Dracopelta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDracopelta
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 156 až 151 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Čeleď ?Ankylosauridae
Rod Dracopelta
Binomické jméno
Dracopelta zbyszewskii
Galton, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dracopelta ("dračí štít") byl rod menšího ankylosauridního dinosaura, který žil v období svrchní jury na území dnešního Portugalska. V roce 1980 popsal tohoto obrněného dinosaura paleontolog Peter Galton. Typový exemplář byl pojmenován podle jeho kolegy George Zbyszewskiho. Bylo popsáno také několik dalších exemplářů tohoto dinosaura.

Foslie a zařazení[editovat | editovat zdroj]

Holotyp drakopelty sestává z hrudního koše s třinácti dorzálními obratli a pěti dermálními štítky. Jde o prvního ankylosaura, u kterého bylo zjištěno jurské stáří a zároveň jde o jednoho z nejprimitivnějších. Původně byl určen jako zástupce čeledi Nodosauridae, podle analýzy z roku 2004 (Vickaryous et al.) jde však o Ankylosauria incertae sedis.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Je obtížné určit přesnou velikost tohoto dinosaura, je však pravděpodobné, že měřil pouze kolem 2[1] až 3 metrů na délku. Podle Gregoryho S. Paula měřil druh D. zbyszewskii asi 3 metry na délku a vážil kolem 300 kg.[2] Patřil tak k vůbec nejmenším známým ankylosaurům. Byl zřejmě býložravý.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 229 (anglicky)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Antunes, M. T., and Mateus, O. (2003). Dinosaurs of Portugal. Comptes Rendus Palevol 2:77–95
  • Galton, P. M. (1980). Partial skeleton of Dracopelta zbyszewskii n. gen. and n. sp., an ankylosaurian dinosaur from the Upper Jurassic of Portugal. Geobios 13(3):451–457
  • Vickaryous, Maryanska, and Weishampel (2004). Chapter Seventeen: Ankylosauria. in The Dinosauria (2nd edition), Weishampel, D. B., Dodson, P., and Osmólska, H., editors. University of California Press.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]