Průmyslově zpracované potraviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Convenience potraviny)
Fastfoodové hamburgery, hranolky, nápoje, saláty, nugety i zmrzliny jsou silně průmyslově zpracované potraviny s řadou chemických aditiv, cukrem a solí
Švýcarská nadnárodní korporace Nestlé je z hlediska tržní kapitalizace největší potravinový koncern na světě.[1]
Zpracované maso

Průmyslově zpracované potraviny, ultrazpracované nebo terciárně zpracované potraviny jsou potraviny komerčně vyrobené průmyslovým zpracováním potravinových surovin za účelem zjednodušit a zlevnit jejich výrobu, skladování, přípravu a konzumaci a zároveň upravit jejich chuť. Zpracované potraviny jsou snadno dostupné kvůli typicky dlouhé skladovatelnosti a snadno konzumovatelné díky jejich zpracování.

Takové potraviny obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[2] a různých civilizačních chorob. Zpracované maso považuje od roku 2018 IARC za prokázaný karcinogen.[3] Výrobci ultrazpracovaných potravin jsou typicky korporace, jejichž prioritou je finanční zisk, ne zdraví zákazníků nebo výživová hodnota potravin.[zdroj?]

Co jsou ultrazpracované potraviny[editovat | editovat zdroj]

Ultrazpracované, průmyslově nebo-li terciárně zpracované potraviny se liší od čerstvých (nezpracovaných), sušených a čerstvě tepelně zpracovaných (primárně zpracovaných) potravin – studené jídlo a tepelně připravené jídlo (vařené, pečené, apod.) z čerstvých surovin (čerstvá zelenina a ovoce, maso, obiloviny jako ovesné vločky, rýže, luštěniny, mléko, vejce, ořechy apod.) – ale také se liší od standardně sekundárně zpracovaných potravin jako jsou kysané zelí a nakládané okurky (zpracovaná zelenina), ovocná marmeláda, kompot nebo víno (zpracované ovoce), sýr a jogurt (zpracované mléko), čerstvý chléb (zpracované obiloviny) apod.

Terciárně zpracované potraviny jsou vytvořeny průmyslovými procesy během kterých jsou suroviny komplexně upraveny nebo rozloženy a následně použity k vytvoření nových výrobků ke konzumaci: proces během kterého ztratí látky, které jsou nezbytné pro zdravou výživu[4] jako je vláknina či různé mikronutrientyvitamíny, minerály apod. Obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[2] a různých civilizačních chorob jako kardiovaskulární onemocnění ,[5] obezita, cukrovka a současná podvýživa v oblasti mikronutrientů a vitamínů; trávicí a jiné dysfunkce kvůli nedostatku vlákniny nebo nadbytku cukru apod. Studie vydaná roku 2023 se prvně zaměřila na oddělení vlivu ultrazpracovaných nápojů (UPD) a jídla (UPF) na úmrtí a našla zvýšení rizika úmrtí jen u UPD,[6] přičemž odkazuje na metaanalýzu, která potvrzuje riziko u slazených nápojů.[7]

Mezi ultrazpracované potraviny patří mimo jiné:

 • Sériově vyráběné balené chleby a buchty[2]
 • Sladké nebo slané zabalené sušenky, snacky včetně brambůrek[2]
 • Čokoládové tyčinky a sladkosti[2] (ale nikoli čokoláda)[8]
 • Snídaňové cereálie, sušenky[9]
 • Slazené nápoje,[2] mléčné a ovocné nápoje[10]
 • Margaríny, pomazánky a ovocné jogurty[10]
 • Masové koule, kuřecí a rybí nugety[2]
 • Veganské alternativy masa či sýra[10]
 • Instantní nudle a polévky[2]
 • Zmrazená nebo připravená jídla,[2] zmrzlina[10]
 • Potraviny vyrobené převážně nebo zcela z cukru, olejů a tuků[2]
 • Fastfoodové burgery a sendviče, hranolky[11]

Mnohdy jsou zpracované potraviny určeny k přímé konzumaci (např. sendviče). Jindy se může jednat o polotovar. Ultrazpracované potraviny mohou být ale také použity k výrobě dalšího jídla nebo v restauracích.

Průmyslově zpracované potraviny se staly pevnou součástí hektického života moderní společnosti.[12] Někdy jsou kritizovány z hlediska chuti, vzhledu a konzistence,[13] jindy jako jeden z prvků nezdravého životního stylu.[14] Na jejich oblibě se tím mnoho nemění.[15]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. (anglicky)"Nestlé's Brabeck: We have a "huge advantage" over big pharma in creating medical foods", CNN Money, 1. dubna 2011
 2. a b c d e f g h i j James Gallagher. Ultra-processed foods 'linked to cancer' (anglicky). BBC News. Zveřejněno 15. února 2018.
 3. List of Classifications Agents classified by the IARC Monographs, Volumes 1–134 [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné online. 
 4. Nutritional consequences of food processing.
 5. Mražená pizza a proteinová tyčinka škodí podobně jako kouření, varují vědci. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné online. 
 6. Different Levels of Ultraprocessed Food and Beverage Consumption and Associations with Environmental Sustainability and All-cause Mortality in EPIC-NL. www.sciencedirect.com [online]. [cit. 2023-08-30]. Dostupné online. 
 7. Association between intake of sweetened beverages with all-cause and cause-specific mortality: a systematic review and meta-analysis. academic.oup.com [online]. [cit. 2023-08-30]. Dostupné online. 
 8. Can Chocolate Be Classified as an Ultra-Processed Food? A Short Review on Processing and Health Aspects to Help Answer This Question. www.mdpi.com [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné online. 
 9. Ultra-processed foods: how bad are they for your health? [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné online. 
 10. a b c d List of ultra-processed foods. www.bbcgoodfood.com [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné online. 
 11. you ever wanted to know about how McDonald's food is made[nedostupný zdroj]. Business Insider. Hayley Peterson. 6. prosince 2015.
 12. http://blog.abchistory.cz/cl53-catering-a-convenience-aneb-jidlo-ve-vanickach.htm
 13. http://blog.abchistory.cz/cl54-catering-a-convenience-aneb-jidlo-ve-vanickach-ii.htm
 14. http://www.vitalia.cz/clanky/polotovar-konvenience/
 15. http://eregal.ihned.cz/c1-54163960-convenience-potraviny-neztraci-sve-priznivce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]