David Easton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Easton
DavidEaston.JPG
Narození 24. června 1917
Toronto
Úmrtí 19. července 2014 (ve věku 97 let)
Alma mater University of Toronto
McMaster University
Harvardova univerzita
Kalamazoo College
Zaměstnavatelé University of California, Irvine
Chicagská univerzita
Funkce předseda (American Political Science Association; 1968–1969)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Easton (24. června 191719. července 2014) byl významný americký politolog. Narodil se v Torontu v Kanadě a do Spojených států odešel roku 1943. Zde pracoval jako profesor politologie, a to na univerzitě v Chicagu. David Easton byl jeden z nejvlivnějších politologů. S pomocí jeho systémové analýzy se snažil poskytnout ucelenou teorii politického života. Mnoho z Eastonových konceptů se uchytilo a tyto úspěchy přinesly politologii nové pojmy a slovník. Easton neměl nikdy v plánu stát se odborníkem politologie, naopak se chtěl stát spíše politickým aktivistou.

Studium[editovat | editovat zdroj]

David Easton získal svůj bakalářský titul na univerzitě v Torontu v roce 1939. V době kdy Easton dostudoval, se od nadějných studentů předpokládalo, že odejdou studovat na prestižní školy do Velké Británie. Kvůli druhé světové válce se ale Easton rozhodl zůstat v rodné Kanadě a dostudoval na Torontské univerzitě. Poté přišel pro Eastona zlomový okamžik v životě, odešel do Spojených států, kde zůstal po zbytek života. Zde si vybíral univerzitu, na které by studoval dále. Rozhodoval se mezi Chicagem a Harvardem. Harvard tehdy nabízel vyšší stipendium, tudíž si Easton vybral právě tuto univerzitu. Později svého rozhodnutí litoval, nicméně na univerzitě studium roku 1947 dokončil.[1] Další titul získal roku 1970 na Mc Master University a v roce 1972 docházel na Kalamazoo College.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

První zaměstnání získal Easton na univerzitě v Chicagu, kde se stal nejprve odborným asistentem a později byl povýšen na profesora. V Chicagu strávil následujících 35 let. Roku 1968 se stal prezidentem American Political Science Association. Tento titul byl velkým vyznamenáním a Easton se stal ve společnosti váženou osobou. V roce 1969 bylo ale jeho postavení ohroženo, když měl nějaké připomínky k Americe jeho doby. Nesouhlasil s Amerikou, která byla rozpolcená protesty proti válce ve Vietnamu, rasovými problémy, chudobou a znečištěným ovzduším.[2] Společně s akademiky se tuto situaci snažil řešit a změnit zemi, ve které žili. Jeho vztahy s Kanadou se obnovily, když přijal funkci na Queen's University v Ontariu. Důchodového věku dosáhl v roce 1982, ale i přesto přijal místo profesora na University of California. Přednášel dokonce i ve svých 90 letech.

Výzkum a teorie[editovat | editovat zdroj]

David Easton byl známý pro jeho práci na struktuře politických systémů a přizpůsobení těchto systémů do politické vědy. Tyto myšlenky vyjádřil v jeho hlavních knihách: „The political system“ (1953), „A Framework for Political Analysis“ (1965) a „A System Analysis for Political Life“ (1965). Ve své druhé knize také vysvětlil pojetí politiky jako: „the authoritative allocation of values for a society“.[3] Tato Eastonova definice se stala jednou z nejrozšířenějších a nejcitovanějších definicí pojetí politiky.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Eastonův syn Stephan je profesor ekonomie na Simon Fraiser University, jeho vnuk Malcolm dokončuje doktorandská studia na UC Davis. Jeho žena Silvia Isobel byla zastáncem lidských práv a věnovala svůj čas bezdomovcům, mentálně postiženým, domorodým Američanům, obětem zneužívání a dalším. Za tuto činnost dostala roku 1989 Orange County Human Relations Community Leader Award. Silvia zemřela v roce 1990.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

 • 1951, The Decline of Modern Political Theory, in Journal of Politics 13.
 • 1953, The Political System. An Inquiry into the State of Political Science, New York: Knopf.
 • 1957, An Approach to the Analysis of Political Systems, in World Politics 9.
 • 1965, A Framework for Political Analysis, Englewood Cliffs: Prentice-Hall.
 • 1965, A Systems Analysis of Political Life, New York: Wiley.
 • 1966, Varieties of Political Theory, (Ed.), Englewood Cliffs.
 • 1969, Children in the Political System - Origins of Political Legitimacy, (with Jack Dennis), McGraw-Hill.
 • 1990, The Analysis of Political Structure, New York: Routledge.
 • 1991, Divided Knowledge: Across Disciplines, Across Cultures, (Ed. with C. Schelling).
 • 1991, The Development of Political Science: A Comparative Survey, (Ed. with J. Gunnell, and L. Graziano), New York: Routledge.
 • 1995, Regime and Discipline: Democracy and the Development of Political Science, (Ed. with J. Gunnell and M. Stein).

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KAVANAGH, Dennis. Professor David Easton: Influential political scientist. In: The Independent [online]. 2014 [cit. 2015-01-18]. Dostupné z: http://www.independent.co.uk/news/obituaries/professor-david-easton-influential-political-scientist-9770166.html
 2. KAVANAGH, Dennis. Professor David Easton: Influential political scientist. In: The Independent [online]. 2014 [cit. 2015-01-18]. Dostupné z: http://www.independent.co.uk/news/obituaries/professor-david-easton-influential-political-scientist-9770166.html
 3. In Memoriam: David Easton. UCI School of Social Sciences [online]. 2014 [cit. 2015-01-19]. Dostupné z: http://www.socsci.uci.edu/newsevents/news/2014/2014-07-28-in-memoriam-david-easton.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]