Diskuse s wikipedistou:Sokoljan/A11

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archiv za rok 2011

Vyznamenání Medaile zkušeného uživatele[editovat zdroj]

„Medaile zkušeného uživatele“

Dovolte mi přidat Vám pod stromeček virtuální malý dárek, zasloužený editacemi i dobou zde strávenou, uživatelské vyznamenání Medaile zkušeného uživatele. Hezký večer a hodně elánu i v příštím roce přeje--Zákupák 24. 12. 2010, 18:39 (UTC)

Karel IV.[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych Vám poděkovat, že jste se postaral o to, aby článek Otce vlasti již nehyzdila údržbová šablona. Ještě jednou díky. --Wespecz 16. 2. 2011, 22:12 (UTC)

Šablona:Portály[editovat zdroj]

Dobrý den pane profesore, rád bych upozornil, že šablona {{Portály}} se vkládá až na konec článku nad "Defaultsort" u kategorií, viz má změna Vašeho článku. Díky za pochopení a přeji hezký zbytek víkendu --Faigl.ladislav slovačiny 20. 2. 2011, 16:16 (UTC)

Girlanda[editovat zdroj]

Díky za to rozšíření.--Juan de Vojníkov 22. 2. 2011, 14:18 (UTC)

Konsenzus[editovat zdroj]

Jenom bych Vás chtěl upozornit na založení diskuse o smazání místo šabl. {{urgentně ověřit}}. --Wikipedista:BobM d|p 23. 2. 2011, 08:08 (UTC)

Díky za upozornění, ale nerozumím, proč zakládáte AfD, když článek smazat nechcete? Jak víte, hádavým "diskusím" se vyhýbám, protože je mi líto času. Kdyby se někdo podíval na tu enwiki, kterou se tak rádi zaklínáme a z níž je text volně převyprávěný, bylo by to IMHO užitečnější. Zdraví --Sokoljan 23. 2. 2011, 11:30 (UTC)

Portál Křesťanství[editovat zdroj]

Dobrý den, máte-li chuť a sílu, prosím přispějte dle svých možností k tvorbě a udržování portálu Křesťanství. Můžete třeba vytvořit nějaké články o křesťanství v Irsku. Také můžete:

  • upozornit na svůj nový nebo podstatně rozšířený článek z této oblasti
  • požádat o založení nového článku o některém z křesťanských témat
  • navrhnout některý článek do rubriky Osobnost nebo Článek měsíce

Pokud Vás napadne něco jiného, můžete napsat do portálové diskuse.

Zdraví Fagnes 6. 3. 2011, 22:11 (UTC)

Milý kolego, děkuji Vám, že se o Portál staráte a ovšem i za pozvání. Články píšu a mohu dávat odkazy i na portál, ale víc Vám v téhle věci asi neslíbím. O irském křesťanství psát nehodlám, protože o něm moc nevím, ale budete-li mít jiné náměty, jistě to uvážím. Srdečně Váš --Sokoljan 10. 3. 2011, 18:28 (UTC)
Jéje, to Irsko se mi tam dostalo nějakým zapomenutým kopírováním, omlouvám se. Takže samozřejmě co do Irska beru zpět. Jinak však děkuji za odpověď. Zdraví Fagnes 21. 3. 2011, 21:12 (UTC)

Josephsonův jev[editovat zdroj]

Dobrý den, ještě jednou děkuji za vaše připomínky k heslu Josephsonův jev. Snažil jsem se je zohlednit a proběhlo pár dalších úprav. Rád bych článek dostal mezi nejlepší, dnes jsem proto založil nominaci. Pokud byste měl čas ještě jednou se na to podívat, budu moc rád. Pěkný den! --egg 6. 3. 2011, 22:41 (UTC)

Rovnost[editovat zdroj]

