Drsek menší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDrsek menší
alternativní popis obrázku chybí
Drsek menší
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď okounovití (Percidae)
Rod drsek (Zingel)
Binomické jméno
Zingel streber
Siebold, 1863
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drsek menší (Zingel streber) je sladkovodní ryba paprskoploutvá ryba z čeledi okounovitých. Tato ryba se může dožít jen 4-5 let života.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má nízké protáhlé tělo. Jde o drobnou a extrémně štíhlou rybu. Tělo je protáhlé s malou hlavou, bývá hydrodynamické. Šupiny zasahují až na hlavu kde pokrývají celé temeno a zasahují až mezi nozdry. Spodek hlavy a břicho jsou holé téměř až k řitnímu otvoru. Má velmi štíhlý ocasní násadec. Jeho nejvyšší doložená hmotnost je 200 g. Tato ryba může dorůst 15-18 cm.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pod Hodonínem a na soutoku Dyje a Moravy. Můžete ho také najít na řece Vardaru a na řece Bečvě. Dříve se vyskytoval i v řece Odře. Rád žije u dna.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V oblibě má bentos a občas malé rybky. Pochutná si i na larvách hmyzu, korýších a měkkýších. Nejčastěji přijímá potravu v červnu.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

V době tření dostávají obě pohlaví smaragdový lesk. Při tření mají samci delší prsní, břišní a řitní ploutev a výraznější třecí vyrážku. Můžou naklást až 4000 jiker. Jikry rádi kladou v proudnici toku na kamenité dno nebo štěrkovité dno. Barva jiker je převážně žlutá až nazelenalá.

Rozlišovací znaky[editovat | editovat zdroj]

První hřbetní ploutev má 6-10 tvrdých paprsků, druhá hřbetní má 1-3 tvrdé a za nimi ještě 7-13 měkkých větvených paprsků, řitní ploutev 1-3 tvrdé a 6-12 měkkých větvených paprsků, prsní ploutev má 1-2 tvrdé paprsky doplněné 11-15 měkkými a břišní ploutev mívá 1 tvrdý a 5 měkkých paprsků. V postranní čáře je 70-89 šupin, nad postranní čárou je 4-8 a pod postranní čarou 9-15 řad šupin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]