Diskuse:Seznam železničních nehod v Česku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stéblová[editovat zdroj]

ČTK uvedla špatné datum, tabulka už navíc zmizela z ČN, ale je k vidění třeba zde: http://www.lidovky.cz/ln_domov.asp?c=A080808_105741_ln_domov_mtr

Suchosch 10. 11. 2009, 19:28 (UTC)


Nechybí zde nehoda ze Židenic z roku 1941? Viz třeba zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1091682868-osudove-okamziky/403235100081036-zidenice-1941/

přeji hezký den

pavel slavicek, slavickovi@seznam.cz

Doplněno, editujte s odvahou. ;-) Vasek H (diskuse) 28. 7. 2013, 14:15 (UTC)

nehody s autobusem/autem[editovat zdroj]

Jestli se mezi železniční nehody započítávají i srážky na přejezdech neměla by tu být i srážka s autobusem MHD na přejezdu v Hradci Králové Březhradě 4. 4. 2003 (4 mrtví) nebo ta z 20. 12. 2004 v Prostějově, při které zemřelo 5 vojáků 601. speciální skupiny? http://www.novinky.cz/krimi/5367-srazku-mestskeho-autobusu-s-vlakem-neprezili-4-lide.html http://zpravy.idnes.cz/pri-srazce-s-rychlikem-zemrelo-pet-vojaku-fgu-/krimi.aspx?c=A041209_134419_krimi_ton

Ono je těžké vybrat, které nehody jsou důležité a které ne. IMHO je potřeba brát v tomto článku jako měřítko významnosti důležitost MÚ z hlediska železnice. Z tohoto hlediska nehody na úrovňových kříženích jsou méně důležité a osobně jsem proti jejich zařazování. Ale jistě by se měla přidat například 451 v Čerčanech (cca rok 2007). — Jagro (diskuse) 23. 12. 2013, 13:18 (UTC)

Vraňany?????????[editovat zdroj]

prečo tu chýba článok o nehode vo Vraňanoch? http://www.youtube.com/watch?v=WROvh-1tOII Keby som vedel lepšie písať česky, napíšem ho sám. :)

Já jenom upozorním na úvodní větu: Seznam nejtragičtějších železničních nehod na území dnešního Česka (zvýrazněno mnou). --Harold (diskuse) 17. 1. 2014, 10:08 (UTC)

Asi by se to chtělo domluvit, co do tohoto článku patří, jestli jen tragický nebo všechny. Pokud všechny, tak vim o pár kandidátech, kde byly desítky zraněných, ale přesto žádní mrtví, čili nebyly tragický (typicky vykolejení Sobieskiho). Mimochodem jeden otazník by bohatě stačil. --Vasek H (diskuse) 22. 3. 2014, 12:48 (UTC)

Skoro deset měsíců bez odpovědi, nehodu mažu. --Vasek H (diskuse) 10. 1. 2015, 16:55 (CET)

Tragické POV[editovat zdroj]

Tragédie je definovaná úhlem pohledu. Z pohledu cestujícího to je třeba vážné zranění s doživotními následky, s pohledu začínajícího přepravce to mohla být třeba ztráta lokomotivy. Úvod je třeba lépe definovat. Například kolega Harold prosazuje [1], aby sem byli zařazovány pouze nehody, při kterých zemřeli lidé. Já bych se klonil spíše k seznamu všech nehod při nichž vznikla zranění nebo významná škoda na majetku. --Jenda H. (diskuse) 23. 7. 2015, 19:58 (CEST)

