Přeskočit na obsah

Zedtwitzové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zedtwitzové
(Cedvicové)
Erb rodu Zedtwitzů podle Siebmachera
ZeměČeské královstvíČeské království České království (Fojtsko) / Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Titulyrytíři
Rok založení13. století
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrobky Zedtwitzů: a) v Kopaninách, b) v Doubravě.

Zedtwitzové (též Cedvicové,[1] Zedvicové[1]) jsou německý a český šlechtický rod, jehož existence je prokazatelná již ve 13. století. Rodina se rozdělila do několika linií.

Zedtwitzové pocházejí ze Saského Fojtska (a také Regnitzlandu), kde existovalo panství Zedtwitz. Zedtwitz je dnes jméno vesnice, spadající pod obec Feilitzsch v zemském okrese Hof. Zakladatelé rodu pravděpodobně pocházejí z družiny fojtů z Weidy, která do Bavorska přišla z durynské obce Veilsdorf. Podobnost s erby rodin z Feilitzsch, z Heydte, z Roeder (a možná i z Perglas) tomu napovídají.

První zmínka o Zedtwitzích pochází z roku 1235, konkrétně o rytíři Jiřím z Zedtwitz. Jako další je zmiňován Berthold z Zedtwitz, a to 13. října 1288. V roce 1377 je Petrem z Zedtwitz odštěpena část rodiny, která se přesouvá do Čech, a získává vliv v Aši, Kopaninách, Doubravě, Krásné a v Podhradí.

Původ jména rodu

[editovat | editovat zdroj]

Jméno rodu Zedtwitzů pochází ze složení slov zed (zeď) a vice (ves), což znamená obezděná vesnice.[1] Šlechta tak převzala jméno německé obce, kde vznikla.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Jedna z větví se v 19. století rozdělila do sídel v Moravanech na Váhom (Slovensko) a v Doupově. Po zákazu užívání šlechtických titulů v Československu po první světové válce znamenal odchod Zedtwitzů z českého území i Slovenska. Dnes jsou členové rodu rozeseti po celém světě.

Významní členové

[editovat | editovat zdroj]

Zedtwitzká sídla na Ašsku a Chebsku

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zedtwitz na německé Wikipedii.

  1. a b c Marie Albertová, Z dějin Ašského okresu (1959)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]