Diskuse ke kategorii:Údržba:Články bez obrázků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dobry den,

jsem si vedom, ze tento seznam je zrejme generovan automaticky na zaklade vlastnosti v nem obsazenych stranek, tudiz pripadne modifikace asi nebudou jen tak. Presto mam par poznamek k pripadnemu zamysleni.

1. Narazil jsem zde na nekolik stranek, ktere obrazek maji (napr. Dům Wurmova čp. 526), ale neni v infoboxu. Nedalo by se to kriterium inkluze nejak upresnit?

2. Predpokladam, ze ucelem teto stranky je 'popichnout' lidi k pridani obrazku tam, kde chybi a usnadnit jim nalezeni stranky, ke ktere mohou takto prispet.

2a. Zdaleka nejvetsi mnozinou polozek v tomto seznamu jsou ruzne okresy v USA. Znacne to ztezuje nalezeni cehokoli jineho k pripadnemu pridani. Podle namatkove prohlidky jsou to vicemene pahyly, zalozene kdysi jednim clovekem. Nabizi se otazka, ma-li smysl pro ceskou wiki je podporovat obrazky. Pokud ano, zda by to neslo vyresit nejakym robotem; cekal bych, ze u vsech bude obrazek na prislusne anglicke strance.

2b. Dalsimi vyznamnymi mnozinami jsou zanikle pamatky/stavby a vyhynula zvirata - tedy polozky, u nichz je pridani obrazku velmi nepravdepodobne. Pokud by tyto skupiny byly vycleneny zvlast, opet by se snaze hledala temata, kde je pridani obrazku pravdepodobnejsi. JiriMatejicek (diskuse) 14. 9. 2017, 22:28 (CEST)

U zmíněných okresů USA je problém v tom, že obrázek, který většinou na WD je, by se odtamtud sice přebírat mohl, ovšem kvůli "lokálnímu přepisování prázdnou hodnotou" se nepřebírá. Viz například Alamance County, Autauga County a další. @Matěj Suchánek: co k tomu řekne náš WD odborník? --Vachovec1 (diskuse) 19. 9. 2017, 14:48 (CEST)
Obecněji jde o všechny články se šablonou {{Infobox - region}}, viz též třeba Asuán (guvernorát). --Vachovec1 (diskuse) 19. 9. 2017, 14:57 (CEST)
Kategorie je pojmenována „Údržba:“, tj. k jejímu řešení je třeba nějaká údržba:
  1. Kategorii většinou plní šablony, které mají přehled pouze o údajích jim předaných. Šablona tak neví, že nějaký obrázek v článku je. Ve zmíněném článku měl být obrázek zahrnut do infoboxu, jakmile byl do článku doplněn. „Kategorie je plněna šablonou {{Požadavek na obrázek}}“ již asi neplatí, zkusím aktualizovat a upřesnit.
  2. a. Není problém je hromadně doplnit, resp. protlačit, pokud je množina takových článků vělká (→WP:ŽOPP).
  3. b. Zda žádosti o nahrání obrázků dávají smysl i v takových případech, zřejmě mělo být předmětem diskuse. Každá šablona to posléze musí řešit sama.
Matěj Suchánek (diskuse) 19. 9. 2017, 15:07 (CEST)

V kategorii (a v kategoriích jí podřízených) je 1971 článků, které na Wikidatech obrázek mají, ale lokálně je pravděpodobně potlačujeme pomocí prázdného parametru obrázek. Bohužel nedokážeme rozeznat, který z těchto případů je nezáměrné potlačení a který je záměrné potlačení obrázku z Wikidat, jelikož se někomu zdál nevhodný. --Vojtěch Dostál (diskuse) 19. 9. 2017, 16:58 (CEST)

