Einsiedeln

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Einsiedeln
Einsiedeln Abbey Front.JPG
Einsiedeln – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška882 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Einsiedeln
Einsiedeln
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha98,9 km²
Počet obyvatel15 550 (2017)[1]
Hustota zalidnění157,2 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.einsiedeln.ch
Telefonní předvolba055
PSČ8840
Označení vozidelSZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Einsiedeln je obec ve Švýcarsku v kantonu Schwyz, asi 30 km jihovýchodně od Curychu. Má téměř 15 tisíc obyvatel a leží při západním břehu přehradního jezera Sihlsee v nadmořské výšce 880 m. Obec je lyžařské středisko a nejznámější poutní místo ve Švýcarsku díky klášteru benediktinů, který byl založen roku 935. Barokní socha Panny Marie z Einsiedeln je i na rampě Pražského hradu, kaple jsou v Oseku a v Lovosicích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 835 přišel na toto místo mnich Meinrad z kláštera Reichenau a žil zde o samotě jako poustevník. Podle pověsti byl zabit dvěma lupiči, které však dva velcí havrani dohnali k soudu. Proto má obec ve znaku dva černé havrany. Roku 934 shromáždil kněz Eberhard ze Štrasburku zdejší poustevníky a založil benediktinský klášter, který císař Ota I. roku 947 potvrdil. V letech 1031-1039 byl po požáru kláštera postavena trojlodní románská bazilika, na jejímž půdorysu stojí i současný barokní kostel. Klášter byl bohatě obdarován a vyňat z pravomoci světských pánů, což vedlo k různým sporům. Klášter byl zastávkou poutníků na cestě do Santiago de Compostela, kteří sem od 14. století putovali i kvůli sošce "černé" Matky Boží, a u kláštera vznikla i současná obec. V letech 1516-1518 působil v klášteře jako farář pozdější reformátor Ulrich Zwingli a roku 1526 klášter vymřel. Byl obnoven 1533 a v letech 1674-1735 vznikla barokní novostavba kláštera s poutním kostelem Panny Marie a svatého Mořice podle plánů Caspara Moosbruggera.

Klášter Einsiedeln[editovat | editovat zdroj]

Klášter Einsiedeln

Rozsáhlá barokní budova s kostelem Panny Marie a sv. Mořice z let 1719-1735 stojí na náměstí naproti radnici. Pozdně barokní kostel podle plánů J. Moosbruggera patří mezi nejvýznamnější barokní stavby ve Švýcarsku. Má výrazně plastické průčelí se dvěma věžemi, vnitřek je bohatě vyzdoben a na stropě jsou rozsáhlé fresky od bratří Asamů. U vchodu stojí kaple s černou Madonou, dřevěnou pozdně gotickou soškou, kterou saze ze svíček za staletí úplně pokryly. Od 17. století má soška zvonovité vyšívané roucho podle španělského zvyku.

V klášteře byla od počátku významná písařská škola a z doby jejího vrcholu koncem 10. století se dodnes zachovalo 67 iluminovaných rukopisů v knihovnách po celém světě. V současnosti má knihovna asi 250 tisíc knih, 1230 rukopisů a 1040 prvotisků. Zvláště významné jsou rukopisy se záznamem církevního zpěvu v neumách z 10. století, jedny z nejstarších notových záznamů. Klášter provozuje také známé humanistické gymnázium.

Sport a kultura[editovat | editovat zdroj]

Einsiedeln je také vyhledávané středisko zimních sportů s areály Hoch Ybbrig a Brunni a skokanským můstkem z roku 2005. Také blízká přehradní nádrž Sihlsee, která zásobuje elektrickým proudem švýcarské železnice, nabízí mnoho příležitostí ke koupání a vodním sportům.

Turisté kromě toho navštěvují různé divadelní festivaly, zejména představení Welttheater, které se koná každých 5-6 let před fasádou kláštera. Početné folklorní festivaly organizuje každý rok řada občanských sdružení. Vedle klášterní knihovny má obec i moderní knihovnu podle návrhu architekta Mario Botty, která je plně věnována architektuře. V obci sídlí významné katolické nakladatelství Benziger.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Einsiedeln je konečná stanice železniční trati z Curychu, která je součástí příměstské železniční dopravy (linky S13 a S40) s nádražím v centru obce.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bilanz der ständigen Wohnbevölkerung nach institutionellen Gliederungen, Staatsangehörigkeit (Kategorie), Geschlecht und demographischen Komponenten. Dostupné online. [cit. 2019-01-12]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Einsiedeln. Sv. 8, str. 459

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]