Evangelická katedrála (Helsinky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evangelická katedrála
Lutheran Cathedral Helsinki.jpg
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Ulice Unioninkatu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons
Oltář v evangelické katedrále

Evangelická katedrála v Helsinkách (finsky Helsingin Tuomiokirkko/Suurkirkko, švédsky Helsingfors Domkyrka) je hlavní dominantou finské metropole Helsinek. Nachází se na Senátním náměstí a je hlavním cílem turistů, kteří navštíví hlavní město země.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Finsko se stalo součástí Ruského impéria po roce 1809 a právě v této době se staly i Helsinky, do té doby malé město, centrem Finska. Evangelická katedrála se začala budovat v roce 1830 a dokončena byla v roce 1852. Jejím hlavním architektem byl německý umělec Karl Ludwig Engel a významný podíl na stavbě chrámu měl i E.B. Lohrmann. Katedrála do roku 1917 nesla jméno podle svatého Mikuláše (Nikolainkirkko).

O poledni, v den finské nezávislosti 6. prosince, je za účasti finského prezidenta a členů vlády v katedrále sloužena ekumenická bohoslužba.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Katedrála je vybudována v neoklasicistním architektonickém stylu. Chrám má půdorys řeckého kříže a kromě hlavní věže má i čtyři boční věže. Velmi se podobá pravoslavným chrámům z nedalekého Ruska. Ke chrámu, který stojí na vyvýšeném místě na Senátním náměstí, vede široké schodiště. Interiér je velmi strohý a zdobí jej sochy německých a finských reformátorů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála evanjelickej cirkvi (Helsinki) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]