Evangelický kostel (Střešovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evangelický kostel ve Střešovicích
Praha, Stresovice - evangelicky kostel na namesti Pred Bateriemi.jpg
Základní informace
Slohfunkcionalismus
ArchitektBohumír Kozák
Výstavba1937 - 1939
Současný majitelFarní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 6 - Střešovice
Poloha
Adresanáměstí Před bateriemi 950/22, Praha 6-Střešovice, ČeskoČesko Česko
UliceNáměstí Před bateriemi
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky41300/1-2018 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelický kostel ve Střešovicích stojí na adresa náměstí Před bateriemi 950/22 na pozemku parcelní číslo 177 v katastrálním území Střešovice. Postavil ji v letech 1937–1939 architekt Bohumír Kozák, člen Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 6 – Střešovice, který tento kostel využívá jako svoji modlitebnu a sborový dům.

Stavba kostela byla zahájena 7. června 1938. Kostel byl slavnostně otevřen dne 18. května 1939.[1]

Stavba byla v roce 1977 zapsána jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie sboru ČCE v této části Prahy 6 sahá do roku 1932, kdy byl založen v Břevnově a bohoslužby se konaly ve škole Na Marjánce. Pro potřeby nedělních biblických hodin a setkávání mládeže si sbor pronajímal třídu ve škole nebo prostory tělocvičny. Po zakoupení pozemku a výstavbě evangelického kostela v roce 1939 se centrum sboru přesunulo do Střešovic.[3]

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Autor návrhu kostela, architekt Bohumír Kozák, byl členem sboru a v konstrukci kostela je patrná jeho inspirace tolerančními modlitebnami, které měly tvar stodoly. Zároveň se jedná o novodobou variaci na starokřesťanskou baziliku včetně zlaceného stropu a modré mozaiky v apsidě.

V průčelí kostela s hlavním vchodem mírně předstupuje hranolovitá věž s hodinami a prosklenou zvonicí, zakončenou plechovou stanovou stříškou s evangelickým motivem kalichu a slunce. Půdorys kostela je obdélný, jednolodní se dvěma mělkými bočními loděmi, zakončený obdélnou apsidou se zlatavým prosklením. K jižní stěně boční lodi přiléhá budova fary se sborovou místností, kanceláří a bytem faráře. Stavba je kombinací železobetonových sloupů a pilířů věže s cihelným zdivem. Vnitřní vybavení navrhl architekt Kozák a zhotovil Jaroslav Dušek z Ruzyně. Studii na rozšíření kostela o severní křídlo hmotově shodné s farou vypracoval B. Kozák v letech 1946–1947. V roce 2005 návrh rozpracoval Josef Mareš a je stále aktuální.

Evangelický kostel spolu s poblíž stojícím kostelem sv. Norberta tvoří výškové dominanty této části Střešovic.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie sboru [online]. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 6 Střešovicích [cit. 2016-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-31. (česky) 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-06-01]. Identifikátor záznamu 153407 : Sbor Církve českobratrské. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. Historie kostela. www.evangelik.cz [online]. [cit. 2016-06-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-16. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]