Dobrý den pane profesore, děkuji v prvé řadě za dlouho chybějícího Isaiaha Berlina. Díky němu jsem si vzpomněl na dlouhotrvající problém s heslem rovnost. Myslím, že rovnost by si zasloužila obecnější článek, který by téma neredukoval jen na rovnost před zákonem. Proto bych Vás chtěl požádat, jestli by jste si na to heslo troufl, samozřejmě pokud vás téma osloví a budete na něj mít chuť, protože já si na něj netroufám a ani nevím jestli by bylo lepší zakládat samostatný článek, který by bral rovnost z hlediska sociálního, ekonomického, politického, filosofického a právního dohromady či nějak odděleně jako je rovnost (právo). Dokázal bych doplnit ozdrojované názory na rovnost z pohledu různých politických ideologií, ale to je asi tak všechno. A ani z anglické Wikipedie nejsem moc moudrý en:equality. Za jakýkoli komentář budu vděčný. S pozdravem --Elm 20. 3. 2011, 12:22 (UTC)

Milý kolego, nejdřív k Berlinovi: "svobody" tu skutečně chybí, ale neumím si představit, že by se z nich udělaly dva oddělené články. Proto byste měl ty linky ještě rozmyslet. A teď k rovnosti. To je skutečně zmatek a důsledek pedantské představy o "čistých" rozcestnících - výklad "rovnosti vůbec" by asi patřil tam. Enwiki není ve filosofii moc dobrá a ostatní většinou opisují. I článek Rovnost (matematika) je praštěný, napsal jsem něco do diskuse a zdá se mi, že matematici v tom mají binec: rovnost asi není ekvivalence a už vůbec ne totožnost. Teď asi nezbývá než napsat něco o rovnosti jako "regulativní ideji" (od stoiků přes Pavla až po Kanta a Rawlse), třeba "Občanská rovnost" nebo "Rovnost (filosofie)" - možná Vás napadne lepší název. Zdraví --Sokoljan 20. 3. 2011, 17:57 (UTC)
Neobávám se, že by nemohly dva články vzniknout, na en wiki to dokázali, en:Positive liberty a en:Negative liberty, my jsme sice menší, ale menší cíle nemáme, i když by spíše nejdříve mohl vzniknout článek Positivní a negativní svobody, tak stejně se ty červené odkazy budou hodit na nalinkování jako redirekty. Výklad "rovnosti vůbec" by měl patřit místo do rozcestníku do článku rovnost, asi bych to zkusil jako první možnost popřípadě "Rovnost (filosofie)", tam by se dala vecpat i politická filosofie jak s pojmem rovnost pracují jednotlivé ideologie. S pozdravem --Elm 24. 3. 2011, 19:11 (UTC)

Opat[editovat zdroj]

Dobrý den, při hledání informací o korektní a správné titulatuře P. Prokopa Siostrzonka, jsem narazil na Vaše promluvy na domovské stránce farnosti. Pokud jste seznámen s tím, jak korektně uvést informace v tomto článku, prosím o vyjádření (resp. úpravu informací). Děkuji. Srdečně --Kacir 27. 4. 2011, 13:14 (UTC)

Promiňte, nějak jsem přehlédl Vaši zprávu a tak píšu asi už "po funuse". Ano, otec Siostrzonek není opat, nýbrž převor - podobně jako byl Anastáz Opasek za války. Zdraví --Sokoljan 24. 5. 2011, 20:13 (UTC)

Oppidum Závist[editovat zdroj]

Pokusil jsem se splnit vaše přání. Snad se mi to povedlo. Jsem si vědom, že obrázek není moc dobrý (narozdíl od ostatních - Hrazany, Třísov, které se povedly lépe), ale víc s tím dělat nemohu. Originální obrázky již nemám. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Zavist.png

S přáním pěkného dne Koky 30. 4. 2011, 20:12 (UTC)

Ria, ria, Hungaria[editovat zdroj]

Dobry den, pane profesore. "Ria, ria, Hungaria" neni latinske "rceni", ale latinsky slogan.

