František Sokol-Tůma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Tůma
František Sokol-Tůma
František Sokol-Tůma
Narození 2. května 1855
Benešov
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 31. prosince 1925 (ve věku 70 let)
Ostrava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Pseudonym František Sokol-Tůma
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska Františka Sokola-Tůmy v Ostravě

František Tůma (2. května 1855 Benešov u Prahy[1]31. prosince 1925 Ostrava[2] ), píšící jako František Sokol Tůma nebo František Sokol-Tůma, byl český spisovatel, novinář a dramatik.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Původně herec kočovných společností pod pseudonymem Franta Tůma, později recitátor děl českých básníků, v roce 1893 přišel do Valašského Meziříčí, kde se rozhodl vydávat časopis Radhošť. Po necelém roce město opustil a časopis přenesl do Ostravy jako Ostravice, později Ostravský obzor (18971901) a Ostravan (19011912). Současně redigoval časopis Horník (19101923). Dne 24. března 1912 se zúčastnil ustavující schůze Moravského kola spisovatelů. V. K. Jeřábek tehdy napsal: „Vedeni ideálními snahami o povznesení citové kultury rázovitého lidu moravského, o rozkvět slovesného umění a písemnictví českého národa na Moravě, moravští spisovatelé – beletristé založili vlastní spolek. Vyšli z lidu, chtějíce mluviti k srdci lidu, podávati mu obraz jeho a zušlechťovati jej.“

Valašsko však zůstalo jeho láskou, často se tam vracel a odehrává se tam několik jeho prací románových i dramatických. Jiné se odehrávají na Ostravsku, nejen na slezském venkově, ale zejména v hornickém prostředí, na které pohlíží nejen z hlediska sociálního, ale též z vypjatě česky nacionálního stanoviska, silně protiněmeckého, s varováním proti přistěhovalectví polských horníků, a se silnými prvky českého antisemitismu. Ačkoli deklaroval odmítání antisemitismu rasového, a své protižidovské zaměření odůvodňuje spojenectvím Židů a Němců zaměřeným protičesky, často podléhá dobovým stereotypům.

Jak jeho dílo z oblasti ostravské, tak z valašského venkova má ráz lidového naturalismu, kdy si ani jedno z těchto prostředí příliš neidealisuje, je arciť ovlivněný snahou vyzvednout národně-pokrokové tendence, takže některé z jeho hlavních postav trpí jistou schematičností.

Mimo literární dílo se významně podílel na udržení českého jazyka a kultury v předválečné Ostravě, zejména byl trvalým propagátorem založení Národního divadla moravskoslezského, zvláště poté co Národní divadlo v Praze odmítlo uvést jeho hru Staříček Holuša.

Výběr díla[editovat | editovat zdroj]

Dramata[editovat | editovat zdroj]

Romány[editovat | editovat zdroj]

  • Na kresách
  • Vystěhovalci
  • Hyeny - napsal jako hru roku 1920 (motiv sci-fi), knižně 1929[3]. (dostupné online)

Publicistika[editovat | editovat zdroj]

  • Z cest po Americe

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Benešov
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti Moravská Ostrava
  3. ADAMOVIČ, Ivan; NEFF, Ondřej. Slovník české literární fantastiky a science fiction. Praha: R3, 1995. ISBN 80-85364-57-3. Kapitola Sokol-Tůma, František, s. 200. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]