Dobrá země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dobrá země
Luise Rainerová v hlavní roli filmu
Luise Rainerová v hlavní roli filmu
Základní informace
Původní názevThe Good Earth
Země původuUSA Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka138 minut
Žánrdrama
PředlohaThe Good Earth
ScénářTalbot Jennings, Tess Slesinger, Claudine West
RežieSidney Franklin, Victor Fleming, Gustav Machatý
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePaul Muni
Luise Rainer
Walter Connolly
ProdukceIrving Thalberg
HudbaHerbert Stothart, Edward Ward
KameraKarl Freund
StřihBasil Wrangell
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 29. leden 1937
Produkční společnostMetro-Goldwyn-Mayer
DistribuceMetro-Goldwyn-Mayer
Tržby2 800 000 $[1]
OceněníOscar pro hlavní herečku, Oscar za kameru
Dobrá země na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dobrá země (angl. The Good Earth) je drama režiséra Sidneyho Franklina z roku 1937 s Paulem Munim a Luise Rainerovou v hlavní roli. Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu spisovatelky Pearl S. Buckové z roku 1931 a také na základě stejnojmenné divadelní hry Owena a Donalda Davisových z roku 1933.[2] Film získal z pěti nominací dva Oscary za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli pro Luise Rainerovou a za nejlepší kameru.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Čínský rolník Wang Lung (Paul Muni) se připravuje na svatbu se služkou (Luise Rainerová) z Velkého domu. Tu rodiče prodali v době sucha a hladomoru, aby uživili její mladší sourozence. Wang jde žádat do Domu o její ruku, aniž by ji kdy předtím viděl. Pokorná a plachá O-Lan je ráda, že opouští Velký dům, ve kterém se k ní nechovali nejlépe. Tvrdou prací pomáhá Wangovi nejen v domě, ale především na poli. Když Wang zjistí, že O-Lan je těhotná, celý se zaraduje. I přes svůj zdravotní stav O-Lan pomáhá obdělávat úrodnou půdu a sklízí pšenici před velkou bouřkou. Wang ji požádá, aby si šla lehnout, avšak O-Lan neposlechne a snaží se zachránit co nejvíce pšenice. Když ji zmohou uprostřed velké bouřky porodní bolesti, Wang ji odnese do jejich domu a utíká na pole zachraňovat úrodu. O-Lan mezitím porodí bez pomoci jejich prvního syna.

Jak plyne čas, neustálou pílí a skromností Wang šetří stříbrné mince, aby mohl zakoupit více polí. Jeho rodina se nadále rozrůstá, O-Lan mu porodí dalšího syna a dceru. V domě s nimi žije Wangův otec (Charley Grapewin) a vedle v sousedství ještě Wangův líný strýc (Walter Connolly) s rodinou. Ten pracuje na Wangových polích.

Jednou odpoledne celá rolníkova rodina pozoruje přesun velkého množství obyvatel. Její obavy ze sucha se naplní a veškerou úrodu zničí nedostatek vláhy. Wang a O-Lan chvíli uvažují o prodeje své holčičky do Velkého domu, aby se aspoň částečně najedli. Nakonec však nápad zavrhnou, protože své děti milují. Strýc jej nejdřív přemlouvá k prodeji polí za hubičku, Wang je však neoblomný a svých polí se vzdát nechce. Strýc na něj poštve vesnici podezírajíc ho z toho, že má co jíst, kdežto oni ne. Když násilím vtrhnou do rolníkova domu, zjistí, že O-Lan sice vaří polívku, ale je to jen vařící hlína ze země. Když už je situace natolik vážná, že ohrožuje jejich životy, rozhodnou se opustit svoji půdu a zkusit štěstí ve městě.

V drsných podmínkách velkoměsta učí O-Lan své děti žebrat. Když časem začnou jejich synové i krást, Wang je vážně nešťastný. Jednoho dne při pouličních potyčkách je O-Lan zavlečena davem do honosného domu, který dav vyrabuje. V něm je omráčena a probouzí se na podlaze s velkými bolestmi. Vedle ní je malý sáček s množstvím drahých perel a kamenů. Schová si to do kapsy a chce se pomalu dostat z domu. Zatknou ji však vojáci a musí si stoupnout do řady. Když O-Lan vidí, jak jedné ženě najdou v kapsách ukradený majetek a pak ji zastřelí, přemůžou ji mdloby. Má jít na řadu, když jsou v tom všichni vojáci povoláni na jiné místo, aby potlačili lidovou revoluci. O-Lan si oddechne a ukáže svůj úlovek Wangovi. Tyto drahé kameny jim umožní nejen vrátit se na sever do svého domova, ale zakoupit i více polí a dát práci více lidem.