Milý kolego, to není ani slogan, nýbrž pokřik, a už proto tam nepatří: nenese žádnou výpověď. "Latinské" je na něm jen mezinárodní slovo Hungaria. Patří sem jen citáty a výroky především starověké, případně významná novější hesla. Zdraví --Sokoljan 24. 5. 2011, 20:20 (UTC)

Poděkování[editovat zdroj]

Tournesol.png

Vážený pane kolego, nad dnešním vydáním magazínu Lidových novin jsem si znovu uvědomil s jakou trpělivostí a vytrvalostí konáte službu maskota české wikipedie a rád bych Vám za to vyjádřil veliký dík! Jeho vyjádřením budiž tato symbolická květina! Ať se Vám Vaše dílo daří!

--Gampe 3. 6. 2011, 13:43 (UTC)

Také se s díky připojuji.:)--Meluzína 3. 6. 2011, 14:29 (UTC)

A já vám za to oběma také děkuji! --Sokoljan 3. 6. 2011, 18:52 (UTC)

Pozvánka na sraz[editovat zdroj]

LW logo gold.svg
Pozvánka na setkání wikipedistů

2. (snad) pravidelný sraz wikipedistů s workshopem se uskuteční
v pondělí 20. června 2011 od 18.30 hodin v Zulu baru, Na bojišti 8, Praha 2, nedaleko stanice metra I. P. Pavlova.
Všichni jsou srdečně zváni!

Pokud máte zájem, tak se zapište a stránku pro případné změny sledujte.


--Limojoe 19. 6. 2011, 14:05 (UTC)

Kaliny[editovat zdroj]

Jsem rád, že se našel alespoň příležitostný kolega ohledně botanických článků! Vojtěch Zavadil 29. 8. 2011, 20:31 (UTC)

ještě jeden lišák[editovat zdroj]

Zdravím. Upozorňuji jen tak pro jistotu na dalšího Fuchse (a mohlo by jich být ještě víc - viz např. zde -, kteří by se mohli ucházet o článek na cs.wiki). S pozdravem z Berlína -jkb- 31. 8. 2011, 13:10 (UTC)

Odkaz[editovat zdroj]

Dobrý den, uvádím vám slíbený odkaz na zjednodušený nahrávací formulář. Jagro prostřednictvím --Vojtech.dostal 19. 9. 2011, 17:35 (UTC)

Berete, dávejte[editovat zdroj]

Dobrý den. Jak jste mluvil o tom, že lidé z Wikipedie přebírají informace, respektive si je asi čtou, že by něco měli dávat, to by šlo třeba udělat výzvu do banneru Wikipedie. Myslíte, že by to zabralo? Nebo jste myslel jiný druh výzvy jak lidi vyzvat, aby přispěli.--Juandev 19. 9. 2011, 23:18 (UTC)

Wikipedie pro penzionisty[editovat zdroj]

Myslíte, že penzionisté budou číst něco jako Wikipedie:Pro důchodce? Je si důchodce vědom, že je již důchodcem - přijímá to? Zde by se určitě dal vytvořit "projekt", věnující se rozšiřování editorské základny z řad penzionistů. Ale chtělo by to pár lidí, co by se tomu věnovali.

Může se začít nějakou kampaní. Wikimedia Česká republika, má třeba 3 plakáty (nemohu je teď nahrát), které jsou o lidech co je něco zajímá. A hlavním sloganem je "Nenechávejte si to pro sebe". Něco podobného by se nechalo aplikovat i na důchodce, protože ač třeba nejsou vysokoškolsky vzdělaní, tak furt za život nashromáždili spousty informací a teď co. Sedí někde doma, šetří, aby měli na činži a jednou za měsíc či půlrok se staví vnoučata. Kdyby viděli, jak prostřednictvím Wikipedie mohou být užiteční, tak by jim to jistě zvedlo náladu.

