Fürstenberský palác (Vídeň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Fürstenberský palác na Malé Straně v Praze.
Fürstenberský palác
(Palais Hatzenberg-Fürstenberg)
Fürstenberský palace, roh Domgasse a Grünangergasse
Fürstenberský palace,
roh Domgasse a Grünangergasse
Základní informace
Sloh Klasicismus
Architekti Antonio Beduzzi, Johann Lucas von Hildebrandt
Výstavba Počátek 18. století
Materiál zdivo
Další majitelé Fürstenberkové
Poloha
Adresa Vídeň, Vnitřní město, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 10443
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fürstenberský palác – průčelí do Grünangergasse

Fürstenberský palác (německy Palais Fürstenberg) je klasicistní městský palác v 1. vídeňském obvodě Innere Stadt, na nároží Domgasse a Grünangergasse. Přes několik přestaveb si zachoval z velké čáasti původní vzhled.

Dějiny paláce[editovat | editovat zdroj]

Palais Fürstenberg4.jpg

Na místě dnešního paláce stával původně od poloviny 16. století do počátku 18. století dům nadace Otto Weissische pro duchovní beneficiáty. Roku 1702 dům zakoupil císařský rada Arnošt, svobodný pán z Hatzenberku a na jeho místě zahájil stavbu paláce (dokončeno kolem 1720). Výkonnými architekty byli pravděpodobně Antonio Beduzzi z Boloni, a patrný je vliv Johanna Lucase von Hildebrandt, jemuž byla na domě odhalena informační tabule od města Vídně. V průběhu 18. století patřil palác střídavě několika rodům jako např. hrabatům Saieler od roku 1707, rod Kuefsteinů od roku 1723 a také svobodným pánům ze Störcku od roku 1792. Za jejich doby došlo k větším stavebním úpravám v letech 1851 až 1869.

Kdy Karel svobodný pán ze Störcku roku 1873 palác prodával, prvními kupci byly princezny Alžběta a Amálie z Croÿ a od roku 1882 Friedrich lankrabě z Fürstenberka. Lankrabě nechal svůj nový majetek krátce po koupi renovovat stavebním mistrem Ernstem Krombholzem. Od roku 1901 přešel Fürstenberský palác do soukromých rukou. V roce 1920 byla novým vlastníkem akciová společnost pro mezinárodní obchod zbožím. Od roku 1927 je Fürstenberský palác v držení Hlavního sdružení rakouských knihkupců. V letech 1929 až 1931 zde pracoval pozdější rakouský Spolkový kancléř Engelbert Dollfuß jako předseda Landarbeiter-Versicherungsanstalt ve Vídni, Dolní Rakousko a Burgenlandsko. V současné době zde má výstavní plochy Františka Habsbursko-Lotrinská. Poslední celková rekonstrukce objektu proběhla v letech 1980 a 1981.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palais Fürstenberg (Wien) na německé Wikipedii.