Jednoho dne těšící se Rolník oznámí své ženě, že koupil Velký dům. Ten dům, ve kterém kdysi otročila, a ve kterém se stane paní. O-Lan, chronicky nemocná po tom, co ji dav málem ušlapal, není šťastná. Prosí Wanga, aby ji věnoval dvě perly, jako symbol lásky. Rolník neváhá a kameny jí věnuje. Velký dům však přes nesouhlas ženy kupuje. Jejich starší syn (Keye Luke) začne navštěvovat univerzitu, aby mohl otci pomáhat s podnikem. Když Wangův strýc pozve rolníka na skleničku do nočního podniku, Wang spozná krásnou a marnivou tanečnici Lotus (Tilly Losch). Zamiluje se do ní. A nastěhuje si jí do domu jako svou druhou ženu. O-Lan je nešťastná a smutná, avšak s pokorou přijímá svůj úděl. Její zdravotní stav se zhoršuje. Wang požádá O-Lan, aby mu vrátila drahokamy, protože je chce věnovat milence. O-Lan se i nadále stará o dům a dcerku, protože z obou synů už vyrostli mladí muži připraveni kdykoliv přebrat podnik po svém otci.

Rolník Wang překvapí milenku a svého staršího syna. Ponížen zradou svého syna, vyžene ho z domu a sděluje mu, aby se nevracel. Zavrhne i tanečnici Lotus. V tom samém čase se blíží hejno kobylek, které ničí veškerou úrodu. Wang přichází s nápadem, jak uchránit svůj majetek a obživu. Potřebuje k tomu co nejvíce rukou a tak se jeho nejstarší syn prosíc otce o odpuštění připojí k pomoci. Miliony kobylek zažene oheň, voda a vítr, a tak je úroda rolníka Wanga uchráněna. Nakonec si uvědomuje skutečnou lásku ke své první ženě a prodává Velký dům.

V den svatby svého nejstaršího syna přichází rolník k smrtelné posteli O-Lan, která pozoruje slavnost z povzdálí. Wang vrací své ženě dvě perly, které ji kdysi věnoval a kterými deklaroval lásku k ní. O-Lan uchopí do křehké ruky drahé kameny a držíc se svého muže umírá.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Paul Muni jako farmář Wang
Luise Rainer jako farmářova žena O-Lan
Wangova otce zahrál Charley Grapewin
Paul Muni rolník Wang Lung
Luise Rainer Wangova žena O-Lan
Walter Connolly Wangův strýc
Charley Grapewin Wangův otec
Tilly Losch Lotus
Keye Luke Wangův starší syn
Roland Lui Wangův mladší syn

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Film byl natočen v produkci studia M-G-M a jako producent je uvedený tehdejší šéf studia, Irving Thalberg. Pro něj to byl první film, v titulcích kterého bylo zmíněno jeho jméno, a zároveň poslední film před smrtí. Také proto mu tvůrci v titulcích snímek věnovali.

Film se natáčel částečně v čínském Pekingu (exteriéry) a v USA.[3] Jelikož v čase natáčení byl rozpoután čínsko-japonský konflikt, čínská vláda měla podmínku, aby ve filmu neúčinkoval žádný japonský herec. Autorka předlohy Pearl S. Buck měla zase podmínku, aby všichni herci byli původem z Číny, resp. měli čínsko-americké předky. To se vzhledem k nedostatku herců nedalo splnit.

Scény natáčené v Číně byly vedeny režisérem George W.Hillem.[4] Jelikož byly scény náletu sarančat technicky náročné, nebylo studio schopné jejich vytvoření zaplatit. Když však tvůrci dostali zprávu, že o několik provincií dále je skutečný nálet kobylek, neváhali odjet na místo neštěstí a sarančata natočit.[5]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Herečka Luise Rainer byla první, která získala druhého Oscara a zároveň první, která ho získala dva roky za sebou. Původně chtěla její postavu O-Lan hrát přítelkyně spisovatelky Buckové, herečka Anna May Wong. Producent Thalberg však už do hlavní mužské role obsadil Paula Muniho a vzhledem k tzv. Haysovu kodexu nemohl do role jeho manželky obsadit herečku jiné, než bílé rasy.[6]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Oscar[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Box office/business for The Good Earth (1937) http://www.imdb.com/title/tt0028944/business
  2. Dobrá země (1937) Informace o scénáři | The Good Earth(1937) Screenplay info http://www.tcm.com/tcmdb/title/182/The-Good-Earth/screenplay-info.html
  3. Filmové lokace Velké země (1937) | Filming locations for The Good Earth (1937) http://www.imdb.com/title/tt0028944/locations
  4. Trivia http://www.imdb.com/title/tt0028944/trivia?tr=tr0751354
  5. Trivia http://www.imdb.com/title/tt0028944/trivia?tr=tr0751396
  6. Trivia http://www.imdb.com/title/tt0028944/trivia?tr=tr0751493

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]