Evangelická škola v Bělči

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evangelická základní škola
Běleč obecní úřad.jpg
Poloha
AdresaBěleč nad Orlicí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky100012 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelická škola v Bělči nad Orlicí je památkově chráněná budova v centru obce Běleč nad Orlicí v okrese Hradec Králové postavená v roce 1863 pro potřeby místní evangelické obce. Dnes je sídlem obecního úřadu a obecní knihovny. Památkově chráněna je od 13. ledna 2003.

Evangelická církev v obci[editovat | editovat zdroj]

V řadě obcí v okolí Hradce Králové brzy po vydání Tolerančního patentu se obyvatelstvo hlásilo k evangelické církvi a i v Bělči byl založen toleranční reformovaný sbor; neuspěl ale v žádosti o ustavení samostatného sboru. V roce 1876 se stal filiálním sborem sboru v Třebechovicích pod Orebem, dodnes bělečský sbor patří jako kazatelská stanice Českobratrské církve evangelické do Třebechovic pod Orebem.[1]

Roku 1859 byl v obci zřízen samostatný evangelický hřbitov.[2]

Historie evangelické školy[editovat | editovat zdroj]

Původně na tomto místě stála obecní pastouška, obydlí obecního sluhy Václava Veselky. Povolení ke zřízení evangelické školy získal sbor v roce 1859 a pro stavbu školy byl vybrán tento objekt včetně pozemku o rozloze 649 sáhů tj. přes 2000 metrů čtverečních).

Evangelická obec se rozhodla budovu zcela zbořit a postavit novou. Základní kámen byl položen 24. června 1862. Již ale v listopadu 1862 se začalo vyučovat v domě Josefa Huška (čp. 42), prvním učitelem byl Josef Libra.

28. června 1863 byla přízemní budova dokončena s jednou třídou. V budově byla zřízena a posvěcena také modlitebna sboru.

Na pozemku v zadní části bylo v roce 1873 přistaveno hospodářské stavení. V roce 1875 získala škola právo veřejnosti. Roku 1879 byla u zadního vchodu vysazena lípa na počest císaře Františka Josefa I.

V roce 1909 byla škola zcela zrušena, protože evangelická obec neměla finance na její další zřizování.[2]

V letech 1910–1911 bylo přistaveno patro a budova nadále sloužila jako evangelická modlitebna, scházel se v ní také evangelický pěvecký sbor. Byla upravena nově i zahrada. Původní učebna byla pronajata místní jednotě Sokola jako tělocvična. Budova byla trvale udržována: opravena fasáda, kamenné schody a elektrické vedení, vyměněna okna.

V roce 2007 byla budova Českobratrskou církví evangelickou převedena do majetku obce Běleč nad Orlicí. V letech 2016-2017 byla budova zásadně opravena. Dnes je hlavní budova sídlem obecního úřadu a obecní knihovny, hospodářské stavení je využíváno jako sklad.[3]

V evangelické škole učil a po roce 1909 dále bydlil až do roku 1925 Bohuslav Horák s manželkou Miladou, roz. Rychetskou se synem Bohuslavem Horákem mladším, manželem JUDr. Milady Horákové, popravené ve vykonstruovaném procesu v roce 1950. Oba manželé Horákovi a jejich syn ing. Bohuslav Horák jsou pochováni na místním evangelickém hřbitově.[4]

Architektonický popis[editovat | editovat zdroj]

Samostatně stojící budova z 60. let 19. století včetně hospodářského zázemí leží v centru obce u silnice vedoucí z Hradce Králové-Svinar do místní části Třebechovice pod Orebem Nepasic. Je to cihlová eklektická stavba se štukovou výzdobou. Budova má pravidelný obdélníkový půdorys se světlou omítkou a kamenným podnožím. Valbová střecha se dvěma komíny je pokryta bobrovkami.

Hlavní průčelí budovy je obráceno k jihu. Symetrická budova má uprostřed dvoukřídlé kazetové dveře s ozdobnou původní litinovou klikou. "Vstupní dveře segmentové, v překladu datace L. P. 1863."[5] Po stranách vstupních dveří jsou symetricky umístěná dvě okna s pískovcovými parapety, v patře je oken šest, prostřední okna jsou menší než ostatní. Zachováno zůstalo jen jediné čtyřkřídlé vnitřní okno (v přízemní místnosti u schodiště), ostatní nejsou původní, spodní část je dělena na šest tabulek. Uvnitř budovy vede chodba k zadnímu severnímu vstupu. Vpravo od čelního vstupu vedou dveře do velkého sálu zaklenutého klenbami, v přízemí jsou ještě tři menší místnosti. Proti vstupním dveřím je jednoramenné schodiště vedoucí do patra. Uprostřed budovy vybíhá lichoběžníkový štít s jehlancovým zakončením s malými pilířky na obou stranách, ve štítu je reliéf kalichu, pod ním, v centru, se nachází rozeta. Zadní dvorní (severní) průčelí je obdobné, u zadního vstupu do domu pod oknem vpravo ode dveří je sklepní okénko. Boční průčelí jsou symetrická, v přízemí i patře se dvěma okny. Světle okrová omítka není původní.[5]

Budova je kvalitní venkovskou stavbou z 2. poloviny 19. století.[5] Stavitele ani architekta zdroje neuvádějí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie sboru Farní sbor Československé církve evangelické Třebechovice pod Orebem [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné online. 
  2. a b NEŠPOR, Zdeněk R. Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska.. Praha: Kalich, 2009. 561 s. ISBN 978-80-7017-129-5. S. 64. 
  3. Historie obce: Běleč nad Orlicí [online]. Obec Běleč nad Orlicí [cit. 2021-01-27]. Dostupné online. 
  4. DVOŘÁKOVÁ, Zora. Milada Horáková ve fotografiích a dokumentech. Praha: Klub Milady Horákové, 2009. 190 s. S. 24,190. 
  5. a b c Základní škola evangelická. [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-01-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]