Domenico Fontana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Domenico Fontana
Domenico Fontana.png
Narození 1543
Melide
Úmrtí 1607 (ve věku 63–64 let)
Neapol
Povolání architekt, malíř, sochař a urbanista
Příbuzní Giovanni Fontana
Významná díla Kostel San Luigi dei Francesi
Ocenění Řád zlaté ostruhy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domenico Fontana (1543, Melide, Švýcarsko28. června 1607, Neapol, Itálie) byl italský architekt, malíř a sochař pozdní renesance.

Život[editovat | editovat zdroj]

Domenico Fontana se narodil ve vesnici na Luganském jezeře (italsky Lago di Lugano nebo Ceresio, od Ceresius lacus. Je to ledovcové jezero, které se nachází na hranici mezi jižním Švýcarskem a severní Itálií. Jezero nese jméno podle města Lugano, které se nachází se mezi Comským jezerem a Lago Maggiore. Jezero, který je nyní součástí Ticina, měly ve společné správě kantony Švýcarské konfederace.

V roce 1563, rok před smrtí Michelangela, odcestoval Fontana do Říma, aby se přidal ke svému staršímu bratrovi. V Římě si získal důvěru kardinála Montalta, pozdějšího papeže Sixta V., který mu v roce 1584 svěřil stavbu Cappella del Presepio – Baziliky di Santa Maria Maggiore. Je to nádherně vyvážená konstrukce, bez ohledu na hojnost detailů a přetížení bohaté výzdoby, která nijak nezasahuje do hlavního architektonického schématu.

Pro kardinála Montaltu postavil Palazzo Montalto – zvané také Palazzo Mergulese-Montalto poblíž Santa Maria Maggiore. Fontana zde vynalézavým způsobem rozložil celou stavbu a celek provázal dekorativním plánem reliéfů a girlandin. Místo, které zde měl Fontana k dispozici je dokonale využito. Palác je působivý zejména pro vynalézavost, s níž architekt přizpůsobil svůj záměr místu, které měl k dispozici. Po zvolení kardinála Montalta papežem pak už jako Sixtus V. jmenoval Fontanu architektem Baziliky sv Petra v Římě. Byl mu mimo jiné udělen titul rytíře Zlatého ostrova. Fontana navrhl svítilnu na kupoli baziliky Sv. Petra a navrhl také prodloužení interiéru. Důležitější byly změny, které učinil v bazilice San Giovanni v Lateranu (1586), kde zavedl do lodžie severní fasády impozantní dvojitou arkádu s širokým rozpětím a pravděpodobně přidal dvoupodlažní portikum Scala Santa. Tato představa arkád jako základního rysu architektonického schématu byla vyvinuta ve fontánách, které navrhl Domenico a jeho bratr Giovanni, např. Fontana dell'Acqua Paola nebo Fontana di Termini.

Další jeho stavba je lateránský palác, italsky Arcibasilica Papale di San Giovanni in Laterano, od architekta Giacoma (či Jacopo) Barozzi (či Barocchio) da Vignola (často jednoduše Vignola – 1. října 1507 – 7. července 1573). Vignola byl velký italský manýristický architekt 16. století. Na této stavbě, zahájené v roce 1586, je dobře vidět jednoduchý styl Fontany. Zdravé strukturální principy jsou na této stavbě nepopiratelné, ale také naprostý nedostatek fantazie a neplodná monotónnost stylu. Pro Fontanu bylo charakteristická spokojenost s jediným řešením architektonického problému, jak ukazuje skutečnost, že znovu uplatnil motiv Lateránského paláce v pozdější části Vatikánu, současné papežské rezidenci a v dostavbě k Quirinal Palace, dnešnímu sídlu prezidenta Itálie. Fontana také navrhl příčná ramena oddělující dvory Vatikánu.

Egyptské obelisky[editovat | editovat zdroj]

Fontána v podstavci obelisku, který vztyčil Domenico Fontana na nám. Sv. Petra v Římě v roce 1586
V roce 1586 vztyčil na náměstí sv. Petra egyptský 327 tunový obelisk. Tento výkon inženýrství umožnilo soustředěné úsilí 900 mužů, 75 koní a nespočetných řemenic a metrů lan

Domnico Fontana také využil svých znalostí statiky, které v té době vzbudily všeobecný údiv, při vztyčování dalších tří starobylých obelisků na náměstí Piazza del Popolo, na náměstí Piazza di S. Maria Maggiore a Piazza di S. Giovanni v Lateranu.

Ostatní práce[editovat | editovat zdroj]

Po smrti papeže Sixta V., jeho patrona, zůstal Fontana po nějakou dobu ve službách jeho nástupce, papeže Klementa VIII. Brzy však vznikla nespokojenost s jeho stylem. Došlo i na závist spojeou s obviněním, že se Fontanovi mu podařilo zneužít veřejné peníze. To vedlo k tomu, že jeho kariéra papežského architekta byla ukončena. Odešel do Neapole. Tam přijal jmenování architektem od neapolského místokrále, hraběte Mirandy. Vedle navrhování kanálů postavil i neapolský Královský palác.

Domenico Fontana zemřel v roce 1607, a byl pochován v kostele Sant'Anna dei Lombardi.

Domenicův bratr byl také architektem a jeho syn Giulio Cesare uspěl jako architekt v Neapoli.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Domenico Fontana na anglické Wikipedii a Domenico Fontana na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]