Svatý Martin (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Martin
Mapa
Lokalizace Karibik
Ostrovní oblast Malé Antily
Stát FrancieFrancie Francie
Nizozemské královstvíNizozemské království Nizozemské království
• zámoř. společenství Saint-Martin (Francie)
• konstituční země       Sint Maarten (Niz. království)
Rozloha 87 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 12 km
Šířka 13,5 km
Počet obyvatel cca 75 000 (2009)
Největší město Marigot
Používané jazyky angličtina
francouzština
nizozemština

Svatý Martin je ostrov ležící ve východní části Karibského moře asi 250 km východně od Portorika, patří do severní části Závětrných ostrovů a je součástí Malých Antil. Nejbližšími ostrovy jsou Anguilla (severně) a Svatý Bartoloměj (jižním směrem).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svatý Martin byl v roce 1493 objeven Kryštofem Kolumbem a byl jím pojmenován podle svatého Martina z Tours, jehož narozeniny jsou slaveny 11. listopadu. Původní jméno ostrova bylo „Soulinga“ (město soli).

Pro bohatství soli se o Svatý Martin zajímaly téměř všechny evropské koloniální mocnosti. Situace se nakonec ustálila v takovém stavu, kdy je ostrov dodnes rozdělen na severní část, podřízenou Francii, a jižní, podřízenou Nizozemsku.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Území ostrova je rozděleno mezi Francii a Nizozemské království. Tyto dvě oblasti jsou známé pod názvy: „Saint-Martin“ pro severní francouzskou část a „Sint Maarten“ pro jižní nizozemskou část.

Hlavním městem nizozemské jižní části je Philipsburg. Světoznámou proslulost přinesla ostrovu pláž Maho, z níž je možné sledovat a fotografovat z bezprostřední vzdálenosti přistávající a odlétající letadla na Mezinárodní letiště princezny Juliany (SXM). Sint Maarten byl až do října 2010 součástí Nizozemských Antil. V současnosti je jednou ze čtyř konstitučních zemí Nizozemského království.

Francouzská severní část je od 22. února 2007 zámořským společenstvím Francie. Do té doby byla součástí francouzského zámořského departementu Guadeloupe. Hlavním městem této části je Marigot. V současnosti je hlavně turistika nejdůležitějším zdrojem příjmů obyvatel této ostrovní oblasti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]