Drsek menší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDrsek menší
alternativní popis obrázku chybí
Drsek menší
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Čeleďokounovití (Percidae)
Roddrsek (Zingel)
Binomické jméno
Zingel streber
Siebold, 1863
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drsek menší (Zingel streber) je sladkovodní ryba paprskoploutvá ryba z čeledi okounovitých. Tato ryba se může dožít jen 4–5 let života.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má nízké protáhlé tělo. Jde o drobnou a extrémně štíhlou rybu. Tělo je protáhlé s malou hlavou, bývá hydrodynamické. Šupiny zasahují až na hlavu kde pokrývají celé temeno a zasahují až mezi nozdry. Spodek hlavy a břicho jsou holé téměř až k řitnímu otvoru. Má velmi štíhlý ocasní násadec. Jeho nejvyšší doložená hmotnost je 200 g. Tato ryba může dorůst 15–18 cm.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pod Hodonínem a na soutoku Dyje a Moravy. Můžete ho také najít na řece Vardaru a na řece Bečvě. Dříve se vyskytoval i v řece Odře. Rád žije u dna.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V oblibě má bentos a občas malé rybky. Pochutná si i na larvách hmyzu, korýších a měkkýších. Nejčastěji přijímá potravu v červnu.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

V době tření dostávají obě pohlaví smaragdový lesk. Při tření mají samci delší prsní, břišní a řitní ploutev a výraznější třecí vyrážku. Můžou naklást až 4000 jiker. Jikry rádi kladou v proudnici toku na kamenité dno nebo štěrkovité dno. Barva jiker je převážně žlutá až nazelenalá.

Rozlišovací znaky[editovat | editovat zdroj]

První hřbetní ploutev má 6–10 tvrdých paprsků, druhá hřbetní má 1–3 tvrdé a za nimi ještě 7–13 měkkých větvených paprsků, řitní ploutev 1–3 tvrdé a 6–12 měkkých větvených paprsků, prsní ploutev má 1–2 tvrdé paprsky doplněné 11–15 měkkými a břišní ploutev mívá 1 tvrdý a 5 měkkých paprsků. V postranní čáře je 70-89 šupin, nad postranní čárou je 4–8 a pod postranní čarou 9–15 řad šupin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]