Přeskočit na obsah

Frýdava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frýdava
Lokalita
Charakterzaniklé sídlo
ObecPřední Výtoň
OkresČeský Krumlov
KrajJihočeský kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel6 (2021)[1]
Katastrální územíFrýdava
Počet domů17 (2021)[1]
Frýdava
Frýdava
Další údaje
Zaniklé obce.cz569
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frýdava (německy Friedau) je z větší části zaniklá ves, dnes součást obce Přední Výtoň a název katastrálního území tamtéž. Katastrální území Frýdava je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava, evropsky významné lokality Šumava a ptačí oblasti Šumava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přívoz do Frýdavy na odjezdu z Frymburku

Ves Frýdava byla založena v roce 1305,[2] [3] kdy dne 29. května Jindřich z Rožmberka povolil faráři ve Frymburku založit na protilehlém (pravém) břehu Vltavy ves s tím, že „Frymburk, frymburská fara se vsí Frýdavou vždy mají zůstat u země České, diecéze pražské, pod panstvím Rožmberků“.[4] Název vznikl tak, že byl vzat počátek slova Fridburch, což byl název dnešního Frymburku, a k tomu bylo připojeno au ve významu vlhká louka.[3] V roce 1842 byl mezi Frymburkem a Frýdavou postaven nový dřevěný most; v roce 1932 začal být projektován nový, později postavený – betonový. Při sčítání lidu v prosinci 1930 bylo ve Frýdavě 35 domů a 271 obyvatel. V roce 1938 byla Frýdava po podpisu Mnichovské dohody přičleněna k nacistickému Německu. Dne 6. května 1945 osvobodila Frýdavu americká armáda a v blízkosti ukončily svojí činnost jednotky tří armád. Okolo silnice z Frýdavy na Svatý Tomáš byl zajatecký tábor, kde bylo asi pět tisíc zajatých německých vojáků; přímo ve Frýdavě maďarská sanitní jednotka (asi 400 vojáků); ve Frymburku jednotka ROI. Od 31. května 1946 do 9. září 1946 pak bylo z Frýdavy odsunuto asi 71 občanů německé národnosti. V souvislosti s výstavbou lipenské přehrady byla větší část Frýdavy zatopena a místo mostu do Frymburku zde byl zřízen přívoz. Frýdava pak byla přičleněna k asi 4 km vzdálené obci Přední Výtoň.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online.
  2. SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický Království českého. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 194. 
  3. a b Antonín Profous: Místní jména v Čechách – Jejich vznik, původní význam a změny. Díl I, A–H, 1947.. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  4. a b SCHUSSER, František. Vyšebrodsko: kronika dávné a nedávné minulosti: č.4. Vyšší Brod: MěKZ, 2005. Kapitola Frýdava má letos sedm století od vysazení na zeleném drnu. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUDIČÁK, Petr, Zdena MRÁZKOVÁ a Jindřich ŠPINAR. Lipno: krajina pod hladinou. Druhé doplněné vydání. Český Krumlov: Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., 2016. Seidelova Šumava.