Ano. Proto jsem na jiném místě v jiné diskusi argumentoval, že k úmyslnému potlačení (jinak prázdného parametru) by mělo docházet pouze za použití hodnoty vypnuto, vkládané do příslušného parametru. Pak by nebyl s identifikací úmyslu problém. Tento způsob je momentálně využíván u přebírání souřadnic a funguje podle mého názoru velmi dobře. --Vachovec1 (diskuse) 19. 9. 2017, 17:54 (CEST)
Účelem možnosti vypínání souřadnic není explicitní potlačování chybné hodnoty (proti kterému obecně jsem), ale možná přítomnost více infoboxů na jedné stránce, kvůli které se v článcích mohou vyskytovat rudé chybové hlášky. Proto myslím není tento příměr správný. Nicméně já jsem to nenavrhoval. Matěj Suchánek (diskuse) 20. 9. 2017, 16:58 (CEST)
Jinak konkrétně u šablony {{Infobox - region}} bych doporučoval podrobnější diskusi u šablony, protože si nejsem jist, zda je v tomto případě vhodnější a) přebírání obrázku z WD zrušit (s tím bych zároveň zrušil i placeholder), b) zavést automatické přebírání i skrz prázdnou hodnotu, nebo c) odstranit prázdné hodnoty z článků. Obrázek radnice bez popisku nemusí být zrovna ideální. --Vachovec1 (diskuse) 19. 9. 2017, 18:03 (CEST)
Tak já nevím, není právě proto výchozí stav s nevyplněnými parametry lepší? Matěj Suchánek (diskuse) 20. 9. 2017, 16:58 (CEST)
@Matěj Suchánek: vyjádřím se současně k oběma tvým odpovědím výše. Jako jednoznačný příklad škodlivosti potlačování WD hodnoty prázdným parametrem mohu uvést zneužívání tohoto "fíglu" v šabloně {{Infobox - osoba}}. Výrazně to totiž ztěžuje práci s kategorií Údržba:Obrázek dostupný na Wikidatech a chybí v článku. Člověk totiž musí při procházení kategorie opakovaně ověřovat, zda potlačení je úmyslné či nikoliv. Pokud by potlačení bylo realizováno hodnotou vypnuto, šlo by takové případy za a) okamžitě po náhledu do kódu identifikovat (a ignorovat), případně i za b) do zmíněné kategorie je vůbec nezařazovat. Co se týče případu šablony {{Infobox - region}}, lze konstatovat, že přebírání obrázku je v tomto případě kontroverzní a mělo být dopředu projednáno na Nástěnce WD. To se nestalo, nicméně diskuse je stále možná. Je jen otázka, zda diskutovat u šablony či na Nástěnce WD. --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2017, 19:57 (CEST)
K zavedení přebírání: Uzavírající a navrhovatel jsou zřejmě jiného názoru. Matěj Suchánek (diskuse) 20. 9. 2017, 20:19 (CEST)
Aha, tak to mi uniklo. Nicméně 2 osoby, to je opravdu "silný" konsenzus. Škoda že zakládající zdůraznil pouze (údajnou) paralelu s jiným iboxem a nezkoumal to víc do hloubky. Mohlo se to podchytit už tehdy. Nu, stalo se. V každém případě je třeba někde diskutovat o tom, co dál. --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2017, 20:38 (CEST)

Obrázky zaniklých památek a staveb často existují, pouze nejsou dostupné na Commons, protože je nikdo neuvolnil pod vhodnou licencí. Napadá mě, že by se snad mohlo jít dohodnout s nějakým regionálním muzeem, sběratelem apod. o jejich poskytnutí. --Petr Kinšt (diskuse) 19. 9. 2017, 20:59 (CEST)

Ano, často bývají v lokálních sbírkách. Když bychom měli třeba mapku nenafocených staveb/zaniklých staveb generovanou z Wikidat a na nějaké konferenci s ní seznámili muzea, jistě by se našly instituce, které by byly ochotny fotky nebo jiná média poskytnout. --Vojtěch Dostál (diskuse) 19. 9. 2017, 21:23 (CEST)

Prozatím jsem pro chybějící obrázky v šabloně {{Infobox - region}} zřídil podkategorii Kategorie:Údržba:Regiony bez obrázků. Ovšem něž se to všechno přešoupe, bude to nějakou dobu trvat. --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2017, 00:11 (CEST)

Zdá se, že třídění doběhlo. Do podkategorie se vytřídilo 1633 stránek, zde zůstalo 2636 stránek. --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2017, 01:24 (CEST)
@Vojtěch Dostál: ke kolika článkům z příslušné podkategorie↑ existuje obrázek na WD? --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2017, 12:05 (CEST)
@Vachovec1: 819. --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 9. 2017, 13:41 (CEST)
Super, dekuji. Vsem vyse diskutujicim: spouste tech technikalii nerozumim, ale dekuji, ze se tomu venujete. JiriMatejicek (diskuse) 25. 9. 2017, 21:48 (CEST)