Diskuse s wikipedistou:Panoramix~cswiki/Archiv2009

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--Krvesaj 21. 8. 2008, 20:48 (UTC)


Švejk[editovat zdroj]

Téhle větě nějak nerozumím: To Hašek sám se směje že postava tak ctnostná jako Švejk by byla jak mimo dosah pochopení svých současníků, tak i mimo konstrukční parametry dané třídící a jateční linky, což by paradoxně zlepšilo jeho šance válečnou katastrofu přežít. Nešlo by jí nějak upravit. Je to jediná takto strašlivě významově složitá věta v celém článku a nějak se tam nehodí. Já jsme práveě ten článek psal záměrně jednoduše. --Chalupa 22. 8. 2008, 15:27 (UTC)

Jsem rád že mi nejdřív píšeš. Mně ta věta taky připadne tak trochu strašlivá (složitost by nevadila, nejsme ve zvláštní WP), ale na nic lepšího jsem se nezmohl. Fakt bych ti byl vděčný kdybys mi celou tu moji patlaninu nějak zoponoval a zjednodušil, aby pak ještě nějaký horlivec nesmazal celý odstavec. Já jsem jen chtěl, aby si lidi co to řádně nečetli, nebo třeba viděli jen ty filmy, nemysleli že je Švejk nějaký komik jako Tartarin z Tarasconu, ale klidně se to vyzrázet nemusí. Panoramix 22. 8. 2008, 16:00 (UTC)

Droga[editovat zdroj]

Zadrž prosím další úpravy článku, text článku nelze jen tak přemisťovat copy+paste, tím se porušují autorská práva. Je třeba o přesun požádat na nástěnce správců (pokud tedy nebude lepší na heslo Droga umístit rozcestník).

A nezapomínej se v diskusích podepisovat (viz návod v uvítacím textu zde výše). --ŠJů 28. 8. 2008, 14:07 (UTC)

Neoprávněný zásah do uživatelovy stránky[editovat zdroj]

Byl by jste tak laskav a přestal psát své vlastní osobní úvahy na moji uživatelskou stránku ?? ** Děkuji předem --MiroslavJosef 2. 9. 2008, 14:14 (UTC)

Vaší žádosti bylo vyhověno zhruba čtyři minuty před jejím vyslovením. Panoramix 2. 9. 2008, 15:00 (UTC)

Obrázek jeskyně[editovat zdroj]

Ahoj, obrázek Soubor:Cosquerova jeskyne.png jsem označil jako bez zdroje. Jeho součástí je i fotografie u které chybí zdroj. Jde o obrázek se svobodnou licencí? Pak připiš prosím, kde se vzal. Pokud není, nelze tu takovou koláž mít, neboť tím vytváříš dílo odvozené bez souhlasu původního autora. --Tlusťa 2. 9. 2008, 14:20 (UTC)

Tak jinak. Obrázek jsem označil jako porušující autorská práva – je tak nějak shodný s obrázkem na http://keralaarticles.blogspot.com/2007/07/cosquers-cave.html.
Není shodný. Schválně jsem ho editoval aby shodný nebyl. Já v tomhle nejsem moc zkušený, tak mi porad. Ten obrázek je koláží jen dvou elementů - tvarového profilu jeskyně a fotky mysu Morgiou. Jeskyně je přírodní výtvor a na její tvar asi nikdo patent mít nemůže. Co kdybych nahradil tu fotku mysu Morgiou jinou? Těch bude spousta. Panoramix 2. 9. 2008, 14:54 (UTC)

Vytvořil jsi dílo odvozené bez souhlasu původního autora. Obrázek je stále copyvio. I kdyby jsi profil překreslil podle předlohy (což si rozhodně nemyslím, jde o původní, jen upravený obrázek), stále jde o plagiát. --Tlusťa 5. 9. 2008, 09:51 (UTC)

Co bych musel dělat aby o plagiát nešlo? Já jsem se totiž na ten původní obrázek již několik sekund díval, takže u jakéhokoliv profilu té jeskyně, který bych třeba v budoucnu rukou nakreslil, již nemohu zaručit že přitom nebudu tím původním obrázkem nějak ovlivněn, a že tedy nepůjde o dílo odvozené. Je tedy vůbec nějaká možnost toho, abych nakreslil přípustný profil jeskyně, aniž bych tam osobně šel to proměřit? Co takhle kdybych vlastnoručně nakreslil profil podle publikovaného slovního popisu, to by šlo? Panoramix 7. 9. 2008, 08:12 (UTC)

Poznatek[editovat zdroj]

Děkuji Vám za první informace v článku Poznatek. Bohužel jeho rozsah nebo zpracování zatím nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo. Pokuste se prosím text článku rozšířit alespoň do té míry, abychom jej mohli zařadit mezi články k rozšíření. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po sedmi dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit. Děkuji za pochopení. --MiroslavJosef 4. 9. 2008, 10:07 (UTC)

