Cornelius Van Niel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cornelius Van Niel
Narození 4. listopadu 1897
Haarlem
Úmrtí 10. března 1985 (ve věku 87 let)
Carmel-by-the-Sea
Alma mater Technologická universita Delft
Zaměstnavatel Hopkins Marine Station
Ocenění Národní vyznamenání za vědu (1963)
Leeuwenhoekova medaile (1970)
Guggenheimovo stipendium
Marjory Stephenson Prize
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Cornelis Bernardus van Niel (4. listopadu 1897, Haarlem10. března 1985, Carmel, Kalifornie) byl německo-americký mikrobiolog. Zavedl do USA studium obecné mikrobiologie a směřoval významné vědce k vysvětlení chemie fotosyntézy.

Život a výzkum[editovat | editovat zdroj]

V roce 1923 se oženil s Christinou van Hemertovou, absolventkou chemického inženýrství na Delftské univerzitě, a stal se asistentem Alberta Jana Kluyvera, který založil obor porovnávací biochemie. V roce 1928 napsal svoji disertační práci (The Propionic Acid Bacteria, Bakterie kyseliny propionové), po které odešel do USA, aby pokračoval se svojí prací na Stanfordově univerzitě.

Při studiu purpurových a zelených sirných bakterií jako první prokázal, že fotosyntéza je světlem poháněná redoxní reakce, ve které vodík z oxidovatelné sloučeniny redukuje oxid uhličitý na buněčný materiál, což můžeme vyjádřit následující rovnicí:

2 H2A + CO2 → 2A + CH2O + H2O

Jeho výzkum předpověděl, že H2O je donor vodíku při fotosyntéze v zelených rostlinách a je oxidována na O2, což byl významný milník v pochopení chemie fotosyntézy. Později to bylo potvrzeno Robertem Hillem.

V roce 1961 Van Niel ve spolupráci s R.Y. Stanierem definoval prokaryota jako buňky, ve kterých není genetický materiál obklopen jadernou membránou. Tato definice se stále používá. V roce 1963 obdržel americké Národní vyznamenání za vědu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cornelius Van Niel na anglické Wikipedii.