Cumbre Vieja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cumbre Vieja
Cumbre Vieja
Cumbre Vieja

Vrchol 1949 m n. m.
Poloha
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko, Kanárské ostrovy
Souřadnice
Cumbre Vieja
Cumbre Vieja
Typ stratovulkán
Erupce 1971
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cumbre Vieja je název rozsáhlého stratovulkánu, nacházejícího se na kanárském ostrově La Palma. Stratovulkán zabírá celou jižní třetinu ostrova a je tvořen desítkami kráterů, dómů a parazitických kuželů (La Fajana, El Fraile, Tacande, Tahuya, San António, San Martín, San Juan, Llano del Blanco, Hoyo Negro, El Charco, Teneguia, atd.).

Vulkán se táhne podél zlomové linie ve směru sever-jih a je původcem všech erupcí na ostrově za posledních 7 000 let. Je to nejaktivnější vulkán na Kanárských ostrovech. Během erupce v roce 1949 se část západního úbočí sopky odtrhla a sesunula několik desítek metrů k Atlantiku. Tento zlom lze docela dobře pozorovat i dnes. Za příčinu se považuje stoupající tlak způsobený ohřevem a odpařením podzemních vod magmatem stoupající z hlubin.

Existuje důvodné podezření, že pozdější erupce vyvolají masivní sesun a vytvoří obrovskou záplavovou vlnu (megatsunami), která by mohla dosáhnout a zaplavit pobřeží Afriky (3 hod.), Spojeného království (5 hod.) a také východní pobřeží USA (8 hod.) vlnami vysokými až 30 m.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cumbre Vieja na slovenské Wikipedii.