Švihol som to tam zo Slovenska, akurát to počeštit.Panoramix 4. 9. 2008, 10:18 (UTC)
Akorát, že jste to počeštil naprosto hrůzostrašně - raději jste to měl nechat ve slovenském znění - takto to nebylo správně ani česky ani slovensky ** --MiroslavJosef 4. 9. 2008, 10:59 (UTC)

Znalost[editovat zdroj]

Děkuji Vám za první informace v článku Znalost. Bohužel jeho rozsah nebo zpracování zatím nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo. Pokuste se prosím text článku rozšířit alespoň do té míry, abychom jej mohli zařadit mezi články k rozšíření. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po sedmi dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit. Děkuji za pochopení. --MiroslavJosef 4. 9. 2008, 10:11 (UTC)

dtto Panoramix 4. 9. 2008, 10:18 (UTC)
Počeštění - zcela nevyhovujícím způsobem - raději ponechat v původním znění ** --MiroslavJosef 4. 9. 2008, 11:00 (UTC)

Překlady z SK[editovat zdroj]

Ahoj, je samozřejmě vhodné překládat články z cizojazyčných Wikipedií. Bohužel na slovenské jsou některé články převzaté z encyklopedie Filit. Ty není možné šířit pod licencí GFDL. Tím pádem není možné je zveřejňovat na české (a ani jiné) Wikipedii. A to ani jejich překlad. Bohužel. Prosím věnujte tomu pozornost, například u článku Znalosť je to výslovně uvedeno. --Tlusťa 4. 9. 2008, 10:44 (UTC)

Tam je varovanie v ktorom stojí, že WP má povolenie k zverejneniu, ale nie k šíreniu. Neviem aký je v tom rozdiel, ale ked to vycapili tam, tak prečo nie aj tu. Ved je to hanba že také základné heslá tu nemá kto vyplnit. Ja odital skúsim tie filit konflity vyhryznút. Panoramix 4. 9. 2008, 10:47 (UTC)

Texty ve Wikipedii mohou být pouze pod svobodnou licencí GFDL. Tato licence umožňuje přebírání textů dalšími stranami (třeba i za komerčním účelem), jejich modifikaci, ... Toto povolení k textům z Filitu slovenská Wikipedie nemá a překladem toho textu došlo (byť k nevědomému) porušení autorských práv. To, že slovenská Wikipedie uveřejnila takové texty, které jsou v rozporu s licenční politikou nadace Wikimedia neznamená, že to lze i tady. Bohužel tak to je. Zkuste překlad z jiné Wikipedie, případně použijte jiné zdroje, nic jiného se nedá dělat. --Tlusťa 4. 9. 2008, 10:57 (UTC)

Stejnost[editovat zdroj]

V češtině velmi řídce užívané slovo - používá se málokdy - jedná se patrně o slovakismus ** Vhodnější je slovo "shodnost", "totožnost" ** --MiroslavJosef 4. 9. 2008, 13:03 (UTC)

Je tedy slovo stejnost totožné se slovy shodnost a totožnost, nebo má i svébytné použití? Navrhuji redirekt budto na symetrie nebo ekvivalence. Shodnost a totožnost již zabrali matematici. Já to slovo doplnuji jenom proto že na něj chci odkazovat ze stránky Informace kterou přepisuji.

Náhledy[editovat zdroj]

Děkuji za Vaše příspěvky do Wikipedie. Zároveň Vás však prosím o častější používání tlačítka Ukázat náhled. To Vám ukáže, jak bude článek vypadat po Vašich úpravách, ale nic se nezapisuje do historie článku ani do seznamu posledních změn. Stránka posledních změn je pro wikipedisty velmi důležitá, jelikož se na ní zobrazují veškeré změny ve Wikipedii. Při častém ukládání jednoho článku jednou osobou se poslední změnyhistorie článku zbytečně přeplňují a znepřehledňují.

Až budete mít pocit, že jsou Vaše úpravy hotovy, zadejte do pole Shrnutí stručný popis Vámi provedených změn a změny uložte. Uložením zároveň dáváte najevo, že další změny v nejbližších okamžicích neplánujete a že se jiní wikipedisté mohou na článek vrhnout, opravit překlepy či jej doplnit. V případě častého ukládání hrozí riziko, že dojde k tzv. editačnímu konfliktu, tedy stavu, kdy dva wikipedisté editují tentýž článek zároveň. Díky moc za pochopení. Díky za Vaše příspěvky, chci Vás však poprosit o pokud možno výstižné vyplnění shrnutí editace před uložením úprav. Je nanejvýš žádoucí, aby měli ostatní wikipedisté představu, čeho se Vaše změny týkají. A to nejen ti, kteří právě sledují stránku posledních změn, ale i ti, kteří pak někdy v budoucnu budou hledat v historii článku nějakou konkrétní změnu. Když totiž ve shrnutí uvidí, že se Vaše změny týkají něčeho jiného, než co zrovna hledají, tak třeba Vaše editace bude patřit mezi ty, které budou moci vynechat, a ušetří tím tak trochu času. Registrovaní uživatelé mají navíc možnost si ve svém nastavení v sekci Editace zatrhnout položku Upozornit při vložení prázdného shrnutí editace a systém pak každé nevyplněné shrnutí před konečným uložením změn připomene. Děkuji za pochopení. --Yopie 4. 9. 2008, 14:41 (UTC)

