Skalník černoplodý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Cotoneaster niger)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSkalník černoplodý
alternativní popis obrázku chybí
Skalník černoplodý – habitus v přirozeném prostředí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheophyta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodskalník (Cotoneaster)
Binomické jméno
Cotoneaster laxiflorus
J.Jacq. ex Lindl., 1830
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalník černoplodý (Cotoneaster laxiflorus, syn. Cotoneaster melanocarpus) je opadavý keř z čeledi růžovitých. Má široký areál rozšíření od střední a jihovýchodní Evropy do Čínu a Sibiř. Původním, avšak vzácným a ohroženým druhem je také v české květeně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to keř, zpravidla 1,5–2 metry vysoký, s přímými větvemi, jejichž kůra je zpočátku červenohnědá, posléze na starších větvích šedohnědá až šedá. Letorosty jsou hnědozelené, plstnatě chlupaté, časem olysávající. Listy jsou střídavé, opadavé, eliptické či vejčité, na konci špičaté nebo tupé a zpravidla bez osinky, na bázi zaokrouhlené. Na spodní straně jsou hustě plstnaté, na svrchní straně pýřité okolo žilek a mírně lesklé. S podzimem se barví do jasných odstínů oranžové a červené.[1][2]

Květenství je 3–8květý, přímý chocholík s pýřitými květními stopkami. Kalich formuje lysou, nálevkovitou češuli s tupě trojúhelníkovými, na okrajích pýřitými kališními cípy. Korunní lístky jsou růžové, vpřed vztyčené, zhruba 2x přesahující kalich. Semeník je dvojčetný. Kvete v dubnu a květnu, opylován je hmyzem. Plodem je kulovitá malvice o průměru cca 6–8 mm, ve zralosti temně modrá, černofialová až černá, se dvěma (vzácně třemi) pecičkami. Je to tetraploidní druh, s počtem chromozomů 2n = 4x = 68.[1]

Ekologie a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh s rozsáhlým areálem, který sahá od střední a jihovýchodní Evropy přes celou Sibiř a Střední Asii až po ruský Dálný východ, Mongolsko a severní Čínu. Vyskytuje se též v Turecku.[3] Roste především na slunných skalách a v křovinách skalních výchozů, ve světlých lesích, jakými jsou například teplomilné doubravy a jejich lemy, v nízkých křovinách suchých trávníků a v lesostepích. Preferuje půdy sušší až čerstvě vlhké, obvykle mělké a s velkým podílem skeletu, spíše bazičtější a chudé živinami.[1][4]

V České republice se skalník černoplodý vyskytuje roztroušeně až vzácně na jižní a jihozápadní Moravě, převážně na jižních úbočích pahorkatin a na výslunných svazích hlubokých zářezových údolí Jihlavy, Oslavy, Rokytné a dalších řek. Je zde hodnocen jako silně ohrožený a vzácný druh (kategorie C2r), zákonem chráněn však není.[1][5]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Zřídka se pěstuje jako skalnička a ke zpevnění svahů. Je nenáročný a velmi odolný k chladu i suchu.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Kovanda M. (1992): Cotoneaster Med. – skalník. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 485–487, Academia, Praha.
  2. Cotoneaster melanocarpus in Flora of China @ efloras.org. www.efloras.org [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné online. 
  3. Cotoneaster laxiflorus J.Jacq. ex Lindl. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. COTONEASTER LAXIFLORUS J. Jacq. ex Lindl. – skalník černoplodý / skalník čiernoplodý | BOTANY.cz [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné online. 
  5. Cotoneaster laxiflorus – skalník černoplodý • Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné online. 
  6. 21 of the Best Cotoneaster Varieties | Gardener’s Path. Gardener's Path [online]. 2021-01-16 [cit. 2021-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]