Friedrich Spee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Friedrich Spee
Frspee.jpg
Narození 25. února 1591
Düsseldorf
Úmrtí 9. srpna 1635 (ve věku 44 let)
Trevír
Povolání básník, spisovatel a vysokoškolský učitel
Významná díla O Heiland, reiß die Himmel auf
Vom Himmel hoch, o Engel, kommt
Ist das der Leib, Herr Jesu Christ
Unüberwindlich starker Held
Zu Bethlehem geboren
… více na Wikidatech
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Spee von Langenfeld (25. února 1591 v Kaiserswerthu u Düsseldorfu7. srpna 1635 v Trevíru) byl německý jezuita, duchovní lyrik raného baroka, duchovní spisovatel a morální teolog, který rozhodujícím způsobem přispěl k ukončení honů na čarodějnice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Friedrich Spee se narodil v šlechtické rodině vysokého městského úředníka v Kolíně nad Rýnem. Dostalo se mu dobrého vzdělání a roku 1610 proti vůli svých rodičů vstoupil do noviciátu jezuitů v Trevíru. Kvůli moru byl přeložen do Fuldy, kde také složil řeholní sliby. Po tříletém studiu filosofie ve Würzburgu absolvoval dvouleté teologické studium v Míšni. Po kněžském svěcení a zakončení studia začal vyučovat na jezuitské univerzitě v Paderbornu.

Friedrich Spee: Cautio Criminalis, Rinteln 1631

Roku 1628 dostal za úkol účastnit se katolické reformace v Peine. Sociálně se zde angažoval, avšak přesto narazil na odpor a v dubnu 1629 byl na něj spáchán atentát, při němž byl nebezpečně raněn. Později se věnoval výuce morální teologie v Paderbornu.

Během běsnících honů na čarodějnice sloužil domnělým čarodějnicím jako zpovědník. Odmítal čarodějnické procesy a v květnu 1631 proti nim anonymně vydal pojednání Cautio criminalis. Jeho autorství však nezůstalo utajeno a za trest byl dočasně propuštěn z jezuitského řádu. Druhé vydání Cautio (1632) však zřejmě bylo vydáno z podnětu provinciála jezuitů. Pro silnou kritiku svého spisu byl poslán jako profesor kazuistiky a zpovědník uvězněných a nemocných do Trevíru, později byl však rehabilitován.

Nakazil se při ošetřování zraněných vojáků nakažených morem a 7. srpna 1635 zemřel v Trevíru ve věku 44 let. Byl pohřben v kryptě zdejšího jezuitského kostela.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Cautio criminalis[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy hony na čarodějnice běsnily v největší míře, se Friedrich Spee odvážil postavit se jim ve svých přednáškách a v knize Cautio criminalis, seu de processibus contra Sagas Liber. Argumentoval tím, že člověk nařčený z jakéhokoli sebevíce vykonstruovaného zločinu se při mučení nejspíš přizná, a tak bude nespravedlivě odsouzen. Jako zpovědník mnoha obětí čarodějnických procesů byl přesvědčen o jejich nevině a věděl o ukrutnostech čarodějnických procesů. Cautio criminalis bylo přeloženo do mnoha jazyků a vybroušenou argumentací a rétorikou nakonec pomohlo ukončit tyto procesy. Kniha se stala také pro římskou inkvizici důležitým argumentem, proč pronásledování domnělých čarodějnic ukončit. V knize Spee položil některé ze zásad moderního evropského práva, např. „nelze odsoudit toho, jehož vina není bezpečně prokázána“.

Lyrika a duchovní spisy[editovat | editovat zdroj]

Hrobka v Trieru (Jesuitenkirche)

Speeovo hlavní lyrické dílo je sbírka duchovních písní Trutznachtigall (Vzdoroslavík). Spee se v ní ukazuje jako vynikající a originální barokní básník. Kniha se stala vzorem přední lyrické sbírky českého baroka, Zdoroslavíčka jezuity Felixe Kadlinského. Dále je Spee autorem mnoha kostelních písní, které lze dodnes nalézt v kancionálech různých křesťanských církví.

Na žádost představené jednoho řeholního společenství složil Friedrich Spee pomůcku k modlitbě a rozjímání na každý týden roku Güldenes Tugend-Buch (Zlatá kniha ctnosti). Nejedná se pouze o zbožné texty, ale o návody k jednání, které mají vyrůstat ze tří božských ctností - víry, naděje a lásky. Tuto knihu si zvlášť oblíbil Gottfried Wilhelm von Leibniz, který sepsal předmluvu k jejímu francouzskému vydání.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cautio criminalis seu Liber de processu contra sagas (Trestní varování aneb Kniha o procesech proti čarodějnicím), Rinteln 1631.
  • Güldenes Tugendbuch (Zlatá kniha ctností), Köln 1647.
  • Trutz-Nachtigall (Vzdoroslavík), Köln 1649.
  • Friedrich Spee, Sämmtliche Schriften. Historisch-kritische Ausgabe in vier Bänden, hrsg. von Theo van Oorschot, 1968,1985,2005 (Cautio 2. Aufl. u. Lieder).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • FELDMAN, Ch. Friedrich Spee. Procesy s čarodějnicemi. Velehrad; Roma: Refugium, 2003. ISBN 80-86715-12-4.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]