Diskuse:Saint Pierre a Miquelon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jaké si vybrat jméno?[editovat zdroj]

Myslím, že by bylo zapotřebí nějak sjednotit pojmenovávání francouzských zámořských území, ke kterým Saint-Pierre a Miquelon patří. Mám na mysli to, že např. jiné francouzské společenství, které vzniklo teprve v únoru 2007 - Svatý Martin (ostrov) má na české wikipedii název Svatý Martin a ne Saint-Martin, jak by to mělo být podle oficiálního názvu. Nebo třeba nezávislý karibský stát Svatý Kryštof a Nevis se na české wikipedii nejmenuje Saint Kitts and Nevis.
Tak proč tedy se tento článek jmenuje Saint-Pierre a Miquelon a ne Svatý Petr a Miquelon (jméno Miquelon nepatří žádné osobě, je to jméno ostrova)?
Když už jsem se zmínil, v únoru vznikl nejen Svatý Martin (Saint-Martin), ale zároveň začalo existovat i společenství Svatý Bartoloměj (Saint-Barhélemy). Ten ještě na české wikipedii ani článek nemá. Měl by se jmenovat Svatý Bartoloměj (podle vzoru Svatý Martin), nebo Saint-Barthélemy (podle Saint-Pierre) ?-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Unpocoloco (diskusepříspěvkybloky) 11. 5. 2007, 14:21‎ (CEST)


@Tomas62: Tak zdroje jsou asi pro, ale vyplývají z toho rozsáhlejší úpravy napříč wikipedií. Má to cenu, když jsme (zatím) nevyslyšeli podobný případ s Papuou(-)Novou Guineí? Chrzwzcz (diskuse) 8. 1. 2020, 14:18 (CET)

@Chrzwzcz: Dávnou připomínku anonyma, který volá po sjednocení, jsem wikiformalizoval návrhem na přesun a dodal odkaz na publikaci, která se standardizací zeměpisných názvů zabývá. Jiné případy jsem nehledal. Za mě: tento článek určitě přesunout. Jestli má být přesunut samostatně hned či společně s dalšími, to nevím.--Tomas62 (diskuse) 8. 1. 2020, 15:02 (CET)
@Tomas62: Já jsem taky pro přesunout, ale nejen článek, ale i kategorii a naprosto jakoukoliv zmínku v jakémkoliv článku. Pokud se shodujeme, jaký je formální zápis českého tvaru ("pravopis"), tak se má pak využít úplně všude, a nejen v nadpisu článku a že vyřešeno. Společně s dalšími ne, každý samostatně, ale přišlo mi, že máme ožehavější případy na vyřešení, ale tyto menší státy a území by zase mohly procházet snadnějši a stavět základy pro větší dodržování standardizace. Chrzwzcz (diskuse) 8. 1. 2020, 15:15 (CET)
@Tomas62: Souhlasím, také jsem pro přesun. --Patriccck (diskuse) 17. 1. 2020, 17:32 (CET)
Přesunul jsem a postupně upravím.Chrzwzcz (diskuse) 19. 1. 2020, 20:38 (CET) Hotovo. Chrzwzcz (diskuse) 20. 1. 2020, 18:19 (CET)

Skloňování[editovat zdroj]

Pro budoucí editory, takto se skloňuje: 1. Saint Pierre a Miquelon 2. Saint Pierru a Miquelonu 3. Saint Pierru a Miquelonu 4. Saint Pierre a Miquelon 6. Saint Pierru a Miquelonu 7. Saint Pierrem a Miquelonem Chrzwzcz (diskuse) 19. 1. 2020, 20:38 (CET)

Pravopis Saint Pierre[editovat zdroj]

  • Saint Pierre a Miquelon - společenství
  • Saint Pierre - ostrov
  • Saint-Pierre - hlavní město

Chrzwzcz (diskuse) 20. 1. 2020, 18:19 (CET)