Přeskočit na obsah

Šeřík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŠeřík
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďolivovníkovité (Oleaceae)
Rodšeřík (Syringa)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šeřík (Syringa) je rod keřů až menších stromů z čeledi olivovníkovitých. Nejznámější je šeřík obecný, který se v Česku často pěstuje a běžně také zplaňuje.

Jedná se o keře až menší stromy, zpravidla opadavé. Listy jsou vstřícné, jednoduché (výjimečně zpeřené). Okraj listové čepele je zpravidla celokrajný, jen vzácně členěný či laločnatý. Květy jsou oboupohlavné, vždy v květenstvích, postranních nebo koncových latách. Kalich je složen ze 4 kališních lístků, které jsou strostlé, kalich má zvonkovitý tvar na vrcholu se 4 cípy. Korunní lístky jsou také 4, také srostlé, koruna je řepicovitého tvaru. Tyčinky jsou 2. Gyneceum je synkarpní, srostlé ze 2 plodolistů, semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Plodem je dvoupouzdrá tobolka.

Rozšíření ve světě

[editovat | editovat zdroj]

Je známo kolem 30 druhů. Centrum rozšíření druhu je v jihovýchodní Asii, jenom v Číně se vyskytuje 16 druhů. Méně druhů je původních jinde v jižnější Asii a v JV Evropě.

Rozšíření v Česku

[editovat | editovat zdroj]

V ČR není původní žádný druh. Nejčastěji pěstovaný je šeřík obecný (Syringa vulgaris), původní v JV Evropě a Malé Asii. Hojně také v teplých oblastech ČR zplaňuje, na jižní Moravě se místy chová i jako invazní druh. Méně často je pěstován šeřík čínský (Syringa × chinensis), jedná se o zahradního křížence, jehož původ bývá různými autory vysvětlován všelijak. Vzácně se pěstuje také šeřík karpatský (Syringa josikaea), původní ve východních Karpatech.

Seznam druhů

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Koblížek J. (1997): Syringa L., In Slavík B. (ed.): Květena České republiky, vol. 5, Academia, Praha
  • Koblížek J. (2002): Syringa L., In kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]