Kostel svatého Norberta (Střešovice)

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Kostel sv. Norberta
Kostel sv. Norberta
Kostel sv. Norberta
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze arcidiecéze pražská
Vikariát II. pražský vikariát
Farnost farnost u kostela sv. Norberta Praha - Střešovice
Status farní kostel
Architektonický popis
Architekt František Rožánek
Stavební sloh novorománský
Výstavba 18901891
Specifikace
Kapacita 100 sedících lidí
Umístění oltáře východ
Stavební materiál zděný
Odkazy
Adresa Sibeliova 49/2,
Praha 6,
162 00
Ulice Sibeliova a Pod kostelem
Oficiální web Farnost Střešovice
Kód památky 100452 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Svatého Norberta stojí na návrší ve Střešovicích v Praze 6. Je jednou z dominant této čtvrti. Byl postaven po dosavadní kapli Panny Marie Andělské, jež svou kapacitou nedostačovala. byl postaven v letech 18891891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Vnitřní výzdoba chrámu sestává ze tří oltářů, řezbářské práce provedl Josef Krejčík, oltářní obrazy sv. Norberta a sv. Heřmana namaloval Josef Heřman, barokní oltářní obraz Panny Marie Sněžné byl přenesen z původní kaple. Varhany dodal J. Schiffner. Zvony zasvěcené sv. Zikmundovi, sv. Josefovi a malý zvon sanktusový odlil zvonař Arnošt Diepold z Prahy,[2] dva z nich byly zrekvírovány roku 1916. Nové zvony Norbert a Prokop byly opět zabaveny, a to za 2. světové války.

Křížovou cestu namaloval Otakar Voráček a kostelu ji roku 1898 darovala majitelka Petynky, paní Karolína Kabrnová.[3]

Společně s kostelem byla jižně od něj postavena budova fary (čp. 2), a zřejmě také kaple, zvaná Střešovická zvonička, v ulici Nad Hradním vodojemem. Roku 1925 byla v Norbertinu zřízena kaple, zasvěcená Božskému Srdci Páně.

Reference[edit | edit source]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-03-21]. Identifikátor záznamu 845333808 : Kostel sv. Norberta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Jan Bonifác Holub, Odkryté poklady. Praha 1893, str. 66.
  3. Archivní inventář

Literatura[edit | edit source]

  • HOLUB, Jan Bonifác: Odkryté poklady : paměti děje- a místopisné vikariatního obvodu Libockého v okresu Smíchovském. Praha : Rohlíček a Sievers, 1893, s. 66-67.
  • PODLAHA, Antonín. Posvátná místa království českého : Dějiny a popsání chrámů, kaplí, posvát. soch, klášterů i jiných pomníků katol. víry a nábožnosti v království Českém : díl 5.. Praha: Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1911. Dostupné online. Kapitola Kostel sv. Norberta, s. 6-7. [nedostupný zdroj]
  • KROPÁČEK, Zdeněk: Tisíciletý vývoj Prahy 6 - Střešovic; strojopis, Archiv hl. m. Prahy, Praha 1991
  • RŮČKOVÁ, Markéta: Farní úřad u sv. Norberta, Praha 6 - Střešovice, Inventář; Archiv hl. m. Prahy, Praha 2012 Dostupné online (PDF)