Evangelický kostel (Hazlov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evangelický kostel v Hazlově
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
OkresCheb
ObecHazlov
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevevangelický
Současný majitelfyzická osoba
Datum posvěceníříjen 1907
Architektonický popis
Výstavba1907
Specifikace
Stavební materiálzděný
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelický kostel v Hazlově je menší jednolodní stavba s jednou věží, postavená roku 1907.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec Hazlov se nacházela na hranicích území vlivu katolické a evangelické církve. Ašsko bylo vždy z větší části evangelické, Zedtwitzové ho dokázali na Ašsku udržet s menšími mezerami téměř 500 let.

Základní kámen kostela byl položen 5. května 1907. Stavba probíhala velice rychle a kostel byl dostavěn ještě před koncem téhož roku. Stavba byla financována převážně ze sbírek místních obyvatel. Podle informací z kronik a vyprávění pamětníků se zde konala poslední bohoslužba v roce 1955.[1] Poté byl kostel opuštěn, a začal chátrat. Později začal být používán jako sklad materiálu závodu Eska Cheb, který vyráběl jízdní kola. Poté, co přestal sloužit jako sklad, začal chátrat až do dnešní podoby.

V 21. století byl založen místními občany Spolek přátel evangelického kostela, který se snažil kostel zachránit. Kostel odkoupil podnikatel z Hazlova, a v roce 2009 provedl základní rekonstrukci interiérů a opravu střechy. Okolí kostela bylo též zbaveno neudržovaného křoví a stromoví.[1]

Na první adventní neděli, 29. listopadu 2009 byl kostel po více než 50 letech poprvé otevřen veřejnosti. Následující adventní neděle byl v kostele uváděn program, jenž má vnést do kostela opět život. V roce 2010 je v plánu nákladná rekonstrukce fasády a revitalizace okolí kostela[1]. Majitel a přátelé kostela mají v plánu zde založit park. Kostelík má poté sloužit výhradně kulturním účelům; koncertům, výstavám a podobně[1].

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d VŠETEČKA, Miroslav. Kostelík ožívá (interview s novým majitele kostela). Listy Ašska. Září 2009, roč. IX., čís. 35, s. 2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]