Divadlo Alexandra Duchnoviče

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Divadlo Alexandra Duchnoviča
Základní informace
Výstavba24. listopadu 1945
Pojmenováno poAlexander Duchnovič
Poloha
AdresaJarková 77, Prešov, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Alexandra Duchnoviče (slovensky Divadlo Alexandra Duchnoviča, rusínsky Tеатр Александра Духновича) se nachází v Prešově, je jediným slovenským divadlem hrajícím v rusínském jazyce.

Historie a poslání[editovat | editovat zdroj]

Průčelí budovy Divadla Alexandra Duchnoviče v Prešově

Kořeny divadla sahají až do poloviny 20. století, když po 2. světové válce, v roce 1945, bylo v Prešově založeno Ukrajinské národní divadlo. Divadlo se zaměřovalo zejména na šíření divadelního umění na severovýchodě Slovenska mezi občany ukrajinské a rusínské národnosti.

V roce 1990 bylo divadlo pojmenováno po Alexandru Duchnovičovi, vůdčí osobnosti národního odboje na východním Slovensku a Podkarpatsku. V současnosti má dva soubory – činohru (драматическiй колектив) a folklorní soubor PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor).

Divadlo Alexandra Duchnoviče má na Slovensku ojedinělé postavení. Jeho činnost je zaměřena na rozvoj a šíření kultury Rusínů a Ukrajinců na Slovensku, proto působí zejména jako zájezdové divadlo. Každý rok Divadlo Alexandra Duchnoviče hostuje na scénách po celém Slovensku a účastní se mnoha domácích i zahraničních přehlídek.

Činoherního soubor zpočátku hrával rusky, později to byla modifikována ukrajinština. Od poloviny 90. let hraje Divadlo Alexandra Duchnoviče rusínsky – jako jediné divadlo na Slovensku a na světě. V repertoáru divadla se vystřídala zvučná jména zahraničních i domácích autorů – Anton Pavlovič Čechov, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, William Shakespeare, Eugène Ionesco, Molière, Ivan Stodola, Blaho Uhlár a jiní. Nejvýraznější osobností divadla byl od 80. let dramaturg Vasiľ Turok.

Divadlo spolupracuje s mnoha mladými slovenskými režiséry, jako jsou Rastislav Ballek a Miloš Karásek, Svetozár Sprušanský.

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Vedení divadla[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecký ředitel divadla: Marián Marko
  • Umělecký šéf činohry: Ľubomír Mindoš

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Divadlo Alexandra Duchnoviča na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (slovensky) Miron Pukan: V premenách času – Ukrajinské národné divadlo, Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov, Divadelný ústav, Bratislava 2007, ISBN 978-80-88987-80-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]