Enterprise resource planning

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Enterprise Resource Planning (ERP) je informační systém, který integruje a automatizuje velké množství procesů souvisejících s relevantními činnostmi podniku. Typicky se jedná o výrobu, logistiku, distribuci, správu majetku, prodej, fakturaci a účetnictví.

Výběru informačního systému předchází důkladné prověření všech požadavků firmy ze strany dodavatele ERP systému. To je důležité zejména pro stanovení vhodné verze a následující úpravy. Dodavatelé informačních systémů také na základě zkušeností z různých průmyslových odvětví vytvořili upravené verze svých systémů. Označují se jako branžové nebo také vertikální řešení. Přestože dodavatelé informačních systémů slibují firmám, že je možné jejich systém výrazně upravit, většinou se musí firma přizpůsobit použitému systému a upravit některé vnitrofiremní procesy. Informační systém také nevyřeší všechny problémy. Pokud firma nemá vyřešené některé postupy nebo se potýká například se špatným marketingem, zaměstnanci či jinými problémy, nebude mít nasazení informačního systému větší přínos.

Implementace[editovat | editovat zdroj]

Informační systém většinou není možné ve firmě pouze nainstalovat jako každý jiný software. Je vyžadováno větší úsilí včetně vzájemné spolupráce dodavatele ERP systému, firmy a jejích zaměstnanců. Postup zavedení informačního systému se nazývá implementace. Je to nákladný a velmi důležitý krok. Má za úkol popsat dosavadní ekonomické procesy a tyto nadefinovat do ERP systému tak, aby provádění těchto procesů bylo efektivní, rychlé, jednoduché a provázané s procesy na kterých závisí. Implementace a kroky s ní související mají následující strukturu:

 1. Definice procesu na ekonomické úrovni.
 2. Naprogramování, případně úprava stávajícího kódu.
 3. Otestování.
 4. Přenos do produkčního prostředí.

V praxi bývají instalovány tři téměř totožné systémy:

 1. Vývojový – Zde pracují programátoři. V případě, že je kód hotový, přenáší se do dalšího systému.
 2. Testovací/konsolidační – Tento systém obsahuje kopii produktivních dat. Zde se testuje kód vytvořený ve vývojovém systému. Jednou za čas (řádově měsíc) se provede obnovení produktivního systému do testovacího. Konzultanti zjišťují, zda kód vykonává svou činnost správně a v souladu s ekonomickými procesy.
 3. Produkční systém – v něm se nacházejí ostrá produkční data. Naprogramované změny se na tato data aplikují pouze po jejich důkladném otestování. Na tomto systému pracují běžní uživatelé (účetní, fakturanti, skladníci, manažeři atd.).

Přínosy[editovat | editovat zdroj]

Za předpokladu, že systém je správně implementován, přináší řadu výhod. Především:

 • zefektivnění a zrychlení ekonomických (podnikových) procesů
 • centralizaci a vyčištění dat, snížení chybovosti
 • optimalizace pracovního toku dokumentů (workflow)
 • dlouhodobé úspory v investicích do informačních systémů a hardware
 • zvýšení bezpečnosti
 • rychlejší výstupy (efektivnější reporting) pro vedení firmy (zaměstnanci nemusí připravovat podklady)
 • podpora pro vedení účetnictví podle mezinárodních standardů

V konečném důsledku zvyšuje flexibilitu, takže i konkurenceschopnost.

Modely dodání ERP[editovat | editovat zdroj]

ERP systémy mají dva základní modely dodání.

 • On premise model. Aplikace je nainstalována na serverech organizace vlastnící ERP systém. Organizace musí mít vnitřní zdroje na provoz a údržbu ERP systému. Na upgradech, aktualizacích a úpravách systému se podílí sama organizace spolu s dodavatelskou firmou. Jedná se o nejběžnější model využívání ERP systémů.
 • On demand model. Tento model je znám také pod pojmy ASP (Application service provider) nebo SaaS (Software as a Service). Přestože mezi jednotlivými pojmy jsou rozdíly, tak hlavní společný rys je, že ERP systém je dodáván vzdáleně přes internet. O aktualizace a upgrady systému se stará dodavatel, který ERP provozuje na svých serverech. U tohoto modelu bývají větší obavy o bezpečnost a spolehlivost služby, protože organizace nemá přímou kontrolu nad správou ERP systému. Customizace systému se provádí pomoci tzv. mashupů.

OpenSource ERP[editovat | editovat zdroj]

V poslední době lze pro nasazení v menších nebo středních podnicích využít i OpenSource ERP řešení.

Významní globální výrobci ERP[editovat | editovat zdroj]

Čeští výrobci ERP[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]