Darja Saltykovová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Darja Saltyková)
Skočit na: Navigace, Hledání
Darja Saltyková
Rodné jméno Ivanova
Narození 22. března 1730
Ruské impérium
Úmrtí 9. prosince 1801 (ve věku 71 let)
Moskva
Místo odpočinku Donský hřbitov
Bydliště Moskva
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Darja Nikolajevna Saltykovová (rusky Дарья Николаевна Салтыкова) (17301801 Moskva) byla ruská šlechtična a sériová vražedkyně. Lid jí přezdíval Saltyčicha.[zdroj?]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Darja měla za manžela ruského důstojníka Gleba Saltykova. Měli spolu dva syny. Manžel jí umřel, když jí bylo 26 let.

Vraždy[editovat | editovat zdroj]

Celkem zavraždila 139 lidí. Souzena byla ale jen za 38 vražd poddaných, víc se jí prokázat nepodařilo. Z celkového počtu obětí byli pouze 2 muži. Své oběti brutálně až sadisticky mučila. Nejčastěji trápila hlady, polévala horkou vodou, trhala uši žhavými kleštěmi, nechávala nahou oběť umrznout atd. Také jedla části těl svých obětí.

Místní lidé, kteří se odvážili a podali na policii udání na podivná úmrtí, Jejich oznámení ale bylo řešeno podplacenými úředníky a nic se nevyšetřilo.

Když v roce 1762 na trůn usedla Kateřina Veliká dostaly se zprávy o možných vraždách k carevně a poté se začalo s vyšetřováním. Saltykovová byla obviněna v roce 1764.

Trest[editovat | editovat zdroj]

V roce 1768 byla odsouzena k trestu smrti, ale pro svůj urozený původ jí byl trest změněn na doživotní želář v podzemní kobce Ivanovského kláštera. Nejprve byla vystavena na pranýři a poté uvržena v řetězech do maličké temné kobky v hlubokém podzemí, kam jí bylo jídlo podáváno otvorem ve stropě. Zde strávila 11 let a poté jí bylo vězení zmírněno, v poněkud větší cele s okénkem prožila posledních 23 let svého života. Podle jedné dochované zprávy, měla v tomto období s jedním z dozorců dítě, které zde porodila.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

  • MEVALD VODIČKOVÁ, Jarmila. 3 bestie s modrou krví Vraždily kvůli mužské zradě?. History revue. Červen 2009, roč. 2, čís. 6, s. 34. Dostupné online. ISSN 1803-0440.