Senátní náměstí (Helsinky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Senátní náměstí
Senátní náměstí (2004)
Umístění
StátFinskoFinsko Finsko
MěstoHelsinky
Poloha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Senátní náměstí (finsky Senaatintori, švédsky Senatstorget) je ústřední náměstí v centru Helsinek, jednotně komponované v klasicistním stylu, především podle projektů Carla Ludviga Engela.

Význačné budovy[editovat | editovat zdroj]

Eponymní budova - Senátní palác - dominuje východní straně prostoru. Jeho stavba byla dokončena roku 1822, původně byl sídlem Senátu, správního orgánu Finského velkoknížectví (1816-1917), v současnosti zde sídlí vláda.

Na protější straně náměstí se rozkládá hlavní budova Helsinské univerzity, dokončená roku 1832.

Severní stranu tvoří Helsinský dóm s monumentálním schodištěm, jehož stavba byla dokončena v roce 1852, až po Engelově smrti. Po roce 1917 byl nazýván "Velký kostel" (finsky Suurkirkko), po zřízení helsinské luteránské diecéze (1959) je její katedrálou.

Celek budov doplňuje Národní (původně univerzitní) knihovna z roku 1845. Jižní stranu náměstí tvoří řada starších domů, mezi nimi Sederholm, nejstarší kamenná budova v centru Helsinek (z roku 1757).

V roce 1894 byl uprostřed náměstí vztyčen pomník Alexandra II. (ruského cara, a tedy i finského velkoknížete) s alegorickými sochami. Po nabytí samostatnosti (1917) nechyběly návrhy na jeho odstranění, nebyly však naplněny.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]