Ist das der Leib, Herr Jesu Christ
Unüberwindlich starker Held
Zu Bethlehem geboren
… více na Wikidatech
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Spee von Langenfeld (25. února 1591 v Kaiserswerthu u Düsseldorfu7. srpna 1635 v Trevíru) byl německý jezuita, duchovní lyrik raného baroka, duchovní spisovatel a morální teolog, který rozhodujícím způsobem přispěl k ukončení honů na čarodějnice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Friedrich Spee se narodil v šlechtické rodině vysokého městského úředníka v Kolíně nad Rýnem. Dostalo se mu dobrého vzdělání a roku 1610 proti vůli svých rodičů vstoupil do noviciátu jezuitů v Trevíru. Kvůli moru byl přeložen do Fuldy, kde také složil řeholní sliby. Po tříletém studiu filosofie ve Würzburgu absolvoval dvouleté teologické studium v Míšni. Po kněžském svěcení a zakončení studia začal vyučovat na jezuitské univerzitě v Paderbornu.

Friedrich Spee: Cautio Criminalis, Rinteln 1631

Roku 1628 dostal za úkol účastnit se katolické reformace v Peine. Sociálně se zde angažoval, avšak přesto narazil na odpor a v dubnu 1629 byl na něj spáchán atentát, při němž byl nebezpečně raněn. Později se věnoval výuce morální teologie v Paderbornu.

Během běsnících honů na čarodějnice sloužil domnělým čarodějnicím jako zpovědník. Odmítal čarodějnické procesy a v květnu 1631 proti nim anonymně vydal pojednání Cautio criminalis. Jeho autorství však nezůstalo utajeno a za trest byl dočasně propuštěn z jezuitského řádu. Druhé vydání Cautio (1632) však zřejmě bylo vydáno z podnětu provinciála jezuitů. Pro silnou kritiku svého spisu byl poslán jako profesor kazuistiky a zpovědník uvězněných a nemocných do Trevíru, později byl však rehabilitován.

Nakazil se při ošetřování zraněných vojáků nakažených morem a 7. srpna 1635 zemřel v Trevíru ve věku 44 let. Byl pohřben v kryptě zdejšího jezuitského kostela.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Cautio criminalis[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy hony na čarodějnice běsnily v největší míře, se Friedrich Spee odvážil postavit se jim ve svých přednáškách a v knize Cautio criminalis, seu de processibus contra Sagas Liber. Argumentoval tím, že člověk nařčený z jakéhokoli sebevíce vykonstruovaného zločinu se při mučení nejspíš přizná, a tak bude nespravedlivě odsouzen. Jako zpovědník mnoha obětí čarodějnických procesů byl přesvědčen o jejich nevině a věděl o ukrutnostech čarodějnických procesů. Cautio criminalis bylo přeloženo do mnoha jazyků a vybroušenou argumentací a rétorikou nakonec pomohlo ukončit tyto procesy. Kniha se stala také pro římskou inkvizici důležitým argumentem, proč pronásledování domnělých čarodějnic ukončit. V knize Spee položil některé ze zásad moderního evropského práva, např. „nelze odsoudit toho, jehož vina není bezpečně prokázána“.

Lyrika a duchovní spisy[editovat | editovat zdroj]

Hrobka v Trevíru (Jesuitenkirche)

Speeovo hlavní lyrické dílo je sbírka duchovních písní Trutznachtigall (Vzdoroslavík). Spee se v ní ukazuje jako vynikající a originální barokní básník. Kniha se stala vzorem přední lyrické sbírky českého baroka, Zdoroslavíčka jezuity Felixe Kadlinského. Dále je Spee autorem mnoha kostelních písní, které lze dodnes nalézt v kancionálech různých křesťanských církví.

Na žádost představené jednoho řeholního společenství složil Friedrich Spee pomůcku k modlitbě a rozjímání na každý týden roku Güldenes Tugend-Buch (Zlatá kniha ctnosti). Nejedná se pouze o zbožné texty, ale o návody k jednání, které mají vyrůstat ze tří božských ctností - víry, naděje a lásky. Tuto knihu si zvlášť oblíbil Gottfried Wilhelm von Leibniz, který sepsal předmluvu k jejímu francouzskému vydání.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cautio criminalis seu Liber de processu contra sagas (Trestní varování aneb Kniha o procesech proti čarodějnicím), Rinteln 1631.
  • Güldenes Tugendbuch (Zlatá kniha ctností), Köln 1647.
  • Trutz-Nachtigall (Vzdoroslavík), Köln 1649.
  • Friedrich Spee, Sämmtliche Schriften. Historisch-kritische Ausgabe in vier Bänden, hrsg. von Theo van Oorschot, 1968,1985,2005 (Cautio 2. Aufl. u. Lieder).
  • FELDMAN, Ch. Friedrich Spee. Procesy s čarodějnicemi. Velehrad; Roma: Refugium, 2003. ISBN 80-86715-12-4.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]