Fatimeh Pahlaví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fatimeh Pahlaví
íránská princezna
Portrét
Narození30. října 1928
Teherán, Írán
Úmrtí2. června 1987 (58 let)
Londýn, Anglie, Spojené království
ManželéVincent Lee Hillyer
Mohammad Amir Khatami
DynastiePahlaví
OtecRezá Šáh Pahlaví
MatkaEsmat Dowlatshahi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fatimeh Pahlaví (30. října 1928, Teherán2. června 1987, Londýn) byla íránská princezna. Byla desátým dítětem Rezá Šáha Pahlaví a nevlastní sestrou Muhammada Rezá Pahlaví.

Mládí a výchova[editovat | editovat zdroj]

Fatimeh Pahlaví se narodila v Teheránu v říjnu roku 1928. Byla desátým dítětem Rezá Šáha Pahlaví a jeho čtvrté a poslední manžely, Esmat Dowlatshahi. Její matka pocházela z dynastie Kádžárovců a za jejího otce se provdala v roce 1923. Fatimeh měla společnou matku s Abdulem Rezá Pahlaví, Mahmoudem Rezá Pahlaví a Hamidem Rezá Pahlaví.

Společně se svými bratry a rodiči žila v paláci Marble v Teheránu. Zde také navštěvovala dívčí školu.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Princezna Fatimeh v mládí

Během vlády jejího nevlastního bratra Muhammada Rezá Pahlaví vlastnila bowlingový klub a řídila svůj vlastní byznys. Byla spoluvlastníkem v několika firmách, zabývajících se stavbou, rostlinnými oleji a inženýrstvím. Její jmění činilo něco okolo 500 milionů amerických dolarů. Toto jmění pocházelo z válečných obchodů jejího manžela Khatamiho. Fatimeh se také účastnila bojů za lepší vzdělání dětí v Íránu.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Fatimeh se vdala dvakrát. Její první civilní sňatek s Vincentem Lee Hillyerem uzavřela v Civitavecchii v Itálii v dubnu 1950. Hillyer konvertoval k islámu. Poté mohli uzavřít i církevní sňatek v Íránu, který se konal v květnu téhož roku na území íránské ambasády v Paříži. Hillyer byl dobrým přítelem jejího bratra Abdula. S Fatimeh se seznámili při návštěvě Íránu. Manželství nebylo plně schváleno jejím vládnoucím bratrem Mohammedem a díky tomu se v Íránu netěšilo úspěchu. Společně měli tři děti; dva syny, Kayvana a Dariushe, a dceru Ranu, která zemřela nešťastnou náhodou během pádu ještě jako kojenec v roce 1954. Rozvedli se v září 1959.

Po rozvodu s Hillyerem se v listopadu 1959 provdala za Mohammada Amira Khatami, dominantního generála íránského letectva. Svatby se zúčastnil šáh a jeho tehdejší snoubenka Farah Diba.

Společně měli dva syny, Kambize (* 1961) a Ramina (* 1967) a dceru Pari (* 1962). Pár odešel z Íránu po revoluci v roce 1979. V následujících letech žili v Londýně.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Fetimeh zemřela ve věku 58 let v Londýně dne 2. června 1987.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fatimeh Pahlavi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]