Creobroter gemmatus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Creobroter gemmatus

alternativní popis obrázku chybí
Creobroter gemmatus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: kudlanky (Mantodea)
Čeleď: Hymenopodidae
Rod: Creobroter
Binomické jméno
Creobroter gemmatus
Stoll, 1813
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Creobroter gemmatus je kudlanka patřící do čeledi Hymenopodidae. Díky pestrému zbarvení se řadí také mezi tzv. květinové kudlanky.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Creobroter gemmatus patří mezi menší kudlanky, samice dorůstá 4 cm a samec 3 cm. Zbarvení je velmi atraktivní. U těchto kudlanek převládá světle žlutá barva těla s okrově zbarvenými některými partiemi. Křídla dospělých jedinců jsou sytě zelená a zhruba v polovině mají typické nápadné „oko". Podobné oko mají také nymfy na tergitech zadečku. Tykadla jsou středně dlouhá, nitkovitá a na těle nejsou žádné výrůstky. Zbarvení malých nymf je kombinací černé a bordové. V druhém instaru jsou již světlejší a od třetího instaru trvá jejich typické žlutavé zbarvení.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

kudlanky rodu Creobroter pochází z jižní Asie (Vietnam) a z jižní části Filipín. Oblíbenými stanovišti těchto zvířat jsou listy stromů, květiny a různé trávy. Vyhledávají vlhčí prostředí.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

V České republice patří rod Creobroter k často chovaným, v insektáriích se zde vyskytují druhy C. gemmatus, C. elongata, C. meleagris a C.pictipennis.

Insektárium[editovat | editovat zdroj]

Jelikož se jedná o malou kudlanku, postačí k jejímu chovu menší insektárium, o rozměrech např. 20 x 20 x 20 cm. Jako substrát se používá rašelina či kokosová drť (lignocel). Důležité je, umístit do insektária větvičku, na kterou se bude moci zvíře zavěsit při svlékání.

Mikroklima[editovat | editovat zdroj]

Teplota, vhodná pro chov těchto kudlanek, se pohybuje v rozmezí 26 - 30 °C přes den. V noci by teplota neměla klesnout pod 20 °C. Vlhkost v insektáriu by měla být 50 - 60 %. Potředné vlhkosti docílíme rosením zhruba obden.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kudlanka Creobroter gemmatus přijímá potravu dobře a obzvláště samice jsou velice dravé. Jako potravu používají chovatelé cvrčky v přiměřené velikosti.Přes léto se dá použít také nasmýkaný hmyz.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Dospělé jedince páříme tři týdny po dospělostním svleku samice (u samce je ideální 1 - 2 týdny po dospělostním svleku. páření trvá až 12 hodin a je důležité, aby byla samice dobře nakrmena a nezaútočila na samce. Průměrně 2 týdny po páření začne samice tvořit ootéky. Inkubační doba ootéky je 32 - 50 dnů, v závislosti na teplotě. Z jedné ootéky se líhne zhruba 25 jedinců. Jedna samice vytvoří za život až 5 ooték.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRUINS, Eugene. Encyklopedie teraristiky. Čestlice : Rebo Productions s.r.o., 1999. 317 s. ISBN 80-7234-168-5. (česky)  
  • EHRMANN, Reinhard. Mantodea: Gottesanbeterinnen der Welt. Münster : Verlag GmbH, 2002. 519 s. ISBN 3-931587-60-6. (německy)