Divadlo Karla Pippicha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Divadlo Karla Pippicha
Divadlo Karla Pippicha
Divadlo Karla Pippicha
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
Budova
Kód památky36797/6-773 (PkMISSezObrWD)
Pojmenováno poKarel Pippich
Další informace
Souřadnice
Ulicenábřeží Karla Čapka
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Karla Pippicha se nachází v Chrudimi a nazváno je podle Karla Pippicha (1849–1921), chrudimského advokáta a místního hybatele veřejného dění. Divadlo provozuje Chrudimská beseda, protože ale město nemá vlastní stálý divadelní soubor, pouze zde hostují soubory z okolí. Konají se zde také koncerty a každoročně festival Loutkářská Chrudim. V budově je též výstavní síň.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní chrudimské divadlo, situované na spodním konci Široké ulice při vstupu do města, už kapacitně nepostačovalo a bylo proto roku 1929 zbořeno. Na místě původního divadla dnes stojí budova banky, se kterou sousedí Regionální muzeum v Chrudimi. Jihozápadně od historického centra města, u řeky Chrudimky, pak bylo na základě návrhu architektů Jindřicha Freiwalda a Jaroslava Böhma postaveno divadlo nové. Základní kámen byl položen 28. října 1931 a slavnostní otevření s uvedením Smetanovy opery Libuše v nastudování místních ochotníků proběhlo 18. února 1934.[1]

Budova divadla[editovat | editovat zdroj]

Monumentální stavba tvořená nestejně vysokými hmotami je pojata ve stylu civilního konstruktivismu s prvky funkcionalismu a vyznačuje se tzv. nautickým (námořním) tvaroslovím jako jsou kruhová okna apod. Široké vstupní schodiště vede k rizalitu hlavního průčelí, členěnému na tři vchody, nad nimiž jsou velká okna foyeru. Nad tím vším bdí socha divadelní Múzy. Za vstupem následuje další široké schodiště do hlavní části a boční schodiště na balkony. Stěny jsou obloženy bílo-červeným mramorem nebo zeleno-žlutě pomalovaným dřevem, které zajišťuje dobrou akustiku. Obdélníkový sál s mírným sklonem s 18 řadami v přízemí a pěti řadami na balkonu má kapacitu celkem 1000 míst, včetně několika samostatných lóží. Strop je pastelově modrý, zaoblený jevištní portál nese motivy hvězdic a jeho vlys symboly činohry (maska) i hudby a zpěvu (lyra), spolu s Pegasem.[2] Budova je už od roku 1958 zapsána v seznamu kulturních památek České republiky.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pardubická ohlédnutí. Díl 62: Příběh stavby Divadla Karla Pippicha v Chrudimi. Český rozhlas Pardubice [online]. 2011-10-05 [cit. 2016-01-06]. Dostupné online. 
  2. PANOCH, Pavel. Divadlo Karla Pippicha [online]. Evropská divadelní architektura [cit. 2016-01-06]. Dostupné online. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-01-06]. Identifikátor záznamu 148680 : divadlo Karla Pippicha. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]