Emil Vogl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Emil Vogl
MUDr. Emil Vogl
MUDr. Emil Vogl
Narození 21. května 1901
Praha
Úmrtí 3. června 1977 (ve věku 76 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Vogl (21. května 1901 Praha3. června 1977) byl pražský židovský lékař, stoupenec československého woodcrafterského hnutí, amatérský hudebník – hráč na loutnu, během druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Emil Vogl se narodil v početné pražské dělnické židovské rodině. Přes velké finanční těžkosti se mu podařilo vystudovat střední i vysokou školu a v roce 1926 promoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1930 provozoval soukromou ordinaci společně se svou ženou Hildegardou Hellerovou-Voglovou,[1] rovněž lékařkou, rentgenoložkou.

Od studentských let se zapojoval do aktivit Ligy lesní moudrosti (LLM), kde se seznámil s woodcraftery Zdeňkem Teichmanem a Mílou Vavrdou – pozdějšími spolupracovníky Přemysla Pittra. Byl členem kmene pražských, převážně německých Židů Neue Pfadfinder (Noví stopaři), později založil Bund internationaler Jugend (Svaz mezinárodní mládeže).[2] Jeho manželka Hilda vedla ve svaze dívčí oddíl.

Po obsazení republiky nemohl dál vykonávat lékařskou praxi a živil se různými fyzickými pracemi. Dál tajně léčil židy. V říjnu 1941 byl s manželkou a její matkou odvezen transportem do lodžského ghetta, kde byl jako lékař přidělen do tzv. cigánského tábora.[3] Přežil zde tyfovou epidemii a v listopadu 1943 byl přidělen jako lékař do koncentračního tábora pro nezletilé v Lodži,[4] kde rovněž vypukla tyfová epidemie.[5] Po likvidaci lodžského ghetta v srpnu 1944 byl odvezen transportem do Osvětimi a postupně prošel několika dalšími koncentračními tábory.

Po osvobození a návratu do Prahy se Emil Vogl dověděl, že válku nepřežila jeho manželka Hilda ani dalších 36 členů nejbližší rodiny. Z následků prodělaného tyfového onemocnění se léčil v Podolském sanatoriu, kde ho vyhledal Míla Vavrda a upozornil na něj Přemysla Pittra, který hledal lékaře pro „akci zámky“. Pitter doktora Vogla přesvědčil, aby mu pomohl s péči o děti, které se vracely z koncentračních táborů, a vybudoval v Olešovicích Lékařský dům. Ordinace byla vybavena vším potřebným díky organizaci UNRRA. „Akce zámky“ byla záhy rozšířena i na německé děti z internačních táborů, kterým se MUDr. Vogl věnoval stejně obětavě jako dětem židovským. V letech 1945 – 1947 prošlo „akcí zámky“ 810 dětí.[6]

Po skončení „akce zámky“ v roce 1947 pracoval MUDr. Vogl dále jako lékař. Nejprve si zřídil soukromou ordinaci, pro roce 1948 pracoval ve státních zdravotnických střediscích ve Vysočanech a později v Hybernské ulici. Do důchodu odešel v roce 1969. V roce 1948 se MUDr. Vogl podruhé oženil. V obnovené Lize lesní moudrosti byl zvolen do náčelnictva a o víkendech začal se svou ženou jezdit znovu na Samechov, kam jezdil už v předválečných letech na chatu ke Zdeňkovi Teichmanovi. V roce 1953 si na Samechově postavil chatu vlastní a jeho přátelství se Zdeňkem Teichmanem, upevněné při společné práci na „akci zámky“ pak trvalo až do konce života. Ve volném čase se MUDr. Vogl věnoval hře na loutnu, malování a řezbářství. Emil Vogl zemřel v roce 1977.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Fierzová, Olga: Dětské osudy z doby poválečné, Spolek přátel mládeže a družstva Milíčův dům, Praha 1992
  • Kohn, Pavel: Kolik naděje má smrt. Děti Přemysla Pittra vzpomínají, L. Marek, Chomutov 2011
  • Teichman, Zdeněk: Vzpomínka na MUDr. Emila Vogla in: Hovory č. 3, Oliva, 1997
  • Tomanová-Weisová, Helena: Vzpomínky na MUDr. Emila Vogla, in: Hovory č. 3, Oliva, 1997

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (WWW.NUX.CZ), Nux s.r.o. Hildegarda Voglová | Databáze obětí | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. (česky) 
  2. Tomanová-Weisová, Helena: Vzpomínky na MUDr. Emila Vogla, in: Hovory 3, Oliva 1997, s. 18-22
  3. Lodz Ghetto, Litzmannstadt Ghetto. www.lodz-ghetto.com [online]. [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. 
  4. Lodz Ghetto, Litzmannstadt Ghetto. www.lodz-ghetto.com [online]. [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. 
  5. Teichman, Zdeněk: Vzpomínka na MUDr. Emila Vogla in: Hovory č. 3, Oliva, 1997, s. 9
  6. Pitter, Přemysl - Fierzová, Olga: Dokončená dvouletka pro záchranu dětí z koncentračních a internačních táborů, Posel Milíčova domu 7, 1947, s. 3