My můžeme ve sdružení pomoci, nějakými tištěnými materiály různého charakteru a teoreticky je distribuovat do knihoven apod. Třeba se ptám, jestli pro naše dědy, je lepší vytvořit videonávod, nebo by radši tištěného průvodce jak editovat na Wikipedii. No a pak je to asi o těch přednáškách, nebo vás napadá jinak, jak je oslovit?--Juandev 19. 9. 2011, 23:18 (UTC)

Omlouvám se za vměšování do cizí diskuse, jen bych rád navrhl dle mého názoru mnohem vhodnější název, tedy Wikipedie:Pro seniory. --Loupežník 19. 9. 2011, 23:26 (UTC)
Neměli bychom naopak z téhle diskuse udělat veřejnou? Vymyslete něco.

Měl jsem na mysli například:

  • Možná změnit záhlaví Hlavní stránky, asi v tomto smyslu: "Vítejte v české Wikipedii, internetové encyklopedii, kterou si její uživatelé píší a udržují sami. Proto může zadarmo nabízet už XXXXX článků, které mají denně skoro 2 miliony návštěv. Pokud vám tu něco chybí, dejte nám vědět. Pokud najdete chybu, prosím, opravte ji. A pokud se v nějakém oboru vyznáte, nenechávejte si své zkušenosti pro sebe - připojte se k nám!" Případně dát něco takového do banneru. Na patřičná místa by se měly dát ovšem linky atd.
  • Nemyslím si, že by v první řadě šlo o technickou "nalejvárnu", spíš někde polopatický návod na ty nejjednodušší úkony. Ostatní se člověk už naučí sám.
  • Zato bychom měli oslovit "cílovou skupinu" seniorů. Zkusím to v rozhlase, možná by stálo za to oslovit i posluchače "univerzit třetího věku" atd. - prostě cíleně na starší lidi. Jsou mezi námi sice také cvoci a podivíni, ale vandalů tu mnoho nebude.
  • Pokusím se o něco také na UK, ale bude to chvíli trvat. Srdečně a s pozdravem --Sokoljan 22. 9. 2011, 18:39 (UTC)

Vztahy na Wikipedii[editovat zdroj]

Tak ještě do 3tice všeho dobrého. Nadchl mě na německé Wikipedii ten mentoring project. Jak si zkušení Wikipedisté rozebírají nováčky a těm se věnují. No u nás víme jaké to je. Ale jak to změnit? Můj názor je, že musíme podporovat ty zkušené uživatele, které si sami uvědomují, že vysázet, hromadu šablon, jen proto, že to patrola nestíhá nováčka odradí.--Juandev 19. 9. 2011, 23:18 (UTC)

Sporady & Severní Sporady[editovat zdroj]

Bonsoir, et félicitations pour votre français!

Le terme Sporades/Sporady est utilisé plusieurs archipels, mais il désigne plus souvent dans beaucoup de langues les Severní Sporady (Skyros, Skopelos, Skiathos etc.)

Le conflit sur les inter-wiki portait sur les langues qui parlaient de cet archipel seulement, et les langues qui parlaient de tous les archipels (il existe aussi des Sporades méridionales/Dodekanés et Sporades équatoriales/en:Line Islands). L'article cs:Sporady appartient au deuxième groupe. Voir par exemple les conflits entre it:Sporadi et it:Sporadi settentrionali, ou nn:Sporadene et nn:Dei nordlege Sporadane. Place Clichy 22. 9. 2011, 17:56 (UTC)

Senioři v cizině[editovat zdroj]

Tak jsme se právě vrátili z pracovní cesty z Polska a Německa. V Německu se ze seniory již pracuje. Denis Barthel z Wikimedia Deuchland nám vysvětlil, že v Německu aktivně oslovují seniory, protože si uvědomují, kolik vědomostí mohou Wikipedii přinést. Vědomostí, o které většinou jejich děti či vnoučata nemají zájem. Němci aktivně oslovují různé kluby seniorů, univerzitu třetího věku a kroužky informatiky pro seniory, kde nabízí kurzy a přednášky pro tuto sortu lidí.

