Divadlo Alexandra Duchnoviča

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Divadlo Alexandra Duchnoviča
Průčelí budovy Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešově.

Divadlo Alexandra Duchnoviča (rusínsky Tеатр Александра Духновича) se nachází v Prešově, je jediným slovenským divadlem hrajícím v rusínském jazyce.

Historie a poslání[editovat | editovat zdroj]

Kořeny divadla sahají až do poloviny 20. století, když po 2. světové válce, v roce 1945, bylo v Prešově založeno Ukrajinské národní divadlo. Divadlo se zaměřovalo zejména na šíření divadelního umění na severovýchodě Slovenska mezi občany ukrajinské a rusínské národnosti.

V roce 1990 bylo divadlo pojmenováno po Alexandrovi Duchnovičovi, vůdčí osobnosti národního odboje na východním Slovensku a Podkarpatsku. V současnosti má dva soubory – činohru (драматическiй колектив) a folklorní soubor PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor).

Divadlo Alexandra Duchnoviča má na Slovensku ojedinělé postavení. Jeho činnost je zaměřena na rozvoj a šíření kultury Rusínů a Ukrajinců na Slovensku, proto působí zejména jako zájezdové divadlo. Každý rok Divadlo Alexandra Duchnoviča hostuje na scénách po celém Slovensku a účastní se mnoha domácích i zahraničních přehlídek.

Činoherního soubor zpočátku hrával rusky, později to byla modifikována ukrajinština. Od poloviny 90. let hraje Divadlo Alexandra Duchnoviča rusínsky – jako jediné divadlo na Slovensku a na světě. V repertoáru divadla se vystřídala zvučná jména zahraničních i domácích autorů – Anton Pavlovič Čechov, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, William Shakespeare, Eugène Ionesco, Molière, Ivan Stodola, Blaho Uhlár a jiní. Nejvýraznější osobností divadla byl od 80. let dramaturg Vasiľ Turok.

Divadlo spolupracuje s mnoha mladými slovenskými režiséry, za všech zmiňme Rastislav Ballek a Miloš Karásek, Svetozár Sprušanský.

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Vedení divadla[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecký ředitel divadla: Marián Marko
  • Umělecký šéf činohry: Ľubomír Mindoš

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Divadlo Alexandra Duchnoviča na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (slovensky) Miron Pukan: V premenách času – Ukrajinské národné divadlo, Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov, Divadelný ústav, Bratislava 2007, ISBN 978-80-88987-80-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]