Dobře, možná z encyklopedického hlediska by lepší bylo "nejvážnějších". Nicméně úvod byl a je definován tímto souhrnem (shodou okolností vydaným po první nehodě ve Studénce), který je využit jako reference a kde je použit výraz "tragická". Změně úvodu se ale nebráním. Ten souhrn ČTK byl hlavní ref pro celý seznam. Teprve následně se v seznamu objevily i některé další nehody, které v tom souhrnu ČTK nejsou (třeba se na ně v nějakém obecném povědomí pozapomnělo, což je zřejmě případ i poslední přidané nehody, která na tehdejší dobu byla poměrně asi velká.
Vzhledem k tomu, že od počátku byl seznam koncipován jako seznam závažných nehod s mrtvými a ani v poslední verzi před mým přepracováním v roce 2010 ([2]) se zde nenacházela jediná nehoda bez úmrtí, přebral jsem tuto koncepci. A stále si myslím, že je poměrně správná. Železničních nehod a jiných mimořádných událostí na dráze, které jsou šetřeny Drážní inspekcí, je poměrně velké množství a podle mého názoru by seznamy na WP měly být dokončitelné. Čili mi připadá logické, když se do seznamu vyberou na základě nějakého objektivního kritéria (nejlépe takového, které už bylo "vymyšleno" sekundárním zdrojem - zde původně souhrn od ČTK podle počtu obětí) jenom nějaké určité množství nehod, které jsou opravdu závažné a mají výrazný (celo)společenský dopad a o kterých existuje/lze předpokládat, že bude existovat encyklopedický článek. Proto jsem odstranil to Masarykovo nádraží, škoda ani ne 5 milionů korun je v oblasti drážní dopravy (a nejen jí) naprosto nic a dvě lehká zranění to fakt nevytrhnou. A ani si nemyslím si, že by o takové nehodě měl někdy na WP vzniknout článek, protože WP není zpravodajský web (zde bych upozornil i na Wikipedie:Diskuse o smazání/Železniční nehoda v České Třebové).
Jestli máš jiný názor, OK, respektuji ho. Jestli chceš doplňovat seznam o každou železniční nehodu se zraněním nebo významnou (kdo určí, jaká částka je "významná"?) škodu na majetku, pak pouze popřeji hodně štěstí a dávám od této stránky ruce pryč. --Harold (diskuse) 23. 7. 2015, 22:01 (CEST)
Dobře, jasná kriteria se mi líbí, ale pak to pojďme definovat (nejlépe také pojmenovat) jako Seznam smrtelných železničních nehod v Česku a vyškrtněme z úvodu nehodu z roku 1839. Jinak v seznamu je několik nehod na přejezdech, těm by podle mého názoru stálo za to vyčlenit zvláštní seznam. --Jenda H. (diskuse) 23. 7. 2015, 22:24 (CEST)
Pojďme to nekomplikovat, nepřesouvat, nevytvářet další seznamy a používat Haroldův systém. Přejezdovky bych ponechal, pokud jsou důležité z hlediska železniční dopravy: tj. z hlavy druhá Studénka, pojistný podvod s Audinou, po kterém se nechaly očíslovat všechny kříže… Mimochodem na Masaryčce se nehoda podobná té včerejší stala už potřetí a ty minulé si nikdo ani nepamatuje (i když jedna byla zajímavá kvůli prototypu 470). A ještě off-topic: ztráta lokomotivy vytrhne i nezačínajícího přepravce, který ruší košický obrat 680. — Jagro (diskuse) 24. 7. 2015, 04:32 (CEST)
Taky bych s tím nějak výrazněji nehýbal (viz dále), úpravám úvodu nebo zpřesnění definice se však nijak nebráním. Tu první nehodu jsem tam uvedl jako takovou zajímavost, že již první den se na první české parostrojní železnici udála docela těžká nehoda. Zkrátka mi to přijde zajímavé a zároveň to tvoří jakýsi úvod.
Neřekl bych, že je to můj systém, jen jsem při přepracování seznamu před 5 lety využil tehdejší stav. Nicméně klidně bych přidal (kdybych o nich věděl) i třeba nějaké nehody bez obětí, avšak s opravdu velkou materiální škodou a/nebo množstvím zraněných a/nebo nějakým větším společenským nebo profesním dopadem (kam však podle mého názoru nehoda na Masarykově nádraží nespadá). I právě proto bych seznam nepřesouval na "smrtelné nehody".
Co se týče přejezdů, viz Jagro a můj předchozí odstaveček. --Harold (diskuse) 24. 7. 2015, 18:41 (CEST)
Vidím, že se tu za týden mé nepřítomnosti neobjevil žádný příspěvek. Když zhodnotím nové editace, které v článku proběhly za ten čas:
  • [3] – Za návrh díky, ale to je přesně to, s čím nesouhlasím. Smrtelných nehod za celou historii české železnice bylo neuvěřitelné množství. Takový přehled není asi ve wikipedistických silách vytvořit (imho, protože o železniční literatuře nemám skoro žádný přehled - třeba existuje nějaká publikace o nehodách). (pozn.: Je taky otázka, jestli se nějaká smrtelná nehoda neodehrála na českobudějovické nebo lánské koněspřežce.) Druhým problémem je, že archivovaný přehled od ČTK, využitý jako ref, nerefuje tu úvodní větu. Ten přehled totiž nepíše obecně o smrtelných železničních nehodách v Česku, pouze vybírá ty nejtragičtější - a tento přehled byl využit pro původní verzi seznamu.
  • [4] – Imho nevhodná úprava, zdroj mluví o nehodě u Zdemyslic, podle mapy je místo nehody taky spíš blíže Zdemyslicím a podle katastrální mapy se nehoda udála na katastru Zdemyslic. Nicméně budiž, článek už byl založen pod názvem "u Blovic" a nehodlám se o to přít, asi to není až tak podstatné.
  • [5] – To je přesně to, čeho jsem se bál, že se tu začne objevovat. Zdá se, že to byla nepříliš významná nehoda na přejezdu, byť s jednou obětí a ve zpravodajství se ve zmínce objevila nyní jen proto, že se jednalo o stejný přejezd. Imho sem nepatří. Každopádně nadiskutoval jsem se dost a protože jiné práce mám na wiki strašně moc a toto téma není pro mě příliš důležité, přeju se seznamem hodně štěstí! --Harold (diskuse) 1. 8. 2015, 15:08 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (září 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 1 externí odkazy či reference na stránce Seznam železničních nehod v Česku. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 4. 9. 2018, 14:56 (CEST)

Data sort value[editovat zdroj]

Ahoj, nefunguje řazení podle data, koukám, že někde je vyplněné jen čisté datum, někde šablona {{Dts}} a někde "data-sort-value". Nevím, co z těch dvou je lepší, abych to předělal.--Ben Skála (diskuse) 7. 7. 2020, 18:43 (CEST)