Po zadu nejsou ani ve Švédsku. Nedávno natočili film, který má přilákat seniory k Wikipedii. Budou ho promítat na svém stánku na knižním veletrhu v Gothenburgu.--Juandev 28. 9. 2011, 20:37 (UTC)

Zajímavá videa. U žádného z těch tří mi ale nefunguje zvuk. Vy něco slyšíte? --28. 9. 2011, 21:02 (UTC), Utar

Podle mého názoru je to cíleně bez zvuku. Co my máme zkušenosti z prezentace na Světě knihy, není to moc vhodné, tam mít něco ozvučeného - a navíc to vyžaduje extra techniku.--Juandev 28. 9. 2011, 21:04 (UTC)

Aha, já si říkal, jestli nemám nějakou poruchu. No, aspoň se to takhle lépe překládá - stačilo by změnit ten poslední obraz. A chtělo by to i ozvučenou verzi, pro použití mimo veletrhy (a pro nahrání na YouTube). --28. 9. 2011, 21:11 (UTC), Utar

Odkazy na Wikipedii[editovat zdroj]

Vážený pane profesore, děkuji Vám za Váš názor - odpověděl jsem Vám na mé diskusní stránce, takže to zde nebudu opakovat. Jenom jsem chtěl doplnit, že já sám se rozhodně nepovažuji za tuctového člověka a už v žádném případě ne za člověka, který by oplýval nějakým šablonovitým, úzkoprsým myšlením. Já sám Wikipedii stále vnímám jakožto prostor větší či menší lidové umělecké trvořivosti, jakousi psychosociální laboratoř či společenský pokus, chcete-li (a tím zde v žádném případě nemyslím Vás osobně, Vy jste také spíše výjimka). ** Přistupuji k Wikipedii sice stále s velikými výhradami, ale zároveň i s jistou pokorou a elementární úctou jakožto k něčemu IMHO novému, raritnímu a ojedinělému. ** Stále se domnívám, že mnoha lidem, kteří zde pravidelně působí, chybí často něco, co bych obrazně nazval "duševní rozmach" (širší rozhled, hlubší vhled či ponor pod povrch věcí - nevím jak bych to zcela přesně napsal). Já sám osobně se snažím o co nejširší záběr a poctivě se snažím uplatňovat, pokud možno, více úhlů pohledu (pokud mi rozumíte), což platí na Wikipedii obvzláště. ** Nerad se zde o čemkoliv s kýmkoliv hádám a přu, čím jsem starší, tím je tento pocit intenzivnější (je mi 54 let). ** Zdravím a přeji Vám mnoho úspěchů a stálé zdraví. MiroslavJosef 2. 10. 2011, 06:00 (UTC)

Infantilismus[editovat zdroj]

Opravdu si myslite ze it:Feticismo del pannolone nebo sv:Blöjfetischism jsou spravne exivalenty clanku Infantilismus? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 31.175.44.251 (diskuse) 19. 11. 2011, 16:34‎ (CE(S)T)

Omlouvám se, těch jsem si nevšiml - všiml jsem si těch ostatních, které jste smazal neprávem. Ale díky za upozornění. --Sokoljan 19. 11. 2011, 17:18 (UTC)

Reference nereference[editovat zdroj]

Namnozily se nam tu "Reference nereference", ze pry jen "využívá informace"... Pozyvam do diskuse. Reakce rovnou tam... (FYI) --Franta Oashi 20. 11. 2011, 19:35 (UTC)

Teistická evoluce[editovat zdroj]

Založil jsem pahýl Teistická evoluce, heslo hodlám průběžně doplňovat, ale myslím, že podstatnou část by měl vykonat někdo s primárně filosofickým či náboženským zaměřením. Domnívám se, že kvalitní zpracování tohoto hesla by v současné poněkud konfliktní situaci v oblasti článků na pomezí biologie a náboženství (evoluce vs. inteligentní design), mohlo prospět zdejší napjaté atomosféře. Uvítám případnou, i drobnou, spolupráci. Hezký večer. --Kyknos (labuť stěhov 20. 11. 2011, 21:40 (UTC)

