Elektromobilita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nabíjení elektromobilu

Elektromobilita je zjednodušeně pohyb (vozidel) pomocí elektrické energie nebo provoz dopravních prostředků s elektrickým pohonem.

Pod tento pojem patří provoz hromadných dopravních prostředků, jako jsou elektrické vlaky, tramvaje, metro, trolejbusy, elektrické autobusy, elektrické lodě atd. i provoz individuálních dopravních prostředků, jako jsou elektrická auta (elektromobily), elektrokola, elektrické motocykly, skútry, lodě, letadla atd.

Částečně pod tento pojem patří i provoz hybridních vozidel, tedy vozidel využívajících více pohonných systémů, pokud alespoň jeden z nich je elektrický.

Elektrická energie může být během provozu odebírána ze sítě či ze zásobníku umístěném na vozidle.

Závislá a nezávislá trakce[editovat | editovat zdroj]

Trakce (=pohon) může být napájená průběžně, např. z trolejí (tramvaje, trolejbusy, vlaky) – jde o závislou trakci, která potřebuje poměrně nákladnou infrastrukturu – trolejové vedení, měnírny atd. Nezávislá trakce – dopravní prostředek ja napojen na síť pouze po dobu nabíjení trakčního (pohonného) akumulátoru (a/nebo superkondenzátoru).

Hlavní důvody zavádění elektromobility[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem pro zavádění elektromobility je nulová produkce lokálních emisí a tím snížení lokální ekologické zátěže. Tento fakt má význam především ve městech. Podíl na globálních emisích a tím i uhlíková stopa (vliv na změnu klimatu) odpovídá spektru napájení elektrické rozvodové sítě, ze které elektricky poháněný dopravní prostředek čerpá energii. Uhlíková stopa může být u elektricky poháněného dopravního prostředku nižší (na člověko-kilometr), ale i vyšší, než u dopravního prostředku se spalovacím motorem. Další výhodou elektromobility může být zvýšení energetické bezpečnosti (a nezávislosti) území; to je však opět závislé na struktuře napájení elektrické rozvodové sítě. Elektromobily mají také nižší provozní náklady a nevydávají žádný hluk.[1] Nevýhodné jsou vyšší pořizovací náklady a stále omezený dojezd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Elektromobilita

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]