Fender Stratocaster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox model kytary Stratocaster je typ elektrické kytary, který navrhl Leo Fender na začátku 50. let 20. století, a který se vyrábí dodnes. Společně s Gibson Les Paul, Fender Telecaster patří k nejtypičtějším modelům kytar. Tělo je vyráběno z olšového nebo jasanového dřeva, krk je z javorového dřeva, další varianta je s palisandrovým hmatníkem (viz obrázek). Stratocaster má většinou tři jednocívkové snímače.

V roce 1953, kdy byl uveden na trh pod jménem Stratocaster (název odvozen od slova stratosféra), představoval revoluční nástroj. Obsahoval několik doposud nevídaných konstrukčních řešení. Už samotný tvar těla vzbuzoval u tehdejších hudebníků obdiv, zájem, ale i pohrdání a nedůvěru. Novinkou byl nový typ tremola nazývaný vibrato, jež při častém i hrubším používání drželo ladění nástroje lépe než tehdejší běžná tremola (např. bigsby). Tremolo se skládá z 6 kamenů umožňujících snadné seřízení kytary, vibrapáky, kovového bloku a pružin. Kytara má asymetricky tvarovanou hlavu, což umožňuje přímý tah strun a tím pádem i zlepšení ladění. Mezi revoluční části kytary patří zdířka pro konektor jack 6,3 mm umístěná na přední straně nástroje či pětipolohový přepínač snímačů.

Stratocaster používají (používali) slavní kytaristé, jako například Eric Clapton, Jimi Hendrix, Ritchie Blackmore, Yngwie Malmsteen, Stevie Ray Vaughan, Eddie Van Halen, Dave Murray, Janick Gers, Jean-Pierre Danel, David Gilmour nebo Mike Oldfield, George Harrison, Kurt Cobain a mnoho dalších.

Strat se může používat v jakékoli kytarové hudbě, snímače S-S-S nebo S-S-H mu dodávají kovovější zvuk, než má například Les Paul.

Související články

Externí odkazy


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fender Stratocaster na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - hudební nástroj

Šablona:Link FA Šablona:Link FA