Kostel svatého Vavřince (Vysoké Mýto)[editovat zdroj]

Vážený P. T. kolego, děkuji za Váš nový článek a v této souvislosti si dovoluji upozornit na manuál, který jsem nedávno vypracoval. Zatím jsem ho inzeroval jen v nějaké diskusi (Pod lípou nebo tak něco), ale uvažuji, že bych odkaz na něj zařadil někam přímo na portál Křesťanství. Hezký den přeje Fagnes 23. 11. 2011, 18:08 (UTC)

Osobnosti a články měsíce[editovat zdroj]

Zásoba navrhovaných článků pro Osobnost a Článek měsíce na portálu Křesťanství se ztenčuje. Nevěděl byste prosím o nějakých přiměřeně kvalitních článcích, které by se tam daly zařadit? Ideálně, pokud by to byl článek alespoň s jedním použitelným obrázkem. Pokud o nějakém takovém článku víte, prosím doplňte ho do návrhů. Hezký den přeje Fagnes 1. 12. 2011, 14:17 (UTC)

Udělal jsem to trochu hákem, vybíral jsem z článků, které jsem v poslední době editoval. Nejsou nutně vynikající, ale to si už vyberete. Vyškrtejte, prosím, co se Vám nehodí, a příště už budu vědět, jak si to představujete. Zdraví --Sokoljan 1. 12. 2011, 15:36 (UTC)
Díky – u „osobností“ jsem vyškrtal, co se nevztahuje přímo ke křesťanství (malíři, filosofové, ...) a taky jeden článek, který už byl (Jan Nepomuk Neumann), ale i tak se to docela rozrostlo. U článků měsíce mě probrání ještě čeká, ale vypadá to, že se bude jednat o přesun jedné osobnosti do osobností, vyřazení jednoho malíře (přes krátkou zmínku o menonitech) a vyřazení Goliáše, který je přeci jenom postavou starozákonní, bez nějakého specifického vztahu ke křesťanství (do biblického portálu by se ale naprosto hodil). Každopádně výběr se díky Vám značně rozrostl, za což jsem Vám velmi vděčný. Ještě mě napadlo, že by se mohl zařadit článek Desetiletí duchovní obnovy, tam by se ale hodil nějaký vhodný obrázek – kdyby tak někdo vyštrachal ten leták, co se vyvěšoval na kostelích... Hezký den přeje Fagnes 6. 12. 2011, 00:32 (UTC)

Vilém z Rožmberka[editovat zdroj]

Vážený pane profesore, na základě Vaší podnětné připomínky jsem rozšířil článek o kapitolku věnovanou Vilémově hospodářské politice. Chtěl bych se zeptat, zda-li podle Vašeho názoru taková (základní) informace stačí. Děkuji a přeji hodně úspěchů (nejen) na wikipedii. S pozdravem. --Saltzmann 5. 12. 2011, 12:41 (UTC)

Děkuji. S pozdravem --Saltzmann 5. 12. 2011, 23:42 (UTC)

Církevní o/Otcové[editovat zdroj]

Co byste řekl, píše se v literatuře spíše o církevních otcích, nebo o církevních Otcích (důležité je, že jde o toto sousloví, kdybychom měli jen o Otcích, už bychom velké "O" snáze pochopili)? Zdá se mi víc to malé, ale IJP píše velké... Dále viz Diskuse:Církevní otcové. Děkuji a zdravím, --Jiří Janíček 7. 12. 2011, 01:40 (UTC)

Sekce Odkazy[editovat zdroj]

Jenom bych Vás chtěl poprosit, abyste zachovával odstavce v sekci == odkazy == z důvodů formatování a pozdějších úprav. --Wikipedista:BobM d|p 9. 12. 2011, 13:27 (UTC)

Snažím se, ale pokud jsem to někde popletl, rád to napravím. Zdraví --Sokoljan 10. 12. 2011, 17:38 (UTC)