Přeskočit na obsah

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Základní informace
Původní názevIce Age: Dawn of the Dinosaurs
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka94 minut
Žánranimovaná komedie
ScénářMichael Berg
Peter Ackerman
Mike Reiss
Yoni Brenner
RežieCarlos Saldanha
Michael Thurmeier
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRay Romano
Queen Latifah
Denis Leary
John Leguizamo
Seann William Scott
Josh Peck
Simon Pegg
Chris Wedge
Karen Disher
ProdukceJohn C. Donkin
Lori Forte
HudbaJohn Powell
Kameraanimovaný
StřihHarry Hitner
Výroba a distribuce
Premiéra1. července 2009
Produkční společnostiBlue Sky Studios
20th Century Animation
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet90 milionů USD
Tržby887 066 842 USD
Předchozí a následující díl
Doba ledová 2: Obleva Doba ledová 4: Země v pohybu
Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (v anglickém originále Ice Age: Dawn of the Dinosaurs) je americká animovaná komedie (počítačová animace), navazující na předcházející snímky Doba ledová a Doba ledová 2: Obleva. Přes smíšené kritiky celosvětově utržil 887 mil. USD a dostal se tak na druhé místo v žebříčku animovaných filmů s největšími tržbami. V České republice v roce 2009 utržil 98 mil. Kč, byl filmem s nejvyššími tržbami a druhým nejnavštěvovanějším.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ellie a Manny čekají svého prvního potomka a Manny je posedlý tím zařídit mu pohodlný a bezpečný život kvůli své předchozí zkušenosti s rodičovstvím, kdy lovci zabili jeho partnerku i dítě. Diego si myslí, že ztratil své predátorské tygří schopnosti, když není schopen chytit ani gazelu a rozhodne se od skupiny odejít. Sid žárlí na Ellie a Mannyho, a tak se ujme tří opuštěných vajec, které najde v ledové podzemní jeskyni. Manny mu říká, aby je vrátil, ale Sid trvá na svém, nechá si je a druhý den se z nich vyvinou mláďata tyrannosaura.

Ačkoli se Sid snaží malé tyrannosaury vychovat, nedaří se mu to a oni děsí všechny v okolí. Jejich skutečná tyrannosauří matka si pro ně brzy přijde a vezme je i se Sidem do podzemí. Když projdou okolo Diega, ten je pronásleduje. Manny, Ellie, Crash a Eddie je také následují a zjistí, že podzemní jeskyně, kde Sid našel vejce, vede do podzemního světa, kde žijí dinosauři - ti ovšem mají být už dávno vyhynutí. Zde je napadne ankylosaurus a později další dinosauři. Z problémů je zachrání bláznivý jednooký "lasičák" Buckminster, zkráceně Buck.

Buck v podzemí žije už dlouhou dobu, snaží se ulovit Rudlu, velkého albínského baryonyxe, kvůli kterému přišel o oko. Buck souhlasí, že dovede smečku k Sidovi. Ten se mezitím začlení do tyrannousaří rodiny. Jednou se od ní ale nechtěně oddělí a je napaden Rudlou a uvázne na kameni plovoucím na lávové řece.

Na cestě za Sidem je Ellie oddělena od smečky a navíc začíná rodit. Buck s Eddiem a Crashem tedy pokračují dál zachránit Sida a Manny s Diegem se vracejí za Ellie. Když se Manny dostane zpět k Ellie, ozve se jejich právě narozená dcera, kterou pojmenují Broskvička (podle kódového slova, které měla Ellie použít, když začne rodit). Buck, Eddie a Crash, letící na pteranodonovi, zachrání Sida z kamene těsně před tím, než spadne z lávového vodopádu. Všichni čtyři se pak vrátí k ostatním.

Když se chce smečka vrátit, zjistí, že východ blokuje Rudla, který na ně zaútočí. Zachrání je hlavně máma malých tyrannosaurů, která se náhle objeví a shodí Rudlu z útesu. Buck bez smyslu života, když je Rudla pryč, se rozhodne přidat se ke smečce a žít na povrchu, ale pak uslyší vzdálený řev, který mu prozradí, že je Rudla naživu, a tak se Buck rozhodne vrátit a zablokuje stezku do podzemí, aby se tam už nikdo z povrchu nemohl dostat. Manny a Ellie pak přivítají Broskvičku na povrchu a Diego se rozhodne také zůstat se smečkou, zatímco Buck zůstává tam, kde chce - v podzemí, kde bojuje s Rudlou.

Celý film také sleduje osudy veverky Scratt. Ten si náhodou najde partnerku - Scratte, se kterou bojuje o žalud. Nakonec spolu začnou žít a o žalud se přestanou zajímat. Jednou se Scratovi zasteskne po svobodném životě bez ženy a uvidí venku svůj žalud. Toho si všimne Scratte a začnou znovu bojovat a způsobí vulkanickou erupci, která vystřelí Scrata znovu na povrch, žalud pak ale spadne znovu do podzemí a otvor zamrzne. Scratt zůstane na povrchu bez žaludu i bez Scratte.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ray Romano Manny, mamut
Queen Latifah Ellie, mamutka
Denis Leary Diego, smilodon
John Leguizamo Sid, lenochod
Josh Peck a Seann William Scott Crash a Eddie, vačice
Simon Pegg Buck, lasice
Chris Wedge Scratt, fiktivní veverka
Karen Disher Scratte, fiktivní veverka

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ice Age: Dawn of the Dinosaurs na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]