Creobroter gemmatus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCreobroter gemmatus
alternativní popis obrázku chybí
Creobroter gemmatus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád kudlanky (Mantodea)
Čeleď Hymenopodidae
Rod Creobroter
Binomické jméno
Creobroter gemmatus
Stoll, 1813
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Creobroter gemmatus je kudlanka patřící do čeledi Hymenopodidae. Díky pestrému zbarvení se řadí také mezi tzv. květinové kudlanky.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Creobroter gemmatus patří mezi menší kudlanky, samice dorůstá 4 cm a samec 3 cm. Zbarvení je velmi atraktivní. U těchto kudlanek převládá světle žlutá barva těla s okrově zbarvenými některými partiemi. Křídla dospělých jedinců jsou sytě zelená a zhruba v polovině mají typické nápadné „oko". Podobné oko mají také nymfy na tergitech zadečku. Tykadla jsou středně dlouhá, nitkovitá a na těle nejsou žádné výrůstky. Zbarvení malých nymf je kombinací černé a bordové. V druhém instaru jsou již světlejší a od třetího instaru trvá jejich typické žlutavé zbarvení.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

kudlanky rodu Creobroter pochází z jižní Asie (Vietnam) a z jižní části Filipín. Oblíbenými stanovišti těchto zvířat jsou listy stromů, květiny a různé trávy. Vyhledávají vlhčí prostředí.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

V České republice patří rod Creobroter k často chovaným, v insektáriích se zde vyskytují druhy C. gemmatus, C. elongata, C. meleagris a C.pictipennis.

Insektárium[editovat | editovat zdroj]

Jelikož se jedná o malou kudlanku, postačí k jejímu chovu menší insektárium, o rozměrech např. 20 x 20 x 20 cm. Jako substrát se používá rašelina či kokosová drť (lignocel). Důležité je, umístit do insektária větvičku, na kterou se bude moci zvíře zavěsit při svlékání.

Mikroklima[editovat | editovat zdroj]

Teplota, vhodná pro chov těchto kudlanek, se pohybuje v rozmezí 26 - 30 °C přes den. V noci by teplota neměla klesnout pod 20 °C. Vlhkost v insektáriu by měla být 50 - 60 %. Potředné vlhkosti docílíme rosením zhruba obden.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kudlanka Creobroter gemmatus přijímá potravu dobře a obzvláště samice jsou velice dravé. Jako potravu používají chovatelé cvrčky v přiměřené velikosti.Přes léto se dá použít také nasmýkaný hmyz.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Dospělé jedince páříme 2 týdny po dospělostním svleku samice (u samce je ideální 1 - 2 týdny po dospělostním svleku. páření trvá až 6 hodin a je důležité, aby byla samice dobře nakrmena a nezaútočila na samce. Průměrně 2 týdny po páření začne samice tvořit ootéky. Inkubační doba ootéky je 32 - 50 dnů, v závislosti na teplotě. Z jedné ootéky se líhne zhruba 25 jedinců. Jedna samice vytvoří za život až 5 ooték.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRUINS, Eugene. Encyklopedie teraristiky. Čestlice: Rebo Productions s.r.o., 1999. 317 s. ISBN 80-7234-168-5. (česky) 
  • EHRMANN, Reinhard. Mantodea: Gottesanbeterinnen der Welt. Münster: Verlag GmbH, 2002. 519 s. ISBN 3-931587-60-6. (německy)