Přeskočit na obsah

Doby hájení ryb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tření ryb, jeden z důvodů, proč je zaváděna doba hájení

Doby hájení ryb jsou období roku stanovená příslušnou vyhláškou, ve kterých je podle tohoto ustanovení zakázáno lovit a přivlastňovat si dané druhy ryb. Pro každý rybí druh je toto období stanoveno individuálně s ohledem na potřeby ochrany druhu zejména v období rozmnožování, což přispívá k přirozenému koloběhu života v přírodě. V době hájení se daný druh ryby zásadně nesmí přisvojit. Při náhodném ulovení musí být šetrně vrácen zpět do vody. Ryby jsou v revírech hájeny buď v určitém časovém rozmezí, celoročně nebo nejsou hájeny vůbec. Ryby, na nichž nemá rybářské právo zájem o hájení, jsou především hospodářsky méně ceněné druhy, nebo jsou v konkrétní lokalitě považovány za nežádoucí.[1][2]

Doby hájení

[editovat | editovat zdroj]

Pstruhový revír

[editovat | editovat zdroj]

Mimopstruhový revír

[editovat | editovat zdroj]

Celoročně hájení

[editovat | editovat zdroj]

V zájmu ochrany přírody jsou celoročně hájeny tyto druhy:[3]

  1. ŠEVEČKA, Miroslav. Rybářství v České republice. 2010. Diplomová práce. Masarykova univerzita - Právnická fakulta. Vedoucí práce doc. JUDr. Ivana Průchová, CSc.. Dostupné online.
  2. Vyhláška ministerstva zemědělství č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství). In: Sbírka zákonů. 2004. Dostupné online. § 10. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  3. Vyhláška ministerstva životního prostředí č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. In: Sbírka zákonů. 1992. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online. Příloha č. III.

Související články

[editovat | editovat zdroj]