Našlapování chodidlem[editovat zdroj]

Našlapování chodidlem – nepatří to náhodou do necyklopedie? --Tlusťa 4. 9. 2008, 14:46 (UTC)

Já jsem to znovu vytvořil, já tam měl šablonu "pracuje se". Já jsem si taky myslel že tenhle typ článků patří do necyklopedie, ale názor jsem změnil po shlédnutí hesla stimulace penisu rukou. Panoramix 4. 9. 2008, 15:14 (UTC)
... také mám pocit, že se jedná o legaci ( termín ručnění je evidentně ptákovina ) ** --MiroslavJosef 4. 9. 2008, 15:16 (UTC)
Možná jsem si při zakládání i uvědomoval že Našlapování chodidlem může někdo vnímat jako žert. Ale při vnášení neologismu ručnění do WP jsem se zcela držel způsobu, kterým byl do WP vnesen neologismus prstění.

Za opakované vkládání nesmyslů (Našlapování chodidlem) uděluji dvouhodinový výstražný blok. Doufám, že se vkládání podobných nesmyslů po vypršení zablokování již nebude opakovat. --Daniel Baránek 4. 9. 2008, 15:19 (UTC)

V souvislosti s mým dvouhodinovým blokem a označením za vandala za založení stránky našlapování chodidlem jsem si dnešního dne podal žádost o komentář. Panoramix 5. 9. 2008, 08:15 (UTC)

Hilbertův prostor[editovat zdroj]

Dobrý den, Panoramixi, prosím nepřidávejte do článků "informace pro laiky" a už vůbec ne hned na začátek. Encyklopedický styl vyžaduje jednak předpokládat inteligentní čtenáře a jednak začínat články opravdovou definicí, ne zjednodušením. Hezký den,--Ioannes Pragensis 8. 9. 2008, 08:40 (UTC)

Odpovidam na diskusni strance hesla. Panoramix 8. 9. 2008, 08:45 (UTC)

Holobyt[editovat zdroj]

Ahoj, přidal jsem k článku Holobyt šablonu {{Urgentně upravit}}, prosím, trochu ho předělej do stavu, jak je tu zvykem, díky. ;) -- Jagro 10. 9. 2008, 16:05 (UTC)

Už se na něj dívali jiní. Panoramix 12. 9. 2008, 09:20 (UTC)

Radek Hulán[editovat zdroj]

Nezakládej laskavě toto nesmyslné přesměrování. Děkuju. -- Mercy (|) 12. 9. 2008, 09:00 (UTC)

Uznávám že je relativně nedůležité a netrvám na něm, ale protestuji proti označení nesmyslné - vzniká přeskokem mezi Konquerorem a Firefoxem a je předpoklad že se bude v proudu příchozích návštěvníků s nenulovou frekvencí vyskytovat.

Prosím o srozumitelné vysvětlení. -- Mercy (|) 12. 9. 2008, 09:21 (UTC)

Jelikož se věc potenciálně týká i jiných hesel s interpunkcí, popíšu problém podrobněji: V Konqueroru když jakýkoliv odkaz na heslo WP nechám otevřít jiným browserem, třeba Iceweasel-em (= Firefoxem), dojde ke konfliktu kódování a třeba "á" se mi přeloží jako "á". Je to velmi matoucí a obírá to návštěvníky o čas. Následovala krátká neverbální úvaha: konkrétní problém Konqueror-Firefox se možná brzy vyřeší, ale problém kódování is here to stay a na WP bude pořád někdo zadávat hesla se zmršenou interpunkcí. Redirecty encyklopedii zatěžují jen velmi málo. Nenáročným algoritmem k řešení je když každý příchozí s tímhle problémem s určitou malou pravděpodobností vytvoří redirect - tak jsem to udělal. Samozřejmě že systémovým řešením by bylo detekovat jestli slovo hledané návštěvníkem vypadá jako zmršené kódování a automaticky nabídnout správnou variantu jako google, ale tohle já nemám možnost řešit. U anglické verze to tolik nepálí, ale u češtiny a slovenštiny je to opravdu problém. Panoramix 12. 9. 2008, 10:05 (UTC)