Eugen Filkorn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mons. ThDr. Eugen Filkorn
Narození10. listopadu 1881
Nitrianske Pravno
Úmrtí5. ledna 1974 (ve věku 92 let) nebo 1974 (ve věku 92–93 let)
Nitra
Povoláníkatolický kněz
Politická stranaHlinkova slovenská ľudová strana
Nábož. vyznáníkatolická církev
Funkceposlanec slovenského sněmu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eugen Filkorn (10. listopadu 1881, Nitrianske Pravno5. ledna 1974, Nitra) byl slovenský katolický kněz a papežský prelát, poslanec slovenského sněmu.

Po kněžském svěcení působil na několika školách v Nitře. Stal se profesorem bohosloví. Přednášel církevní historii, sociologii a dějiny církevního umění. Po první světové válce založil a stal se prvním ředitelem katolického vysokoškolského internátu Svoradov (1922), prvního vysokoškolského internátu v Bratislavě.

Eugen Filkorn zval každý týden do studentského domova přednášející z řad nejlepších katolických vědců a intelektuálů, jakož i odborníků z oblastí filozofie, etiky, sociologie a literatury. Přicházeli sem i spisovatelé, novináři a jiné významné osobnosti z celého Slovenska i z českých zemí.

Jako ředitel internátu podnikal mnoho cest do zahraničí. Prohlédl si katolické koleje v Anglii, Francii, Německu a USA. Nezaměřoval se jen na materiální vybavení objektů, sledoval i výchovnou a kulturní práci v těchto ústavech a systém poskytování stipendií. Během zahraničních návštěv organizoval finanční sbírky, zejména u amerických Slováků. Pro své akademiky vydával časopis Svoradov, pro středoškolskou mládež časopis Rozvoj. Byl ředitelem revue Kultura, které zapojil do evropských duchovních proudů.

Z Filkornovy iniciativy bylo založeno knižní vydavatelství Lev. Ve Svoradovu poskytl přístřeší několika studentským akademickým spolkům, které byly sdruženy v Ústředí slovenského katolického studentstva. Založil celoslovenskou organizaci Katolická jednota žen, která měla svůj ústřední dům v Trnavě. Dívkám umožnil sdružovat se v organizacích Věnec. Tyto měly své měsíčníky Jednota a Listy rodičům, které Filkorn sám redigoval. I v těchto sdruženích zavedl pořádání přednášek a duchovních cvičení.

Politicky se angažoval v HSLS. Za tuto stranu se stal v roce 1935 členem slovenského zemského sněmu a během totalitní první slovenské republiky byl Filkorn poslancem Slovenského sněmu. Po roce 1945 byl internát Svoradov znárodněn, časopisy zakázány a spolky rozpuštěny. Sám Filkorn byl v roce 1947 Národním soudem ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 2 roky nepodmíněně za velezradu (obhajoval ho Dr. Ernest Žabkay). Po propuštění z vězení, navzdory neustálému pronásledování ze strany StB, působil jako kanovník, byl předsedou diecézního církevního soudu a nestorem nitranské diecéze.

V roce 1966 mu v Kanadě vyšla životopisná kniha Jan XXIII. - Papež klidu a lásky.

Eugen Filkorn zemřel v 93. roce života a 70. roce kněžství. V roce 1996 arcibiskup Ján Sokol odhalil Filkornovi ve vestibulu internátu Svoradov pamětní tabuli s verši básníka katolické moderny Andreje Žarnova.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Jan XXIII. - Papež klidu a lásky. (1966)
  • Věrný svému svědomí (Czech Canadian Cultural and Heritage Centre Toronto a Matica slovenská Martin, 2004)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eugen Filkorn na slovenské Wikipedii.