Ernesto Maserati

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernesto Maserati
Ernesto Maserati 1930.jpg
Narození 4. srpna 1898
Voghera
Úmrtí 1. prosince 1975 (ve věku 77 let)
Bologna
Příbuzní Carlo Maserati, Bindo Maserati, Alfieri Maserati, Mario Maserati a Ettore Maserati (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Maserati 8CTF konstruovaný Ernestem Maseratim

Ernesto Maserati (4. srpna 1898 Voghera12. ledna 1975 Bologna) byl italský automobilový závodník, konstruktér a podnikatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ernesto Maserati se narodil v roce 1898 jako nejmladší ze sedmi bratrů v rodině strojvedoucího ve městě Voghera v Lombardii.

Společně se svými bratry Alfierim a Ettorem založil 1. prosince 1914 v Boloni automobilku Maserati. Během první světové války vedl Ernesto Maserati společnost sám, protože jeho bratři byli povoláni na frontu.

Závodní kariéru začal Maserati v roce 1924. V letech 1927 a 1930 za volantem vozu Maserati Tipo 26 zvítězil v italském mistrovství. V Mistrovství Evropy 1931 zvítězil s vozem Maserati V4 při Gran Premio di Roma na trati Pista del Littorio. Stejného úspěchu dosáhl i ve Velké ceně Tuniska na okruhu Carthage Grand Prix Circuit ve třídě voiturette.

Po smrti bratra Alfieriho v roce 1932 se Ernesto Maserati stal generálním ředitelem a šéfkonstruktérem Maserati. Konstruoval závodní vozy a kromě toho byl v této době jediným továrním jezdcem firmy.

V roce 1937 museli bratři Maserati v důsledku finančních těžkostí firmu prodat investiční skupině v čele s Adolfem Orsim, podepsali s ní ale ještě desetiletý závazek. Během druhé světové války se Ernesto Maserati podílel na vývoji vozu Maserati A6. V roce 1947 firmu opustil a společně s bratry Ettorem a Bindem založil další firmu vyrábějící automobily – Officine Specializzata Costruzioni Automobili (OSCA).

Ernesto Maserati zemřel v roce 1975 v Bologni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernesto Maserati na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]