Fender Musical Instruments Corporation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fender Musical Instruments Corporation
Logo
Logo
Právní forma soukromá společnost
Datum založení 1946
Zakladatel Leo Fender
Sídlo Scottsdale
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Andy Mooney
Produkty strunný nástroj, electronic amplifier a basová kytara
Dceřiné společnosti Squier
Oficiální web www.fender.com
Identifikátory
LEI 549300G8G1R16J8L5Q60
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fender Musical Instruments Corporation, dříve Fender Electric Instrument Manufacturing Company je americký výrobce hudebních nástrojů.

Tuto firmu založil Američan Leo Fender. Původě byl opravářem automobilových rádií, později se ale začal zajímat o kytary a to ho dovedlo k jejich výrobě. V 50. letech 20. století navrhl jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších typů kytar – Stratocaster.

Firma Fender je sice známá hlavně elektrickými kytarami, ale vyrábí také basové kytary, kytarová komba a kytarové příslušenství. Má několik oddělení, nejznámější z nich jsou v Mexiku a USA. Fender své produkty vyrábí ručně (proto starší název Fender Electric Instrument Manufacturing Company), díky čemuž mají sice vyšší cenu ale i kvalitu. Vedle stratocasteru, vyrábí i starší model telecaster. Z baskytar např. Fender Jazz Bass a Fender Precision Bass.

Stratocastery mívají 3 jednocívkové (single coil) snímače a hodí se spíše na jemnější styly, ale objevují se i varianty s jedním humbuckerem. Společně s Les Paulem patří k nejběžnějším modelům. Výrobky Fender používá/vala spousta známých muzikantů, mezi ně patřili a patří John Paul Jones, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Dave Murray, Eric Clapton, Keith Richards a mnoho dalších světoznámých umělců.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]