Necyklopedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Uncyclopedia)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Necyklopedie

Necyklopedie, v anglickém originále Uncyclopedia, je satirická „encyklopedie“ parodující Wikipedii (i když sama tvrdí opak[1]). Uncyclopedia vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací.

Necyklopedie je sbírkou absurdních hesel, která nemají zdánlivě nic společného se skutečností – například Wikipedie je v ní definována jako „satirická ‚encyklopedie‘ parodující Necyklopedii“. Jedním z hlavních principů je „satirical point of view (SPOV, satirický úhel pohledu)“, což je parodie na wikipedistické „neutral point of view (NPOV, nezaujatý úhel pohledu)“.

Česká Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

Necyklopedie
URL https://necyklopedie.org/
Komerční Ne
Registrace Libovolná
V jazyce čeština
Aktuální stav Aktivní

V lednu 2005 byl na anglické verzi (Uncyclopedia) založen první článek v češtině, věnovaný Rossovi Hedvíčkovi.

Od srpna 2005 běží česká Necyklopedie. Česká verze byla založena v lednu 2005, v září 2005 v ní bylo přibližně 14 000 hesel, na začátku září 2006 18 000 hesel, v srpnu 2007 přes 23 000, v roce 2015 měla přes 30 000 článků, což ji činilo druhou největší po verzi portugalské.

V dubnu 2016 má Necyklopedie 3 374 hesel, prakticky bez pahýlů; případné pahýly totiž tamější správci likvidují.

Do 25. května 2018 Necyklopedie měla i obdobný vzhled jako Wikipedie, používala stejný software MediaWiki, běžěla na webhostingu pro internetové encyklopedie Wikia, s Wikipedií však organizačně spojena nebyla.[zdroj?] Na Necyklopedii je uplatňován podobný systém jako na Wikipedii, fungují tam správci a edituje se tam velmi podobně jako na Wikipedii. Mnoho článků a zmínek je inspirovaných i osobními či věcnými spory na Wikipedii jelikož mnozí editoři Necyklopedie editovali či editují též na Wikipedii.

Ke dni 25. května 2018 hostitelský portál FANDOM (Wikia) s odvoláním na směrnici GDPR zrušil stránkami typu Uncyclopedia dosud užívaný "wikipedický" vzhled (skin) Monobook, a nahradila jej svým implicitním skinem Oasis. Výrazně se tím změnil celkový vzhled všech tímto rozhodnutím postižených ***pedií, tedy i Necyclopedie. Ohlas tímto rozhodnutím postižených byl převážně negativní, viz:[2] Postižena tak byla i na webhostingu FANDOM/wikia provozovaná anglofonní Uncyclopedia[3], zatímco samostatná, na wikia nezávislá Uncyclopedia[4] si svůj "wikipedický" vzhled zachovala.

Dne 26. 2. 2019 oznámil FANDOM, že k 31. 3. 2019 ukončí provoz projektů z rodiny Uncyclopedia. Těm pak nezbylo, než se přesunout na jiné hostingy, což různé jazykové komunity řešily různým způsobem, přičemž však propojení mezi nimi zůstalo. [1]

31. 3. 2019 byla Necyklopedie přesunuta na adresu http://necyklopedie.org (hosting uncyclomedia.co). Od dubna 2019 tak i česká Necyklopedie běží na novém hostingu.[5]

2. 4. 2019 byla Necyklopedie ze stránek FANDOM odstraněna. Nadále tedy už zůstává dostupná pouze na hostingu uncyclopedia.co.[6]

Česká Necyklopedie se relativně hodně věnuje známým antipatiím mezi Prahou a Brnem či Maďary a Slováky a konspiračním teoriím. Několik desítek českých politiků či evropských států má též své články. Nachází se v ní také mnoho méně kontroverzních pojednání o zajímavých živočiších[7], vynálezech[8], otázkách filosofických[9] historických osobnostech[10], aktuálním dění[11] atd.

Necyklopedie má také své podprojekty, jako např. Výkladový slovník, Necitáty, Necyklokrám nebo Necykloverzitu.

Také názvy odkazů jsou jiné než na Wikipedii, např.: příspěvky = spraseno, editovat = zvandalizuj!, pod lípou = pod parou, diskuze = flamewar, odhlásit se = čus bus.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byla česká Necyklopedie vyloučena ze soutěže Křišťálová Lupa z kategorie Zájmové weby kvůli rasismu a homofobii u některých článků, konkrétně Romové, Homosexualita, Gay a Stát Izrael. Podle organizátorů soutěže nelze některé formulace obhájit ani vysokou mírou nadsázky a překročily hranici, kterou jsou organizátoři ochotni akceptovat a zaštiťovat.[12]

Jazykové verze Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

  

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. článek Wikipedie na české Necyklopedii
 2. https://community.wikia.com/wiki/Thread:1456214
 3. https://en.uncyclopedia.co/wiki/Uncyclopedia
 4. http://en.uncyclopedia.co/
 5. https://necyklopedie.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana
 6. https://necyklopedie.org/wiki/
 7. http://necyklopedie.org/wiki/K%C5%88uba
 8. http://necyklopedie.org/wiki/Kurv%C3%ADtko
 9. http://necyklopedie.org/wiki/Nicota
 10. http://necyklopedie.org/wiki/Praotec_%C4%8Cech
 11. http://necyklopedie.org/wiki/Novi%C4%8Dok
 12. GOLIS, Ondřej. Necyklopedii vyřadili z Křišťálové lupy. Kvůli rasismu. Lidovky.cz [online]. 2011-10-07 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]