Closerie des Lilas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Closerie des Lilas
Základní informace
Výstavba1847
Poloha
Adresa6. pařížský obvod, FrancieFrancie Francie
UliceBoulevard du Montparnasse
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Closerie des Lilas (česky Šeříkové pole) je kavárna, restaurace a pivnice v Paříži. Nachází se v 6. obvodu ve čtvrti Montparnasse na křižovatce ulic Boulevard du Montparnasse a Avenue de l'Observatoire. Společně s podniky Le Dôme, La Rotonde, Le Select a La Coupole patřila v minulosti k významným uměleckým a literárním kavárnám ve zdejší čtvrti. Od roku 2006 se zde na začátku roku schází porota, aby udělila literární cenu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1847 založil François Bullier restauraci s názvem Closerie. Jméno bylo převzato z tehdy populární divadelní hry La Closerie des Genets. François Bullier vysadil kolem podniku šeříky. V roce 1883 byla restaurace nazvána svým současným jménem. Stala se oblíbeným místem setkávání umělců jako byli Émile Zola, Paul Cézanne, Théophile Gautier, Charles Baudelaire a bratři Jules a Edmond de Goncourt.

Na počátku 20. století sem pravidelně docházeli Paul Verlaine, Paul Fort zde hrával šachy s V. I. Leninem, mezi návštěvníky patřili spisovatelé Guillaume Apollinaire a Alfred Jarry a rovněž malíři z Bateau-Lavoir.

Často se zde scházeli Američané žijící v Paříži jako Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Henry Miller aj.

Z dalších osobností byli pravidelnými hosty Amedeo Modigliani, Germaine Tailleferre, Paul Fort, André Breton, Louis Aragon, Kees van Dongen, Pablo Picasso, Jean-Paul Sartre, André Gide, Paul Éluard, Oscar Wilde, Samuel Beckett, Man Ray nebo Ezra Pound.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Closerie des Lilas na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]