Cvrček polní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCvrček polní
alternativní popis obrázku chybí
Cvrček polní Gryllus campestris Linnaeus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád rovnokřídlí (Orthoptera)
Podřád kobylky (Ensifera)
Nadčeleď cvrčci (Grylloidea)
Čeleď cvrčkovití (Gryllidae)
Podčeleď Gryllinae
Rod cvrček (Gryllus)
Binomické jméno
Gryllus campestris
Linnaeus, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvrček polní (Gryllus campestris) je druh hmyzuřádu rovnokřídlých. Žije na mezích, na travnatých stráních a sušších loukách. Do země si vyhrabává díry, kde se chvílemi zdržuje. Na jaře u vchodu do těchto chodeb pronikavě cvrká. Sameček je veliký 18-27 mm, samička bývá větší, kolem 19-27 mm. Řadí se do třídy hmyzu. Samička klade do půdy velké množství vajíček, ze kterých se vylíhnou larvy, které v půdě přezimují. Cvrček polní má černou barvu s obvyklou žlutou bází krytek a načervenalou zadní stranu stehen. Cvrčci polní mají krytky. Sameček má krytky dlouhé 8-16 mm, samička 10–17 mm. V České republice žije 11 druhů cvrčků. Používá se jako potrava pro agamy, chameleony, pavouky, hady atd.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Cvrček polní má černou barvu těla s obvyklou žlutou bází krytek a načervenalou zadní stranou stehen. Křídla jsou převážně kratší než krytky. Samečkové vyluzují zvuk třením prvního páru křídel. V České republice žije 11 druhů cvrčků.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

  • U samců se délka těla pohybuje v rozmezí 18–26 mm s délkou krytek 10,5–16 mm
  • U samic se délka těla pohybuje v rozmezí 19–27 mm s délkou krytek 10–17 mm. U samic se pohybuje délka kladélek v rozmezí 8,5–15 mm.[1]

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Nymfy žijí po jedné v malých chodbičkách, kde také přezimují. Po dospění samečci zůstávají v chodbičce ale samičky chodbičku opouštějí a lezou volně po terénu. Samečci vyluzují melodické cvrkání kterým vymezují území a zároveň lákají samičky. Po spáření samička klade 600 vajíček dlouhým kladélkem do země. Cvrček polní se živí výhonky, jemnými lístky a trávou. Občas si svůj jídelníček zpestří drobným hmyzem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve staré Číně se pořádaly cvrččí zápasy. Využívalo se bojovnosti samců, kteří při spatření jiného samečka začnou bojovně cvrkat. Pokud žádný ze soupeřů neustoupí, pustí se cvrčci do sebe kousáním. Vítězní samečci byli ukládáni do stříbrných klícek. Tato tradice v Číně přetrvala dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]